Astrid Lindgrenová nejen jako spisovatelka, ale i matka. Poutavý román představuje její osudy

Astrid Lindgrenová nejen jako spisovatelka, ale i matka. Poutavý román představuje její osudy

Tisk

Astrid LindgrenováŠvédskou spisovatelkou dětských knížek Astrid Lindgrenovou zná snad každý. Také jste milovali Děti z Bullerbynu, Pipi dlouhou punčochu, Karkulína ze střechy a další její nezapomenutelné příběhy pro děti? Četli vám je jako malým a vy sami jste je pak četli svým dětem, protože jsou nadčasové, kouzelné a neskutečně poutavé. Tentokrát si ale budete moci přečíst životní příběh samotné autorky, Astrid Lindgrenové. Její osudy napsala Suzanne Lieder a u nás vychází pod nakladatelstvím Metafora. Tento román vás opravdu zasáhne a bude vás bavit, víte například, jak slavná spisovatelka sama prožívala své mateřství a to, že musela svého syna nejprve dát do pěstounské péče?

Jaká doopravdy byla Astrid Lindgrenová? Když se nečekaně stala matkou a otěhotněla se svým ženatým kolegou, musela se syna Larse vzdát a dát ho na výchovu do cizí rodiny, protože se bála, že ho sama neuživí. Díky svému těhotenství se rozkmotřila se svou rodinou a odešla z domu. Velmi tím trpěla, ale osud k ní byl milostivý, později se provdala za svého šéfa v nové práci, Sture Lindgrena, kterému nevadilo, že si chlapce vezme k sobě zpět. Získala tak milujícího muže, dobré zázemí a novou rodinu, do níž se o pár let později narodila také malá dcerka Karin. Astrid se vždy věnovala psaní, inspiraci nacházela nejen ve vlastním dětství, ale také sepsala příběhy, které svým dětem vyprávěla před spaním.

Kniha Astrid Lindgrenová začíná ve chvíli, kdy Astrid plánuje vzít si svého synka k sobě zpět a trpí tím, že ji chlapec vůbec nezná, pláče a chce zpět ke své náhradní mamince. V té době se Astrid sbližuje s panem Lindgrenem, který ji nakonec požádá o ruku. Knížka je velmi poutavě napsaná, bude vás bavit a přečtete ji za pár večerů. Mně se moc líbila a doporučuji! A rozhodně ještě musím moc pochválit nádhernou obálku knihy! 

Anotace:

Píše se rok 1929 a dvaadvacetiletá Astrid si k sobě do Stockholmu konečně bere svého tříletého synka Larse, kterému říká Lasse. Jako svobodná matka z venkova to v hlavním městě Stockholmu nemá jednoduché, je ale odhodlaná postavit se životu čelem. Když potká svého budoucího manžela a posléze se jim narodí dcerka Karin, cítí se opravdu šťastná.

Astrid, plná radosti ze života a hravosti, pro své děti vymýšlí nejrůznější hry a příběhy, někdy i přímo na téma, které si děti přejí. A protože odmala ráda píše, začne je zapisovat.Tak vzniká i vyprávění o neobyčejné dívce se dvěma rezavými copánky, žijící s opičkou a koněm v podivné vile Vilekule. Když se Astrid odváží příběh Pipi Dlouhé punčochy poslat do soutěže pořádané významným nakladatelstvím, nic moc nečeká. Její náhlý autorský úspěch je pro ni obrovským překvapením. S nadšením se vrhá na dráhu spisovatelky dětské literatury a stává se uznávanou spisovatelkou knih pro děti. Na pozadí ale probíhá druhá světová válka a citlivá Astrid těžce nese utrpení druhých. Její osobní život navíc zdaleka není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Astrid Lindgrenová


Název: Astrid Lindgrenová
Autor: Susanne Lieder
Překlad: Romana Hájková
Nakladatelství: Metafora/Grada
Rok vydání: 2024
Počet stran: 316
Hodnocení: 100%

https://www.metafora.cz/astrid-lindgrenova-13895/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dětem může pomoci i čtení o smutku

ivana janisovaRozhovor se spisovatelkou a dětskou psycholožkou Ivanou Janišovou.

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Učení pro děti hravou formou aneb Procvičujeme si angličtinu

procvicujemeaj 200Těžkopádnému memorování slovíček odzvonilo! Nakladatelství Edika si pro děti od šesti let připravila sérii Deskových her, které se zaměřují na procvičování cizího jazyka. V této recenzi se podíváme na zoubek učební pomůcce, která ...


Literatura

Ta zatracená skála

ta zatracena skala200Dějiny lidstva jsou plné známých, polozapomenutých i zcela zapomenutých válek a bitev. Mnohé z nich rozhodovaly o budoucnosti nejrůznějších civilizací. Jedna z polozapomenutých bitev se odeh...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede inscenaci Adamova jablka, střetne se v ní Robert Jašków s Jacobem Erftemeijerem

Adamova jablka 200Téměř rok po původně ohlášeném termínu se ve Švandově divadle dočká premiéry hra Adamova jablka. V sugestivním příběhu o dobru a zlu v režii Jiřího Pokorného se sejdou Jacob Erftemeijer jako pastor Ivan a Robert Jašków v roli neo...

Film

Tibetští mniši a televize

altFilm, který se může pyšnit nálepkou “první skutečně tibetský film”, Tiché svaté kameny, odpovídá kritériím profesionálního filmu délkou i technickým zpracováním. Herecké obsazení je sice poskládané z neherců, ale i ti pod režijním vedením ...