Je to monumentální stavba, říká o holešovském zámku Renée Rudolfová

Je to monumentální stavba, říká o holešovském zámku Renée Rudolfová

Tisk

renee200O činnosti a nejbližších akcí Městského muzea a galerii a potažmo o holešovském zámku vypráví v následujícím rozhovor Mgr. Renée Rudolfová. Působí na pozici správce zmíněného muzea i kurátora sbírkových předmětů. Potkal jsem ji na právě probíhající výstavě nazvané Kouzlo starých časů, která připomíná historii rodu Bruntálských z Wrbna. Jak říká mladá kurátorka, Wrbnům se věnuje od studia na vysoké škole a nepřestávají ji překvapovat.

Na co všechno se můžou těšit návštěvníci, kteří přijdou či přijedou do holešovského zámku? Jaké expozice zámek v tomto období nabízí?

Na holešovském zámku máme pouze jednu expozici, jedná se o zámecký prohlídkový okruh. Návštěvníky čekají již tradičně krátkodobé výstavy. Městské muzeum a galerie Holešov si letos pro návštěvníky připravilo výstavu věnovanou poslednímu šlechtickému rodu na holešovském zámku. Jedná se o rod hrabat Bruntálských z Wrbna. Další výstavy na zámku jsou SEVA, ČESKÝ FENOMÉN o legendární stavebnici a patří k ní i herna. Dále probíhá výstava o českém králi Rudolfovi II a jeho sbírkách. V létě připravujeme interaktivní výstavu Na stopě zločinu z dílny iQLANDIA Liberec.

Novinkou je i nová expozice Wrbnové – Konec starých časů. Co se tam návštěvníci dozví?

Nejedná se o expozici, ale o výstavu, která potrvá ve dvou sálech první patra, a to od 10. května do 3. listopadu 2024. Návštěvníci se dozvědí zajímavé informace o nejen o historii rodu Bruntálských z Wrbna, ale především se dozví zajímavosti o životě na zámku za časů zmíněného rodu. Návštěvníci taktéž spatří velmi zajímavé, mnohdy i unikátní předměty vztahující se k jednotlivým členům rodu. Zřejmě nejatraktivnějším exponátem jsou troje dámské šaty z počátku 20. století, které jsou ze soukromé sbírky pana Jiřího Sauka. Jsou to skutečně originály a my jsme vděčni za jejich vypůjčení. Pro kompletní zážitek doporučuji tuto výstavu zkombinovat se zámeckým prohlídkovým okruhem.

renne foto 1

V čem jsou Wrbnové zajímaví pro vás?

Wrbnům se věnuji již od studia na vysoké škole a nepřestávají mě překvapovat. Zprvu by se zdálo, že je to méně významný rod, ale když se podíváme do minulosti, bývali vždy v úzkém kruhu spolupracovníků císaře. Jejich sňatky byly uzavírány s nejmocnějšími šlechtickými rody své doby.

K vašemu muzeu patří i kovárna stejně jako židovská synagoga…

Malé muzeum kovářství je expozicí etnografie a především kovářství. Můžeme říci, že malebné prostředí oblasti Holajky (zde se kovárna nachází) vytváří náš malý holešovský skanzen. Synagoga je majetkem Židovské obce Brno a Městské kulturní středisko ji má pouze ve své správě. Jedná se o opravdu hojně navštěvovanou památku. Návštěvníci zde jezdí z celého světa, a to nejen ortodoxní židé. Holešovská synagoga se řadí mezi nejstarší synagogy v Česku a její atmosféra je až mystická. Vřele doporučuji navštívit jakýkoliv koncert, který se zde koná v průběhu Festivalu židovské kultury.

renee foto 3

V čem tví kouzlo holešovského zámku pro vás?

Je to monumentální stavba. Když vstupujeme po hlavním schodišti do zámku, ihned si povšimnete šíře chodeb. Zámecké chodby jsou opravdu široké a ve stejné šířce jsou i místnosti. Je to unikátní. Kouzlo je ale především skryto v nástropní výzdobě. Každá místnost v prvním patře zámku má štukovou výzdobu a nástropní malby. Je to jedinečné. Štukovou výzdobu s nástropními malbami má i v přízemí sala terrena. Pro návštěvníky jsou připraveny i speciální večerní prohlídky s karimatkami, při kterých putujeme potemnělým zámkem a v pohodlné pozici vleže si návštěvníci vyslechnou odborný výklad k nástropním malbám i samotný příběh který znázorňují.

Zdroj foto: Robert Rohál


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Anna K. a Kryštof Michal hodnotí festivalovou sezónu

anna k krystof michalOpen Air Festival sice hostil zahraniční hvězdy velkých jmen, které na sebe strhly značnou pozornost, ale Kultuře21 neunikly ani stálice české poprockové scény. Kryštof Michal ze Support...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Ráda bych ještě jednou řekla: „Tak Karle, dobrý světlo!“

malek200Chtěla bych dnes krátce zavzpomínat na pana Karla Málka, moudrého a skromného člověka, který mi vstoupil do života a zanechal tam otisk už napořád. Poznala jsem ho jako pamětníka, vypravěče, fotografa a spisovatele. Na svou knihu Letecké legendy byl práv...


Literatura

Vydejte se na výlet za šiframi

vylety za siframi200Vydavatelství CPress vydalo netradičního turistického průvodce nazvaného Výlety za šiframi tentokrát zaměřeného na Prahu a Středočeský kraj.

 

 

Divadlo

Muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení uvede Městské divadlo Zlín

zeny na pokraji200Necelé dva měsíce práce na muzikálu Ženy na pokraji nervového zhroucení mají za sebou herci zlínského divadla. V čele s režisérem Stanem Slovákem, uměleckým šéfem Městského divadla Brno, nastudovali příběh podle slavného Almodóvarova f...

Film

Film - náš pomocník

film200V posledních letech byly několikrát zveřejněny soubory filmů, sjednocených autory (cestopisy Hanzelky a Zikmunda), případně výrobcem (zlínské reklamy). Nyní Národní filmový ústav ve spolupráci s Filmexportem vydal záslužný komplet krátkých filmů z 50. ...