Kniha Život ide ako má. O co v životě a vztazích jde

Kniha Život ide ako má. O co v životě a vztazích jde

Tisk

Život ide ako má - - kópiaKniha Život ide ako má přišla na svět postupně, po částech, věta za větou, myšlenka za myšlenkou. „Vždycky jsem se pokoušela zjistit podstatu," říká autorka knihy Maja Kadlečíková. Nejednou měla pocit, že když nad něčím dlouho uvažovala a silou se pokoušela zjistit proč je tomu tak a ne jinak, odpověď se jakoby zdráhala ukázat. Když to pustila z hlavy – jakoby náhodou se objevila. Byly to úvahy o jejím životě, životě jejích známých, kamarádů, úvahy o všem, co je trápilo, s čím si nevěděli rady, co povzbudilo. Myšlenky přibývaly až jí kamarádka navrhla: „Nenapíšeš knihu?"

A důvod? „Co pomohlo tobě, mně, našim známým, možná pomůže i jiným. Možná právě procházejí obdobím, situací, kdy si nevědí rady, a co pomohlo nám, pomůže i jim.” Co se tedy dostalo do knihy? Slovy autorky řečeno:

„Myšlienka a myšlienky, čo ma napadli
Niektoré raz, iné viac razov
Navracali sa
pozmenené...

Zároveň je pravda, že nie je nad poznanie zažité na vlastnej koži, to odžité, aj preto sa asi v knihe dočítate:
Hoci je to asi pravda,
aj tak mi nič neverte,
všetko v sebe preverte, žitiu svojmu uverte."

„Mě vždy zachraňovalo modré nebe nad hlavou a vědomí: každý žije v každé chvíli nejlépe, jak umí. Je dobré držet palce, aby šel svou cestou, přijal ji s díkem a pravou pokorou. Život je dar, pro každého na míru,“ říká Maja Kadlečíková. A pokračuje: „To podstatné v životě je ve skutečnosti jednoduché, jen to objevit, uvědomit si a přijmout." Konkrétně? V knize se píše:

+ Život ide ako má,
čo zoberie, to zas dá.
+ Netráp sa už, odlož žiaľ, každý víťaz raz prehral.
+ Choď za srdcom, pošepne ti, ktorá láska jasne svieti.
+ Choď za srdcom, pošepne ti, čo na ceste jasne svieti.
+ Nevzdávaj sa, kráčaj ďalej, vydržíš to, vždy máš nádej.
+ Drž sa seba, pravdu nalej, teš sa z každej výhry malej.
+ Privri oči, ticho lieči, hľadaj v sebe, vymaž reči.
+ Občas sa každý len tvári, skúmaj oči, never tvári.
+ Šťastie nájdeš za plotom, never cudzím životom.
+ Čo je dobré pretrváva, nie vždy to nové vyhráva.

„Pokud jsem něco zjistila, co mi v tu chvíli pomohlo, ráda jsem se o to dělila a informaci poslala dál s nadějí, že pomůže, povzbudí, předá to, co je právě potřeba," vysvětlila. A co ji samotnou potěšilo? „To, že Život jde jak má funguje, našel odezvu,” prozradila. „Jsou to reakce čtenářů, díky nim vím, že psaní a předávání má smysl. Je to pro mě velká podpora a povzbuzení.” Když jsme se ptali na konkrétní odezvu, ráda se podělila také. „Několik vět od čtenářů knížky, co mě hřejí v srdci stále”:

