Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Tisk

dcerina-kletba200Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

 Vodníka jsem na sociálních sítích zaznamenala, ale nedostala jsem se k tomu, abych si knihu přečetla a Terezu Bartošovou si zařadila například k Michaele Klavisové. Když se mi pak díky soutěžím dostala do ruky Dceřina kletba, říkala jsem si, že zkusím přečíst pár stránek a uvidím. Jak to dopadlo? Uviděla jsem v noci až poslední stranu. Začala jsem číst kolem půlnoci s tím, že jen před spaním zjistím, o co v příběhu půjde, a nakonec jsem Dceřinu kletbu musela přelouskat celou a spánek pak dohánět druhý den.

Vyšetřovaný případ na první pohled nepůsobí vůbec složitě. V Příbrami je nalezen těžce podchlazený opilec, který po pár hodinách v nemocnici umírá. Je to však jednak známý jednoho z vyšetřovatelů, a navíc se zmínil, že mu někdo usiluje o život. Stopy vedou jak k rodině, tak také na jeho pracoviště a nic není na první pohled jasné. Kromě této linky sledují čtenáři také pracovní i osobní život dvou detektivů – Tomáše Vyskočila a Honzy Richtera. Oba působí jako sympaťáci a člověk se do nich tak lehce vcítí.

Dceřina kletba je dělena na dny a dále na číslované kapitoly. Čte se opravdu svižně, prolíná se zde několik linií, ve kterých se dá dobře zorientovat a díky tomu se pořád něco děje. Navíc není vůbec žádným problémem, když knihu čtete samostatně (nečetli jste Vodníka). Autorka k tomu v našem rozhovoru přiznává, že válčí s tím, co může prozradit, aby případnému čtenáři, který čte knížky na přeskáčku, nesebrala radost z objevování, luštění. „Takže se spíš snažím, aby se mi jednotlivé příběhy příliš neproplétaly,“ doplňuje.

Přečtěte si celý rozhovor: Tereza Bartošová: „Pomáhá mi představovat si příběh jako vánočku.“

Kniha je sice inspirována Kyticí, ale jinak je moderní a přináší aktuální témata. Mě například zaujal motiv toho, jak je v dnešní době snadné někoho vydírat, nebo si o něm zjistit informace. Tereza Bartošová uznala, že bylo jejím cílem na to poukázat a dodává, že ji děsí, kolik informací je o nás velmi snadno zjistitelných, dohledatelných. A zároveň jak jednoduché je druhému člověku s nimi ublížit.

Tereza Bartošová je pro mě letošním velkým a velmi milým překvapením a objevem. Dceřinu kletbu jsem si moc užila, myslela jsem na ni i po dočtení a Vodníka jsem si hned půjčila jako e-knihu a opět ji přečetla najednou. Ještě mě čeká Klekánice a vím, že si od autorky už nic nenechám ujít!

Titul můžete vyhrát v naší soutěži: Začtěte se do detektivky Dceřina kletba

Tereza Bartošová se narodila v Příbrami. Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a pracuje jako praktický lékař pro dospělé. Je matka tří úžasných dětí, miluje čokoládu, metal a turistiku. Debutovala v roce 2023 detektivním románem Klekánice, který následoval úspěšný román Vodník vydaný v nakladatelství Motto. Představila v nich sympatickou dvojici příbramských vyšetřovatelů Tomáše Vyskočila a Honzu Richtera. Dceřina kletba je třetím pokračováním detektivní série z Příbramska.

albatros dcerina kletba
Dceřina kletba
Autor: Tereza Bartošová
Žánr: česká beletrie, detektivka
Nakladatelství: Motto (Albatros Media)
Rok vydání: 2024
Počet stran: 312
Hodnocení: 93 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/88740057/dcerina-kletba/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Alžběta Bublanová: „Život s panikou mě naučil být silnější. Ovládat svůj život a nespoléhat se pořád na někoho.“

alzbeta bublanova 200Alžběta Bublanová za svou prvotinu, povídkovou sbírku Čtyři stěny (2012), získala od Akademie literatury české ocenění Máchova růže. Kromě beletrie se zabývá také psaním recenzí, rozhovorů, fejetonů a článků. Narodila se 8....

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Ária: Výjimečný příběh dívky, která se ocitla ve víru íránské revoluce

ÁriaObsáhlý román íránské autorky Nazanine Hozarové vypráví příběh, který je zasazen do prostředí Íránu v 50. letech a také v době islámské revoluce. Čtení je to poutavé a lidské (místy nelidské) – autorka svou knihu p...


Literatura

Co nám Nový zákon nepoví

Mariina zavet 200Klasický biblický příběh o narození Ježíše Krista, jeho životní cestě a zázračných skutcích, které vykonal, nás doprovází od raného dětství. Velký boom způsobil Dan Brown, když ve svých knihách zpochybnil více jak tisíc let vžité dogm...

Divadlo

Na podzim do divadla: A voda stoupá

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co se v podzimních měsícíchzejdete podívat. V listopadu si můžete vyrazit do Divadla Rokoko na komedii A voda stoupá.

...

Film

Jak potrestat lidstvo? Vzít mu všechny smysly!
ImagePerfect sence je uměleckým filmem na pomezí mezi sci-fi a romancí. Dvojice mladých lidí se potkává v místě, kde muž pracuje a žena bydlí, a začínají spolu nejprve mluvit, a potom i trávit intimnější chvíle. Proží...