Limonádový Joe oživá v audioknižní podobě

Limonádový Joe oživá v audioknižní podobě

Tisk

Limonádový Joe 200Humoristický román z roku 1946 o pistolníkovi z Divokého západu, který pije pouze Catlettovu limonádu, pomáhá utlačovaným a bojuje proti zlu a neřestem.

 

 

Knižní předloha se od pozdějšího slavného filmu v mnohém liší, některé známé postavy mají jiné jméno, mnohé se ve filmu ani ne objevily.

Velký úspěch se dnes dá odhadnout předem, ale trvalý úspěch je vždycky záhada. Limonádovému Joeovi je letos 84 let a nepřestává bavit ve filmové, divadelní i literární podobě. Jak je to možné? Vznikl náhodou, a kdyby nebylo německé okupace, nemusel se narodit vůbec.

Když Němci zavřeli roku 1939 vysoké školy, živil se můj otec Jiří Brdečka v Praze kreslenými vtipy a povídkami pro časopis Ahoj na neděli, který spadal pod vydavatelství Melantrich. Útočiště tu našlo mnoho autorů a redaktorů a všichni každý týden uvažovali, co zábavného nabídnout čtenářům, aby to zároveň nevzbudilo podezření okupačních cenzorů. A tak začal ve druhém roce války vznikat Limonádový Joe v první verzi. Otec miloval romantiku Divokého západu a hodně o něm věděl. Hltal Hawksovy a Fordovy westerny, kde vystupovali civilní, a přesto romantičtí hrdinové. Žili v nekonečně velké a svobodné zemi. Mohli odjet, kdy a kam chtěli. To všechno otec a jeho přátelé tehdy ani později za komunismu nemohli a romantika westernů je unášela pryč od skutečnosti. Otce začalo zajímat, jaké byly pravé osudy mužů opředených legendou: Billa Hickoka, Jesseho Jamese, Wyatta Earpa. Byl jejich znalec. Ve společnosti kolem redaktorů Melantrichu dával jejich příběhy k lepšímu, a tak ho požádali, aby napsal sérii povídek parodujících „kaubojky“.

Redaktoři určili charakter hrdiny: měl být tak pozitivní, až by to bylo stupidní. Nato otec přišel s doplňujícím nápadem: pistolník je tak všestranně kladný, že odmítá alkohol, ale ve skutečnosti je přestrojeným cesťákem prodávajícím limonádu.

Nemožná Joeova dobrodružství se odehrávají na pozadí historicky věrně vykreslených postav a událostí. Téma si samo řeklo o šroubovaně vzletný jazyk, který Brdečka užíval nejen pro legraci, ale asi i proto, aby text byl delší. Povídky sám ilustroval. Limonádový Joe začal v Praze žít vlastním životem. Režisér Josef Šmída časopisecký seriál zdramatizoval v divadle Větrník v budově U Topičů a doplnil jej dialogy z dobré Chisholmovy kovbojky Žlutý kůň. Otce se nezeptal, zda je mu to vhod, a brzy kromě nadšených kritik přišlo i obvinění z plagiátu. Malinké divadlo mělo ale každý večer vyprodáno a představení sršela energií, takže se otec podle svých slov přes tu nepříjemnost lehce přenesl. Šmídova zapomenutá inscenace předznamenala sérii pozdějších dramatizací, které už dělal otec sám. Vždycky ale zdůrazňoval, že bez Šmídova nápadu by další dramatické úpravy těžko vznikly. Souběžně vznikala na objednávku nakladatele Hynka kniha Limonádový Joe v podobě, v jaké vychází dodnes. Otec měl Joea velmi rád, ale jeho úspěchu se nikdy nepřestal divit. Dnes víme, že za tím úspěchem stojí jeho schopnost skloubit romantiku, legraci a ironii, čemuž u nás porozumí každý.

Limonádový Joe obalka

Jiří Brdečka: Limonádový Joe
Čte David Novotný
Režie Dimitrij Dudík
12 částí, celkový čas 5 hodin 19 minut

Více informací: www.radioteka.cz


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Hledat

Rozhovor

Na film Známí neznámí si tvůrci vzali úvěr půl milionu. Producentka Wanda Adamík Hrycová to manželovi radši nepřiznala

wanda adamik hrycova200Už za pár dní vstoupí do českých kin film Známí neznámí. U této příležitosti jsme vyzpovídali producentku filmu Wandu Adamík Hrycovou.

...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Radioservis vydává Babičku Boženy Němcové s oceněnou Hanou Kofránkovou

Babicka 200Ta první velká próza Boženy Němcové vznikala pod zataženou oblohou. Sotva si lidé kultury v Čechách začali v roce 1848 zvykat na svobodné jednání, už jim úřady šlapaly na paty. Nad „bídností našich dnů a nad nestydatostí duchamorů“ lamentoval z...


Divadlo

Světáci: Nesmrtelná česká komedie s písničkami

Svetaci 200„Tak třikrát whiskey s ledem, ať trošku popojedem, a dámám Hennessy...“ To je tak, když si poctiví venkovští fasádníci, kteří přijeli pracovat na obnově hlavního města, chtějí trošku vyhodit z kopýtka. „Když Praha za noci zazáří neonem, není m...

Film

Filmový ráj otevře své brány již po třicáté osmé

altO tom, že občas se může vyskytnout peklo na zemi, netřeba pochybovat. Zda je však na zemi ráj, nad tím by se musel nejeden zamyslet. Skalní filmový fanoušek to však rozhodně nebude, neboť ten o jednom filmovém ráji ví. Pravda, otvírá své brány jen na pár dní...