Fascinující pohled na budoucnost člověka

Fascinující pohled na budoucnost člověka

Tisk

progres guru ctvrtyvek200Čtvrtý věk, audiokniha, která se zabývá fascinující otázkou: Jak technologický pokrok ovlivní budoucnost lidstva? Autor Byron Reese v této audioknize poodhaluje různé scénáře a předpovědi o tom, co nás čeká v době, kterou nazývá Čtvrtý věk.

 

 

Jedním z hlavních důvodů, proč je Čtvrtý věk tak poutavá audiokniha, je skutečnost, že Byron Reese nejenom prezentuje své vlastní myšlenky, ale také se opírá o údaje a příklady z reálného světa. S využitím 100 000 let historie lidstva, jako svého průvodce, zkoumá problémy kolem umělé inteligence, robotů, vědomí, automatizace, konce práce, hojnosti a nesmrtelnosti. Předkládá argumenty podložené zkušenostmi z průmyslu a vědy, aby podpořil své teze. To dodává audioknize na věrohodnosti a umožňuje posluchačům dostat se za povrch a hlouběji porozumět problematice.

Byron Reese je toho názoru, že lidská historie se zásadně změnila jen třikrát a to za pomoci technologie

  • První věk - před 100 000 lety, kdy jsme objevili oheň, který vedl ke vzniku řeči a jazyka;
  • Druhý věk - před 10 000 lety, rozvinuli jsme zemědělství, které vedlo ke vzniku prvních měst, ale i válčení;
  • Třetí věk - před 5 000 lety, kdy jsme vynalezli písmo, kolo a peníze, které vedly až ke vzniku států;
  • Čtvrtý věk - roboti a umělá inteligence
  • Pátý věk ...

Nahradí v některých profesích roboti lidi?

Jedna z nejobávanějších otázek: „Ve kterých profesích roboti nahradí lidi?“, dokáže mnohé z nás dovést až k frustraci. Podle Byrona Reese je ale zásadní ptát se jinak. „Co to jsou lidé?“ Teprve když odpovíme na tuto otázku, můžeme smysluplně řešit tu první.

Nyní jsme na prahu čtvrtého věku, kterou přinesly dvě technologie: AI a robotika. Audiokniha Čtvrtý věk nám ukazuje základní pozadí toho, jak jsme se dostali do tohoto bodu, a jak – spíše než o čem – bychom měli přemýšlet. O tématech, kterým budeme brzy všichni čelit: automatizace, změny v zaměstnání, kreativní počítače, radikální prodloužení života, umělý život, etika umělé inteligence, budoucnost válčení, superinteligence a důsledky extrémní prosperity.

Co vše se může díky technologiím zdokonalit?

Byron Reese se distancuje od tábora skeptiků, kteří se bojí, že technologie se stane naší Nemesis, a nabízí pozitivní a nadějný pohled do budoucnosti. Autor argumentuje, že práce a vzdělání se zdokonalí díky technologiím, zdraví a životní podmínky se zlepší díky pokroku ve zdravotnictví a lidstvo se bude moci více zaměřit na věci, které jsou skutečně důležité.

Na druhou stranu právě tyto optimistické představy vyvolávají debatu a otázky. Reese svým posluchačům dává možnost zamýšlet se nad otázkou, zda jsme schopni řešit etické a společenská dilemata, která s technologickým pokrokem přicházejí. Zároveň audiokniha nabízí inspiraci a motivaci, jak se připravit na budoucnost a využít technologie pro naše dobro.

Čtvrtý věk je zkrátka audiokniha, která nenechává jenom otázky běžet hlavou, ale motivuje posluchače přemýšlet o dopadu technologií na naši budoucnost. Bez ohledu na to, zda jste technologický nadšenec nebo skeptik, tato audiokniha nabízí zajímavou perspektivu na to, co nás čeká ve "čtvrtém věku" lidstva.

