Syn draka aneb Dracula dostává nový rozměr

Syn draka aneb Dracula dostává nový rozměr

Tisk

Syn draka perexNěkdo touží po moci, někdo po svobodě a někdo jen po setkání se starým přítelem. Draculu Brama Stokera zná asi každý. Úpíří téma hraběte Draculy již bylo vyčerpáno? Opak je pravdou, dokazuje česká autorka Kristýna Freiová v novém románu Syn draka.

Autorka se stejně jako Bram Stoker inspirovala postavou Vlada III. Draculy, vojvody valašského a syna muže, který musel lavírovat mezi osmanskou a uherskou mocí, aby si zajistil alespoň nějaký kus svobody. Vlad II. Dracul, tedy drak, stanul před volbou, jenž poznamenala nejen jeho syna, ale i postavy románu Kristýny Freiové. Valašský kníže byl přinucen ponechat jako zástavu a rukojmí své dva mladší syny Vlada (Draculu) a Radua u sultánova dvora, kde Dracula v osmanském zajetí vyrůstal vedle prince Mehmeda, ano Mehmeda II., muže, který pootočil chod dějin, když v roce 1453 dobyl Konstantinopol.

Dracula, tedy syn draka

A o co v příběhu jde? Píše se rok 1477 a Uherským královstvím i Osmanskou říší se šíří znepokojivá zpráva. – Vlad III. Dracula nezemřel. Namísto chladného hrobu se zdržuje mezi živými a jako vampýr saje krev mužům, kteří se podíleli na jeho vraždě.

Když se zvěsti o Draculově vzkříšení dostanou až k uším osmanského sultána, rozhodne se Mehmed II. vypravit do Transylvánie, kde, jak věří, se Vlad ukrývá, šestičlennou skupinu. Trojice janičárů doprovází Mehmedova pověřence Mustafu, konkubínu Širin a Maru, dívku, na jejíž popud Mehmed krok zdánlivě nehodný dobyvatele Konstantinopole udělal. Maru navíc, zdá se, s Draculou pojí hluboké milostné pouto.

Syn draka 1

Autorka se svým psem

Mehmed není hlupák, tuší, že s Draculovou mocí, pokud je skutečná, by mohl dokázat ještě mnohem víc. I uherský král Matyáš má své plány, rád by se stal římským císařem. Ale Dracula za svého života nebyl obklopený jen nepřáteli, a tak se Valašsko, Moldavsko a Transylvánie stávají bitevním polem. Věčné téma moci, touhy po svobodě nebo jen po setkání se starým přítelem.

Ďábel anebo Bůh?

A kdo vlastně Draculu stvořil? Nebyl to náhodou Bůh? Kontroverzní otázka.

„Přece jen se mnou nesouhlasíte?“ Draculův hlas zněl zklamaně. „To jsem neřekl. Jenomže nespravedlnosti je tolik. Je toho tolik, co by se mělo napravit. Nejsem hlupák, můj kníže, vím, že se zlem a nespravedlností je třeba bojovat. Proto jsem také nikdy nepochyboval o tom, že vás nazpět poslal právě Bůh. Protože Bůh touží po spravedlnosti a nemůže ji sám vykonat, když většina lidí ani neví, jak by v něj měla správně věřit. A pokud to neví, On nezmůže nic. Přesto i když my nevěříme v něj, on věří v nás, věří v hrdinu, jenž povstane, aby se stal jeho mečem i štítem. Ale ne tak jak si myslí v Římě. Křížové výpravy s tím nemají co dělat. Nejde o moc. Jde o ochranu spravedlnosti, a ta se nedívá na rozdíly mezi smrtelníky.“

Cesta hrdiny

Autorka říká: „Věřím, že můžeme svůj život zlepšovat, že můžeme být jako hrdinové z mých knih, to znamená všemocní. Základem každého dobrého příběhu je cesta hrdiny, protože v hloubi duše chce být hrdinou každý z nás. Jinak bychom příběhy tolik nepotřebovali. My to přece víme, nebo tušíme, když se s takovým hrdinou ztotožníme. Jde ale o to, aby pro nás daný příběh neskončil dočtením knihy, ale abychom si ho nesli dál a naplňovali ho tak sami v sobě. Milujeme hrdiny, kteří dokáží víc než my, kteří dokáží změnit svůj osud. Tedy alespoň já určitě, a vím, že nejsem sama. A právě s tímto záměrem píšu, a to zcela vědomě. Navíc se snažím předat čtenářům co nejvíc ze svého vidění světa. Takže i když se mé romány odehrávají v minulosti, mají veliký přesah do přítomnosti.“

Syn draka je román napínavý a přesto s filozofickým přesahem, čtivý, zábavný a originální, tak jako námět sám. Kniha vyšla rovněž v audio verzi, kde hlas textu geniálně propůjčili Jana Stryková a Libor Hruška. Postavy jsou propracované, čtenář si je oblíbí a prožívá s nimi jejich napínavý příběh, který stejně jako u autorčiných předešlých knih, nabízí prostor pro zamyšlení.

Syn draka 2

O autorce

Kristýna Freiová (*1988) je česká spisovatelka, absolventka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Literární akademie Josefa Škvoreckého obor Tvůrčí psaní a publicistika. Od roku 2017 jí vyšly romány Galilejec, Nesmrtelný hrabě, Lucifer a Markétka, Temnota a Syn draka.

Syn draka

Syn draka
Autor: Kristýna Freiová
Autor obálky: Jana Rybová
Žánr: román, historická fikce
Nakladatelství: Ikar, Euromedia Group
Rok vydání: 2023
Počet stran: 432

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: Databáze knih a archiv autorky https://kristynafreiova.cz/

www.luxor.cz/v/1961213/syn-draka 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Spisovatelka Sylva Lauerová ví, jak zkrotit drzé opice

200lSpisovatelka a básnířka Sylva Lauerová je autorkou, která se rozhodně nebojí otevírat tabuizovaná či hůře stravitelná témata. Ve svých románech i básních se dotýká hlubin lidské psychiky, duchovna, různých podob lásky a sexu, společenských témat. Díky tomu, že ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

RECENZE: Útok na pekárnu

utok na pekarnu200Autora nová kniha Útok na pekárnu Harukiho Murakamiho netřeba dlouze představovat. Tento světoznámý japonský spisovatel má na své kontě již více, než dvě desítky knih, které čtenáře okamžitě ohromí svou jedinečností.


Literatura

VHRSTI poprvé neilustroval vlastní text

O Vendulce a drakovi perexVHRSTI překvapil letos na jaře čtenáře svou novou knihou. Čím? Tentokrát ji totiž neilustroval sám, svěřil svůj text kamarádu výtvarníkovi Lukáši Fibrichovi. Mnohé z nás to asi udivilo...

Divadlo

Listopadovou premiéru baletu Romeo a Julie v novém pojetí uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky navštíví i královna Mab

200divPřípravy na premiéru nové inscenace Romea a Julie jsou v plném proudu. Premiéra je plánována na 14. listopadu v 19 hodin ve Státní opeře, druhá premiéra se uskuteční 15. listopadu.

...

Film

Poslíček s blondýnami v drahém Audi

kuryr200Film Kurýr: Restart (2015) je nový díl filmové série o přepravci zásilkového zboží. Samozřejmě nejde o chlapíka, který s dodávkou objíždí firmy, ale o akčního superšpióna, kterému někdo každou chvíli míří pistolí na hlavu a občas, aby za sebou zahladil...