Sbírka básní Červený obr získala cenu Magnesia Litera

Sbírka básní Červený obr získala cenu Magnesia Litera

Tisk

Červený obrBásně Terezy Bínové mě zaujaly až napodruhé. Je potřeba mít bdělou mysl, čistou hlavu a otevřené srdce k tomu, abychom je mohli vnímat tak, jak si tyto verše zaslouží. Když se totiž letmo podíváte, vidíte jen to na povrchu, co snadno může zůstat bez povšimnutí a nepochopeno do své hloubky. Teprve hlubší pohled může přinést niternější prožitek, který obvykle při čtení veršů mívám hned. Psycholožka Tereza Bínová za sbírku básní Červený obr získala cenu Magnesia Litera, což už samo o sobě svědčí o její výjimečnosti a přesahu. Tedy, mělo by. A jak se mi tedy její básně líbí? 

Její volné verše se mi líbí svou jednoduchostí, tím, jak ukazují každodennost a ze zdánlivých maličkostí dokáží vykouzlit poetické skvosty a hříčky. Svědčí o vnímavosti, vztahu k přírodě a vesmíru, o vztahu k milovaným lidem ze svého nejbližšího okolí a také vztahu člověka k sobě samému. O tom, že by neměl opomíjet své city, myšlenky a každodenní duševní vjemy, tohle má být bez hodnocení rozumových složek, je to plynutí, proud plný lehkosti Bytí. Z veršů nevnímám tíhu, ona odhaluje své niterné prožitky, verše jsou malebné, příjemné, lehké a osvěžující, jako když se pomalu snáší pírka k zemi. Zamýšlí se, ale nevytváří dogmata ani jasné závěry, je jí to jedno. Hodně vzpomíná, občas filozofuje, občas řeší obyčejné ženské věci, mateřství, prchavé dojmy nebo smutky, bilancuje, přijímá plynutí času. Jiný název sbírky by mohl být docela klidně Perlorodky. Další věc, která se mi hodně líbí je to, že verše s odstupem jiných veršů na sebe navazují a některé z nich mají pro mě dost výrazný spirituální přesah. Jinak ze sbírky hodně cítím životní zrání a smiřování se s pomíjivostí.

Mně se sbírka nakonec moc líbila, je velmi ženská a svěží, zároveň pomalu a přiměřeně zrající, řekla bych. Doporučuji.

Ukázka z knihy:

Budu-li mít v budoucnu příležitost,
věřím,
že znovu budu trhat olivy z olivovníku,
znovu budu opakovat,
že mají hroznou chuť,
znovu zapomenu,
znovu a znovu.

Anotace:

Tereza Bínová stvořila živou, důvtip vystavěnou básnickou knihu, která kromě vnitřní struktury zaujme svou úsporností a schopností povýšit zdánlivě všední deníkové zápisky na bystré, jemné, mnohdy i humorné básně. Básnířku fascinuje provázanost veškerého života a příliš se neunavuje komentováním moderního světa – mnohem raději zkoumá pradávné pouto mezi člověkem, přírodou a vesmírem. Poodhaluje úděl vyhaslých hvězd, odkrývá tajná místa, kde žijí nenápadné třesavky, měchurky a sladkovodní perlorodky, všechny stejně pozoruhodné a pomíjivé jako člověk, který o nich píše.

Červený obr

Název: Červený obr

Autor: Tereza Bínová
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2024
Počet stran: 72
Hodnocení: 95%

https://www.magnesia-litera.cz/kniha/cerveny-obr/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

DeeThane: „Naslouchal jsem a hledal, jestli na mě beat “dýchᔓ

deethane 200DeeThane je streamer a hudební interpret. Letošní jaro měl strávit na turné, ale současná situace mu to nedovolila a on se tak pustil do práce na novém albu. Co na něm fanoušci najdou? A jak DeeThane odpočívá?

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Kalba ve spoďárech: Pij a žij jako Fin

kalimeFinsko a jeho svéráznou kulturu cizinci popisují slovy sauna, zima, vodka a introverti. I přes obraz pochmurné zimní krajiny, který tato slova naznačují, je to ale nejšťastnější země světa.

 


Literatura

Laurie R. Kingová: Hrůzná vláda žen

vlada zen200Nenechte se mýlit, vážení. Hrůzná vláda žen snad jen z pohledu mužů přeživších první světovou válku, což je pro dnešního čtenáře velmi cenný psychologický kousek, ale kdo nemá rád mlhu, bude to také „hrůzná vláda londýnských mlžných ulic“… ale j...

Divadlo

Do divadla i o prázdninách! Pozvěte přátele na promítání

letní pohodaUžijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře. Dobrá zpráva pro všechny divadelní fanoušky – o zážitk...

Film

Filmový muzikál „Bídníci“ aneb kdy(ž) se lůzou staneme?!

bidnici 200Do nového roku 2013 vstupujeme do českých kin s novými muzikálovými „Bídníky“, kteří přicházejí z Velké Británie v režii Toma Hoopera (oscarového tvůrce filmu „Králova řeč“). Victor Hug...