Praktická příručka pro fanoušky bonsají

Praktická příručka pro fanoušky bonsají

Tisk

bonsaje200Bonsaje pro začátečníky je název novinky z nakladatelství Esence. Jejím autorem je Horst Stahl.

 

 

 

Kniha je sice útlá, ale právě pro začátečníky se může jednat o skvělý odrazový můstek jak k prvním pokusům s pěstováním bonsají, tak k cestě za další odbornou literaturou.

Titul je rozděleny na tři velké části: základy, praxe a portréty. Ty jsou dále členěny na přehled, vše podstatné a něco navíc. Nejprve se tak čtenáři dozví více o tom, co jsou vlastně bonsaje a jejich základních stylech. Mě už v jiných knihách zaujal styl lesa a potěšilo mě, že se na něj zde nachází podrobnější návod. Praxe je nejobsáhlejší a zaměřuje se především na péči o bonsaje, takže se zde nachází informace o stanovištích, zalévání, hnojení, tvarování, přesazování a řezání, ale také například o potřebném nářadí. Kromě nůžek, kleští nebo pinzet mě zde překvapilo košťátko na bonsaje a drátěný kartáč.

Portréty rostlin se dělí na okouzlující kvetoucí dřeviny, listnaté dřeviny s listy jako šperky a jehličnany: stromy s osobitým rázem. U každé z nich jsou kromě českého a latinského názvu a fotografie také informace rozdělené do podnadpisů popis, druhy, stanoviště, zálivka, hnojení, přesazení, tvarování a drátování. Čtenářům tak neuniknou žádná specifika.

Já jsem se na základě čtení rozhodla, že si zakoupím bonsaj s rostlinou čaj fuki. Moc se mi líbily i bonsaje z jinanu nebo azalek a těším se, až si podle knihy vysadím modřínový lesík. Tak držte palce a třeba se také inspirujte nejen ke čtení!

Horst Stahl je novinář a mezinárodní odborník na pěstování bonsají, jimž se věnuje už dlouhá léta. Na toto téma napsal celou řadu popularizačních článků a úspěšných publikací, které se dočkaly vydání v několika světových jazycích.

bonsaje

Bonsaje pro začátečníky
Autor: Horst Stahl
Žánr: hobby, populárně-naučná
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2024
Počet stran: 80
Hodnocení: 85 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/654877-bonsaje-pro-zacatecniky.html


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Konečně zase hrát živě, to je přání Vladana Vavruši, kapelníka skupiny GAIA

Gaia perexDruhá múza je název aktuálního alba otrokovické skupiny GAIA. Sedm původních písniček a jedna instrumentální skladba představují pop rockovou muziku, která imponuje vlastními hudebními i aranžérskými nápady stejně jako chytrými texty - a samozřejmě...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Kultura stolování – třešně v bublanině i ve vínu

bublanina 200Je léto a čas třešní. Co si udělat kulinářský zážitek, kultura stolování se tomu říká. V obchodech Tesco nabízejí nejen výborné české třešně, ale také recepty, obzvlášť mě zaujal ten na třešňovou bublaninu bez lepku a s n...


Literatura

Jak na Biodynamické zahradničení

biodynamicke zahradniceni 200V Knižním klubu nedávno vyšla moc pěkná kniha autora Montyho Waldina s názvem Biodynamické zahradničení podle přírodních cyklů a lunárního kalendáře. Nečekejte recepty na nějaká zaklínadla ani různé čáry, ale na...

Divadlo

Teenagerský muzikál Andílci za školou si odbyde svoji premiéru 22. října

andilci z skolou laurinova 5angelsNový teenagerský muzikál Andílci za školou bude mít premiéru 22. října. Režie se ujal Filip Renč, hudbu složil Michal David a texty si vzal na sta...

Film

Animovaný film ve virtuální realitě TMÁNÍ režiséra Ondřeje Moravce, producentky Hany Blaha Šilarové a výtvarnice Báry Anny Stejskalové získal nominaci na cenu Český lev za rok 2022

tmani 200Do nového roku vkročil tým projektu Tmání velmi šťastně. Snímek získal 16. 1. nominaci na cenu Český lev v kategorii nejlepší animovaný film.

...