Kristina Láníková: Puma M

Kristina Láníková: Puma M

Tisk

puma m 200Kristina Láníková je vizuální umělkyně a básnířka. Jako básnířka se „zabydlela“ v nakladatelství Fra – v tomto nakladatelství jí vyšly už tři sbírky básní. Naposledy to byla knížka s názvem Puma M.

 

 

Na první pohled tato sbírka velmi připomene autorčinu poslední knihu Úvahy nad zájmeny. Stejně jako tam jsou texty zde krátké a nenesou názvy. Jsou rozděleny do několika oddílů – ani ty nemají názvy, naznačují je jen prázdné stránky. Básně se na prázdných plochách jeví jako velmi tichá sdělení či deníkové záznamy – lákalo by to říct, že jsou „ostýchavé“, kdyby ovšem Láníková o věcech (a to i o věcech intimních) nepsala s takovou nezaujatostí. Takovou nezaujatostí, až to působí, jako by básně nepsal člověk, ale jen tělo vykonávající automatické pohyby, a díky tomu zachycovalo věci takříkajíc přesně. Neznám nikoho, kdo by tyto dojmy dovedl vyvolat tak dobře, jako Láníková.

Na druhou stranu – Puma M se od Úvah nad zájmeny také liší. Texty jsou přeci jenom o něco delší. Především pak do básní pronikají výrazy (a tedy i motivy) z jazyků generačních, popkulturních a dalších: „Kanye West opustil Nike kvůli Adidasu / Mattel upozorňuje na hry s panenkami / auto je krásné a budí emoce // všechno zezlátne a Miss Česko zamává“ (s. 39) Takový text by se v Úvahách neobjevil; možno je tu mluvit třeba o rozdílu v lesku – texty Pumy M se lesknou barevněji, možná i svítí jako displeje; texty Úvah se lesknou spíše jako chirurgická ocel, z níž je možná vyrobena většina šperků, které se dnes nosí… Tento posun se může líbit či nelíbit každému čtenáři dle jeho osobního vkusu, pro básnířku pak může znamenat odhalování možností vlastní poetiky.

Podstatný je u Láníkové přístup k básnictví jako takovému – vnímám zde snahu hledat způsob, jak psát básnicky, možná lépe řečeno umělecky, ovšem pokud možno bez používání metafor, přirovnání a podobných „klasických“ básnických prostředků (viz k tomu ukázku na konci recenze). Myslím si, že se to daří – zejména díky jistému mlčení mezi řádky (ostatně, oblíbeným motivem Láníkové je pomlčka). A tak mohu sbírku doporučit každému, kdo se zajímá o poezii jako takovou.

Ukázka (s. 66):

představuji si popcorn napíchnutý na klacík

nebylo důležité, jestli šlo o únavu
nebo začínající virózu
nabídka modelů mě nezaujala
léky mě zbavily možností
život se zpomalil a utichnul

úspěšné lidi pohání láska

ale můžu i zastavit
stačí pokrčit nohy
a zlehka zatlačit do ledu

puma m obalka

Název: Puma M
Autorka: Kristina Láníková
Nakladatelství: Fra
Rok vydání: 2023
Počet stran: 72
Hodnocení: 75 %

www.fra.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Modřany

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Jablečné slavnosti v Praze: Přijďte ochutnat to nejlepší z českých sadů!

jablko 200Jablka k podzimu neodmyslitelně patří. Jsou doslova „napěchovaná“ zdravím a při pravidelné konzumaci Vás spolehlivě ochrání před všemi podzimními neduhy. Sehnat v supermarketu kvalitní jablka je ovšem téměř nemožné. Jediná rada, jak...

Z archivu...


Literatura

O zazděných ženách na hradě Svojanově

Paní na SvojanověOblíbená autorka historických romantických příběhů Jaroslava Černá vydala svou novou knihu. Pod nakladatelstvím Alpress v edici Klokan vyšla Paní na Svojanově s trefným podtitulem Láska pevnější než kámen. Tentokrát se vypravíme na ...

Divadlo

Rodinné taneční divadlo Letem světem se uskuteční 20. března v 17:00 v Divadle na Vinohradech

letem svetem 200Již třetí celovečerní titul uměleckého souboru Baby Balet Praha s názvem „Letem světem“ přinese v Divadle na Vinohradech (nejen) dětskému divákovi cestovatelský zážitek.

...

Film

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část

hunger games200Záverečná časť úspešnej filmovej ságy, ktorá sa zaraďuje do žánru dystopických filmov. V druhej časti vrcholí vzbura jednotlivých krajov Panemu proti moci Kapitolu, ktorý ich dlhé roky utláčal a nútil sa zúčastniť krutých hier, v ktorých sa...