O knize řekli:

„Kniha Čtvrtý věk nepojednává pouze o tom, co bude vzestup AI znamenat pro lidstvo, nutí také čtenáře zpochybňovat své předsudky. A to vše dělá zábavným a poutavým způsobem.“
— The New York Times

„V knize Čtvrtý věk nabízí Byron Reese čtenáři něco mnohem cennějšího než to, co si má myslet o umělé inteligenci a robotice – zaměřuje se na to, JAK o těchto technologiích přemýšlet a ukazuje způsoby, jak navždy změní svět. Pokud si chcete přečíst jen jednu knihu o revoluci AI, tahle je ta pravá.“
— John Mackey, spoluzakladatel a CEO, Whole Foods Market

„Reese formuluje nejhlubší otázky naší doby jasným jazykem, který zve čtenáře, aby si sami vybrali. S využitím 100 000 let historie lidstva jako svého průvodce zkoumá problémy kolem umělé inteligence, robotů, vědomí, automatizace, konce práce, hojnosti a nesmrtelnosti. Reese se v knize ukazuje jako optimista a nabádá nás, abychom pomocí technologie vybudovali lepší svět.“
— Bob Metcalfe, profesor inovací UT Austin, vynálezce Ethernetu, zakladatel 3Com

„Dobře načasované, vysoce informativní a optimistické. “
— Booklist

O autorovi

Byron Reese je podnikatel, autor, řečník a futurista se silným přesvědčením, že technologie pomohou nastolit nový zlatý věk lidstva. Byron je držitelem mnoha technologických patentů a autorem dvou podcastů o umělé inteligenci. Hovoří po celém světě o tom, jak technologie mění práci, vzdělání a kulturu. V současné době působí jako generální ředitel společnosti JJ Kent Incorporated.

progres guru ctvrtyvek

Čtvrtý věk
Inteligentní roboti, myslící počítače a budoucnost lidstva
Autor: Byron Reese
Čte: Zbyšek Horák
Délka: 13 hod 15 min
Jazyk: Čeština
Vydavatel: Progres Guru

Více informací: www.progresguru.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Rozhovor

Jarmila Vlčková: Fotografování je moje vášeň, dar, který mi byl dán do vínku

jarmila vlckovaKaždý okamžik je výjimečný. Tak se jmenuje fotografická výstava Jarmily Vlčkové, herečky, fotografky a spoluautorky dětských knih. Svou tvorbu představuje od 16. ledna do 22. února ve foyer Domu kultury v Kroměříži. Návštěvníci mohou vidět její m...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Arnošt Goldflam a jeho vzpomínky na tatu vás pohladí

Goldflam tata a jeho syn 200Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis vydalo novou audioknihu známého herce, dramatika, režiséra a spisovatele Arnošta Goldflama s názvem Tata a jeho syn.

 

...

Literatura

Jak žít nebo přežít digitální věk

digitalni ekonomika 200Žít nebo přežít je podtitul knihy Digitální ekonomika od Ivana Pilného. Nenechte se zmást učebnicovým názvem a nečekejte od této publikace z nakladatelství BizBooks pod Albatros Media žádnou nudnou učebnici nebo bichli pln...

Divadlo

Balet Luskáčik okúzlil návštevníkov

lusk 200V Dome umenia v Piešťanoch sa 22. novembra predstavil hrou Luskáčik Svetoznámy Kyjevský City balet v  hudobnom podaní Piotra Iľjiča Čajkovskija.

...

Film

Olga Sommerová natáčí film o rockerovi a politikovi Michaelu Kocábovi. Do kin zamíří v příštím roce

kocab 200Přední česká dokumentaristka Olga Sommerová už má na svém kontě mimo jiné filmy o osudech Marty Kubišové, Jiřího Suchého, Věry Čáslavské a Soni Červené. Nyní svou filmografii nově rozšíří také o dramatický životní příběh muzikanta a politika Michaela...