Zjistěte, jaká je cesta k vlastní solární elektrárně

Zjistěte, jaká je cesta k vlastní solární elektrárně

Tisk

zapisky zacinajiciho solarnika200Zápisky začínajícího solárníka mají podtitul Od touhy po vlastní elektřině k prvním vyrobeným megawatthodinám aneb Příručka, jak to nedělat. Jedná se o první knihu z edice Hospodářských novin vycházející v nakladatelství Euromedia Group a jak uvádí šéfredaktor HN, tak další témata spojená s penězi budou přibývat.

 

Autorem knihy je tedy redaktor Hospodářských novin Otakar Schön, který své zážitky a zkušenosti týkající se solárních panelů původně psal pouze pro Hospodářské noviny. Pro potřeby kknihy je však doplnil a aktualizoval tak, aby se jednalo o nadčasové dílo, které může pomoci nejedné domácnosti.

Otakar Schön nejprve popisuje, jaká byla cesta k solární elektrárně, jak vybírali, kdo jim ji postaví, jak si dávali pozor na smlouvy, nebo co museli udělat, než k nim přišel elektrikář. Přidává i rady od pojišťovny nebo o stavebním povolení, zmiňuje i dotace nebo útrapy při komunikaci se společností ČEZ. V závěru především ty, co už fotovoltaiku mají, pobaví například kapitola Mistr, nebo otrok elektrárny, kde je i mnoho tipů na nástroje sledující výkon elektrárny.

Mně kniha zastihla, když už jsme měli solární panely na střeše a čekali jsme na poslední dodělávky ohledně tepelného čerpadla. Mohlo by se tak zdát, že už jsem ji četla takzvaně s křížkem po funuse, ale nebylo tomu tak. Manželovi jsem z ní citovala různé zajímavosti, dávala mu například tipy na software a celkově ráda zjistila, jak to s fotovoltaikou měl někdo jiný. S tím souvisela škodolibá radost, které se nedalo vyhnout, nebo výkřiky „vidíš, taky to tak měl“ a tím pádem pocit sounáležitosti.

Kniha byla rozumně členitá, text byl navíc doplněný také o fotografie nebo nějaké ukázky a zápisky se skvěle četly. Bylo vidět, že má autor zkušenosti se psaním a dokáže i odbornější téma podat lidsky. Místy vyprávění i odlehčil a mě tak potěšila například narážka na Stopařova průvodce po galaxii. Kdo nad fotovoltaikou přemýšlí a není si z nějakého důvodu jistý, určitě by si tuto knihu neměl nechat ujít – třeba jej inspiruje, nebo mu poskytne důležité odpovědi.

Otakar Schön (*1978) je nedostudovaný knihovník a novinář. Už čtvrtstoletí se živi po vzoru Terryho Pratchetta prací v teple a suchu a většinou ani nemusí zvedat nic těžkého. Posledních 15 let má na starosti technologickou rubriku Hospodářských novin. Záliba v počítačích, videohrách a audio a videotechnice ho přivedla k touze mít vlastní elektrárnu, která všechny ty žravé hračky bude pohánět. A protože je klikař, rozhodl se k realizaci v ten nejhorší možný okamžik, kdy elektrárnu chtěl úplně každý.

zapisky zacinajiciho solarnika

Zápisky začínajícího solárníka
Autor: Otakar Schön
Žánr: hobby
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 184
Hodnocení: 84 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/667821-zapisky-zacinajiciho-solarnika.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Goodfellas: „Hudba, kterou hrajeme, je sexem doslova prolezlá!“

altUž jste slyšeli o Goodfellas? O kapele, která natáčela v Kalifornii, protože jeden jejich člen vše prohrál v kasínu a jeho majitel se slitoval? O skvělých kamarádech, kteří posbírali Anděla a Žebřík za objev r...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Múzeum zbraní v Michalskej veži

zbrane veza perexV rámci Bratislavy pre všetkých návštevníci v hojnom počte navštívili múzeum zbraní, ktoré sa nachádza v Michalskej veži. Neodradili ich ani schody.

 

<...

Z archivu...


Literatura

Vyšla Velká kniha komiksů Jana Štěpánka

velkaa kniha komixu200Jan Štěpánek je můj oblíbený autor komiksů, proto jsem s nadšením přivítala počin Tomáše Krejčího a redaktorů nakladatelství Edika, kteří pro jeho fanoušky připravili Velkou...

Divadlo

Zelenavý ptáček přebírá v Divadle VILA Štvanice Gozziho bláznivě pohádkovou zábavu

Zelenavy ptacek200Láska ke třem pomerančům předá v sobotu 24. února vládu Zelenavému ptáčkovi. Akcí nazvanou Gozziho vývar se Geisslers Hofcomoedianten loučí s nejstarší inscenací na svém repertoáru, Láskou ke třem pomerančům. Její volné pokračování, ...

Film

Kafarnaum – strhující výpověď o životě těch nejchudších v libanonském slumu

kafarnaum perexU soudu proti sobě stanou dvanáctiletý Zain a jeho rodiče. Je to netypická situace – chlapec totiž žaluje své rodiče za to, že ho zplodili. Za to, že mu dali život – život v bídě a nedostatku, plný utrpení.

...