Bez knihy se mi špatně usíná, říká Bohdana Tučková

Bez knihy se mi špatně usíná, říká Bohdana Tučková

Tisk

bohdana200Od malička mám rád knihy, knihkupectví a také knihovny, hlavně tu naši holešovskou Ale pravda je, že mám i jednu oblíbenou v Praze, kam rád tu a tam zajdu. Je to Knihovna na Vinohradech a líbí se mi tam z mnoha důvodů. Jednak je to velmi útulné prostředí, jednak jsou tam sympatičtí pracovníci, v tomto případě až na jednoho muže samé ženy. Jednou z nich je knihovnice Bohdana Tučková, která tam často působí i jako organizátorka doprovodných akcí. Poskytla i následující rozhovor. 

Praktický celý váš život pracujete v knihovně. Dovedete si představit, že byste dělala něco jiného?

Tuhle práci jsem objevila už na základní škole. Chodila jsem pomáhat do Místní lidové knihovny v Jáchymově. Takže nedokážu! (smích).

Znám vaši Knihovnu na Vinohradech a vždy mi byla sympatická nejen kvůli lidem, kteří tam pracují, ale i pro její pěkné a útulné prostory...

To mě těší. Knihovna na Vinohradech se od svého založení v roce 1885 již několikrát stěhovala. Já v ní začala pracovat v roce 2007, kdy se nastěhovala právě do prostor na Vinohradské 69, takže mohu srovnávat jen dle fotografií. Ale také si myslím, že toto je jedno z nejútulnějších míst, kde se nacházela. Jsme moc rádi, že s námi náš zřizovatel Městská část Praha 2 stále počítá a je nám nakloněn. V roce 2020 k nám byly přidány prostory nad knihovnou, kde se nachází Sál Boženy Němcové.

Knihovna - to je půjčování knih, setkávání a získávání informací, navíc pořádáte různé akce. Navíc jsem si všiml, že jste často protagonistkou těchto akcí včetně převleků či paruk...

Ano, v naší knihovně probíhají například kurzy Trénování paměti pro seniory, autorská čtení, výstavy, setkání Mladých básníků, besedy pro děti i mládež a také různé tematické akce, například Středověký hodokvas, Vánoční besídka, Pohádková knihovna, Astrologie a numerologie… Od coronavirové pandemie také připravujeme různé kvízy a zábavná čtení na naše výlohy.

A pokud jde o mé převleky. Sama za sebe nevystupuji ráda, ale když se proměním v někoho jiného... (smích).

bohdana foto 1

Že byste měla blízko i k divadlu? A máte ráda divadlo?

Od dětství jsem tíhla k divadlu. Obdivuji herce. Jako dítě jsem chodila do pěveckého sboru, tanečního kroužku i na kroužek divadelní. Přednášela jsem. Divadlo mám moc ráda. Hlavně klasické věci. Nejvíce asi konverzační komedie.

Když se vrátíme k vaší každodenní práci, tak by mě zajímalo, co to všechno obnáší?

Jak kdy. Polovina práce je rutina – udržování knihovního fondu (zařazování, balení, oprava knih) a pro mě, jako katalogizátora, ještě zpracování knih (katalogizace a signování). Druhá polovina je práce se čtenářem - a ta je pokaždé jiná, každý čtenář je jiný. A u nás v knihovně se snažíme o individuální přístup. Není to vždy jednoduchá práce. Ale nestěžuji si. Mám ráda změny a komunikaci s lidmi. Navíc si s kolegy děláme radost právě těmi speciálními akcemi pro veřejnost.

Předpokládám, že jste měla už coby dítě blízko ke knihám. Které vás tehdy upoutaly či okouzlily?

V naší rodině knihy milujeme. Vždy jsme měli a dosud máme doma velké množství knih. Ve čtvrté třídě jsem začala chodit do knihovny a nosila si odtamtud další hromady knížek. Bez knihy se mi špatně usíná. A jaké mě okouzlily v dětství? Já četla, co mi přišlo pod ruku. Nejdříve leporela, pak první čtení, to jsem milovala obrázky Heleny Zmatlíkové. Moje oblíbená byla Helenka a princezna, Eliška a táta Král, Knížka pro Lucinku. Později třeba Malý princ, Království květin, dívčí romány, detektivky. U prarodičů Mayovky, rodokapsy, Tři mušketýři, Hraběte Monte Cristo, Věčně zpívají lesy, Kristina Vavřincová, Svéhlavička…

bohdana foto2

Rodiče vás k tomu podporovali?

Jak už jsem řekla, doma jsme vždy měli rozsáhlou knihovnu. Moji rodiče i prarodiče četli. Když jsem přečetla knihy pro děti svého věku, četla jsem ty pro dospělé.

Co si ráda přečtete dnes a jaké žánr máte nejraději?

V podstatě čtu všechny žánry. Klasickou beletrii, thrillery, sci-fi, fantasy, populárně naučnou literaturu, poezii… Podle nálady.

Co vaše dcera, má ráda knihy a jde ve vašich šlépějích?

Bohužel, doba se změnila a dnešní generace dětí je trochu jiná než naše. Je více zaměřená na techniku. Takže dcera knihám až tak moc neholduje. Ještě když byla malá a četli jsme jí... Ale stále doufáme (smích).

Jak vyplňujete volný čas? Neříkejte, že i doma ležíte v knihách...

Odhalil jste mě (smích). Volného času sice moc není, ale samozřejmě knihy zůstávají stále mým největším koníčkem. Také ráda zajdu do divadla, kina, na koncert. S rodinou vyrážíme po našich hradech, zámcích a zříceninách.

bohdana foto3

Zdroj foto: Robert Rohál


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

I na operním jevišti jsem nikdy nepatřila k těm, kteří se postaví na rampu a předvádí jenom hlas, říká Dagmar Pecková

dagmar200I v rozhovoru s Dagmar Peckovou vám bude jasné, v čem je tato pěvkyně výjimečná, neskonale pracovitá, nebojácná a tvrdohlavá a přitom svá. Málokterá umělkyně její generace dává do ringu tolik energie, nápadů a mnohovrstevnatého talentu, který se projevuj...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Ráda bych ještě jednou řekla: „Tak Karle, dobrý světlo!“

malek200Chtěla bych dnes krátce zavzpomínat na pana Karla Málka, moudrého a skromného člověka, který mi vstoupil do života a zanechal tam otisk už napořád. Poznala jsem ho jako pamětníka, vypravěče, fotografa a spisovatele. Na svou knihu Letecké legendy byl práv...


Literatura

Paříž, splněný sen jedné Američanky

Zivot v parizi perexPocítili jste někdy chuť odstěhovat se do jiné země a začít tam nový život? Newyorčanka Lisa Anselmo to udělala a svou zkušenost se rozhodla sdílet. Nejprve prostřednictvím blogu My (Part-Time) Paris Life, z něhož posléze ...

Divadlo

Vyhynutí včelstev – naše smrt

altFalešní proroci hlásali konec světa už sice bezpočtukrát, zatím to chválabohu nikdy nevyšlo, na druhé straně nemusí být takováto představa totálního zániku planety Země pouhopouhou utopií. Naplnit ji mohou, ač se to na první pohled může zdát nereálné, i

Film

Před měsícem vypukly Hvězdné války

Star Wars200Po téměř čtyřech desetiletích, kdy se zrodila první část Star Wars neboli Hvězdných válek, rozdělených do tří trilogií, přišla do kin v pořadí již sedmá část opatřená podtitulem Síla se probouzí. Nejprve vznikla prostřední trilogie, poté násle...