+ Když čtu knížku, mám pocit, že všechno je, jak má být, a už to pomáhá.
+ Problémy jsou pouze slova, usměj se a zkus to znovu, mě zahřály na duši a vykouzlily úsměv na tváři.
+ Děkuji za krásná slova, která svou jednoduchostí jsou skutečně skvostem.
+ Radost a optimismus je to, co všichni potřebujeme, a pokud to ještě někdo i umí říct a napsat...
+ Děkuji. Výborné, pravdivé, aktuální... Dnes jsem to právě potřebovala. Děkuji za pozitivní energii.
+ Krátce, stručně a výstižně!
+ Ať se moudré myšlenky šíří dál, ať pomáhají, povzbudí, potěší.
+ Kniha přišla v mém náročném období, ale „život jde, jak má“, bude lepší. Bude lepší a já děkuji za krásné dny, které žijeme dnes a těším se na „nebe nad námi” i zítra.
+ Poslala jste knihou milé pozitivní myšlenky všem, co si myslí, že nemohou jít dál, ať nacházejí radost i v maličkostech a toho kousku nebe nad hlavou…
+ Potřebuji, aby byl život snazší, hezká slova, myšlenky a pohyb. První jste mi dala knihou vy, druhé mi dává příroda. Ještě jednou díky.

Kniha Život ide ako má vyšla zatím jen ve slovenštině. Souhlasila by autorka také s knihou v jiných jazycích? „Pokud bych dostala nabídku, proč ne? Právě naopak. Moje generace rozumí česky i slovensky bez problémů, mladší ročníky už myslím spíše ne. Pro ty je mezinárodní esperanto angličtina,“ usmála se Maja Kadlečíková. „Takže čeština a angličtina?,“ nedalo nám nezeptat se. „To by byl splněn sen jak dostat myšlenky z knihy co nejdál tak, aby měly šanci porozumět jim nejprve jazykem, textem a pak snad i srdcem," bez zaváhání reagovala autorka knihy Život ide ako má. A možná někdy v budoucnu knihy Život jde jak má...

Život ide ako má - - kópia

Maja Kadlečíková, Život ide ako má
Pôvodná slovenská beletria.
Počet strán: 96
Väzba : tvrdá
Vydavateľstvo: Marenčin PT

O autorce
Novinářka a autorka Maja Kadlečíková (1972, Bratislava) spolupracovala s týdeníkem Plus 7 dní, vydala básnickou sbírku Prezlečený anjel, knihu krátkých úvah Život ide ako má, povídkovou knihu Modré diaľky, s výtvarníkem Danielem Brogyányim sbírku Z radosti. Jako textařka spolupracuje se zpěvačkou Adrienou Bartošovou.

Kniha Bodkulienka
https://marencin.sk/704/Bodkulienka
Kniha Život ide ako má
https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma
Kniha Modré diaľky
https://marencin.sk/1104/Modre_dialky
Kniha Poetika Foto - Grafie
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Tapír

  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál: Zámek Vizovice

Vizovice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Vyrobte si vlastní šampon, mýdlo nebo třeba čokoládu! Jednoduše a v pohodlí domova!

200sPokud jste kreativní a nebojíte se zkoušet nové věci, podívejte se na www.home-made.cz. Najdete tady celou řadu receptů, díky kterým si můžete vyrobit například domácí nutelu, tavený sýr nebo těstoviny. Milovníci přírodních produktů určitě ocení návody na výrob...

Z archivu...


Literatura

Vyrazte si s klokanem do Cannes

klok 200Jede jede klokan je prý kniha veršů pro neukázněné děti. Alespoň tak se to uvádí na obálce. Povedené básničky napsal Jiří Dědeček. Nutno podotknout, že jsou rozverné a rozpustilé, ale netuším, proč by j...

Divadlo

Komediomat začal novou sezónu zostra!

komediomat atomPrázdniny se přehouply a nejen ve Zlíně začala nová divadelní sezóna. Právě v rámci ní se v Baťově městě opět ukázala improvizační show Komediomat, která sice bojovala s hranicí morálnosti, ale o to byla vtipnější.

Film

Naděje: Tak trochu jiný studentský film s Jiřím Mádlem v hlavní roli

200 nadejeKaždý rok spatří světlo světa desítky studentských filmů. Většina z nich ale bohužel unikne veřejné pozornosti, což je veliká škoda.  Mezi filmovými pokusy mladých tvůrců totiž můžeme najít skutečné unikáty, dokládá to napříkl...