Lisbeth Salanderová, netradiční a tajemná hrdinka, se vrací na stránkách nové knihy dnes již kultovní série Milénium. Dostala novou tvůrkyni, setkává se s Mikaelem Blomkvistem a poodhalí něco dalšího o své rodině. Jak se nová autorka poprala s nesnadným úkolem navázat na už zavedenou značku?
Pamatuji si, jak mě ohromily knihy Stiega Larssona. Jsou jedny z mála, které jsem četla opakovaně. Když v roce 2004 nečekaně zemřel, ještě předtím, než vůbec byly knihy publikovány, vypadalo to, že veškeré naděje , že se ještě někdy znovu potkáme s Lisbeth nebo Mikaelem, naprosto vyhasly.
Po letech se však objevil David Lagercrantz, který souhlasil, že napíše další tři knihy, aby se čtenáři mohli znovu setkat se svými oblíbenými postavami. Přestože se mi toto rozhodnutí na začátku zdálo zcela pobuřující, zvědavost byla silnější, a nakonec jsem si knihy oblíbila.
Otec Milénia, Stieg Larsson, plánoval napsat desetidílnou sérii. Dodnes se tvrdí, že téměř celý čtvrtý díl je napsán a uložen v jeho počítači a existují synopse k páté a šesté knize. Nekončící dědické spory nicméně nedovolují, aby byly tyto zkazky potvrzeny či vyvráceny.
„Pravda je bezpečný řetězec čísel, která se postupně skládají do řad, dokud některé z nich nevyskočí ven.”
Karin Smirnoff byla vybrána jako autorka dalších tří knih Milénia. Zpráva mě nadchla, i když jistá nervozita se projevovala. Co když to bude propadák? Nejdříve nastíním, kolem čeho se sedmé pokračování točí.
První zásadní novinka je, že se děj neodehrává ve Stockholmu, ale na severu země v malém (fiktivním) městečku Gasskas (stejně jako v prvních dílech se objevuje fiktivní Hedestad). Město zaslíbené pro výrobu elektřiny. Ale také pro nekalé praktiky a zastrašování.
Na sever Švédska dorazí i naši dva hrdinové Lisbeth a Mikael, dle původního plánu každý za svým vlastním cílem, ale nebylo by to Milénium, aby se situace nezašmodrchala a nedonutila je spojit síly.Více se díky tomu dozvíme o Mikaelově dceři Pernille a jejím synovi Lukasovi. Ale i Lisbeth poodhalí něco nového ze své temné rodinné historie. Objeví totiž, že má nevlastní neteř Svalu, takovou kopii sebe, ale i Lisbethiny sestry Kamily.
Při čtení bylo zřejmé, že má Karin předchozí knihy načtené – každý malý odkaz na předchozí příběhy mi vyloudil úsměv na tváři. Bavily mě svižné dialogy a slovní přestřelky. A ano, Lisbeth se zdála více komunikativní, než jsme asi zvyklí, ale jak se dočtete, má to své opodstatnění. Vzhledem k tomu, že první kniha vyšla v roce 2005 a poslední v roce 2022, postavy se zákonitě musely někam posunout.
Co by si čtenáři určitě zasloužili, je více detailů. Co se odehrávalo v myslích hlavních protagonistů, kde se vzal hlavní záporák? Psaní mi přišlo docela úsporné. Nicméně je otázka, zda se k nim nedostaneme v dalších pokračováních. Jak už jsem zmiňovala na začátku, autorka má napsat i osmý a devátý díl.
I sedmé pokračování Milénia v sobě zahrnuje základní a léty prověřené esence – příběh o násilí na ženách, úplatných politicích, motorkářském gangu, který znepříjemňuje život všem okolo, a neviditelném netvorovi v pozadí. Sečteno podtrženo, za mě Karin Smirnoff krásně zapadla do ságy Milénium a těším se na další díl, snad nebudeme dlouho čekat.
Dívka v orlích spárech (Havsörnens skrik)
Autor: Karin Smirnoff
Překlad: Lucie Olešová
Žánr: thriller/severská krimi
Nakladatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2024
Počet stran: 448
Hodnocení: 85 %
Zdroj foto: knihazlin.cz
https://www.knihazlin.cz/tituly/90904445/divka-v-orlich-sparech/
< Předchozí | Další > |
---|