Po loňském 20. ročníku se v termínu od 5. do 8. září 2024 opět uskuteční tradiční festival pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky. Každoroční akce pořádaná DAMÚZOU proběhne jako vždy v prostorách Knížecí a královské akropole poblíž budovy Starého purkrabství na pražském Vyšehradě. Návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení, workshopy, promítání krátkých filmů nebo koncerty kapel Rozbal to! a Bombarďák. U této příležitosti jsme vyzpovídali ředitelku festivalu Františku Jesenskou.
Přípravy VyšeHrátek už jsou nyní za vámi, tak jak se máte? Cítíte spíše nervozitu nebo vzrušení?
Každý rok cítíme tak trochu z obojího. Vzhledem k tomu, že musíme na Vyšehradě postavit celý areál, čeká nás vždy spoustu práce, ale zároveň se těšíme. Děláme to rádi.
Mám dojem, že festival se každým rokem posouvá. Co je na něm letos nového?
Letos proběhne už 21. ročník VyšeHrátek. Během všech uplynulých ročníků se v organizačním týmu vystřídalo spoustu různých kolegů a každý festivalu přinesl něco nového. Letos jsme rozšířili program pro osoby se sluchovým hendikepem. V minulém roce jsme si také vyzkoušeli, jak probíhá tlumočení do českého znakového jazyka. Měli jsme dobré zkušenosti s touto formou zpřístupnění festivalového programu, proto jsme letos tlumočení rozšířili na více představení v rámci festivalu a také přidali simultánní přepis.
Divadelní program je určený pro děti školního věku i batolata. Můžete z něj něco vypíchnout?
Určitě chci upozornit na tři premiéry, které letos na festivalu máme. Indiánskou pohádku Čakwája, loutkovou one-man show Hrdina a taky novinku pro batolata s názvem Kolotoč.
A co si vlastně představit před divadlem pro batolata? V čem je specifické a jak se s tak malými dětmi pracuje?
V zahraničí je divadlo pro děti od 10 měsíců vcelku běžně. U nás se mu od roku 2016 věnuje DAMÚZA v rámci projektu KUK. Batolecí inscenace kladou důraz na výtvarnou, často i hudební složku a většinou jsou nonverbální, protože batolatům se příběh předává jiným způsobem než starším dětem.
Součástí VyšeHrátek jsou také workshopy. Na jaké se letos návštěvníci, a především děti mohou těšit?
Už tradičně se na festival letos vrací BabYoga. Rodiče si budou moci každý festivalový den zacvičit se svými dětmi nebo s nimi prožít hudebně-jógovou pohádku. Chystáme i výtvarné workshopy nebo dramatický kroužek.
Novinkou je spolupráce s Domem dětí a mládeže Praha 2. Jak k ní došlo a co bude díky ní připraveno?
Dlouhodobě spolupracujeme s Prahou 2, na jejímž území se festival koná. Snažíme se ji každoročně rozvíjet a oslovovat ke spolupráci subjekty, které na Praze 2 fungují. Letos jsme se zaměřili na Dům děti a mládeže Praha 2, který pro děti připravil dva workshopy - taneční lekci a zmíněnou ochutnávku dramatického kroužku.
Z hudebního programu na akci vystoupí skupiny Bombarďák a Rozbal to!. Můžete nám je stručně popsat?
Bombarďák na VyšeHrátkách vystupuje každoročně a my jsme za to moc rádi. Vždy k nám dorazí s velkou energií a koncert této kapely plný divokých písní a ztřeštěných tanečků si vždy užijí jak děti, tak dospělí (včetně festivalového týmu). Rozbal to! nabízí hudbu trochu jiného ražení a vtrhne na Vyšehrad s pestrou paletou barev, písní a nástrojů bez omezení žánrem. Také s sebou na své koncertu vozí obří dárek, jehož obsah se mohou posluchači snažit v průběhu koncertu odhalit.
Na co se z programu těšíte vy osobně a proč?
Mám ráda festival jako celek. Myslím, že nabízíme program pro všechny děti od batolat až po školáky a každý si u nás najde něco svého. Osobně se určitě půjdu podívat na Uši pro princeznu, což bude první představení letošního ročníku se simultánním přepisem a tlumočené do českého znakového jazyka. Ráda sleduji, jak tlumočnice a tlumočníci s naším programem pracují a určitě bych se podobným formám zpřístupnění chtěla věnovat i v dalších letech.
VyšeHrátky se letos poprvé účastní projektu Zavěšená vstupenka. O co se jedná?
V rámci projektu Zavěšená vstupenka mohli naši návštěvníci v předprodej zakoupit vstupenky na festival rodinám, které mají některého z členů ve výkonu trestu a neměly by tak možnost se na VyšeHrátky vypravit. Vstupenky mezi ně distribuujeme ve spolupráci S mezinárodním vězeňským společenstvím a rádi bychom v obdobných aktivitách pokračovali i do budoucna.
Pevně věřím, že počasí bude stát při vás, ale co by se stalo, kdyby bylo nepříznivé? Jak byste se vypořádali s mokrou variantou?
Taky samozřejmě doufáme, že bude hezky. Ale u většiny programových položek máme připravenou “mokrou variantu”, kdyby náhodou… Hrajeme v nepromokavých stanech nebo v zastřešeném divadelním sále. V případě open-air představení, kterých v programu taky pár máme, budeme postupovat operativně, podle situace.
A jak je to na VyšeHrátkách s občerstvením? Co si zde děti a jejich rodiče mohou dát?
Během celého festivalu je k dispozici BabyBar, který provozuje influencerka Agáta Charvátová. Každoročně připravuje domácí pomazánky, limonády, koláče, perníky a každé ráno přiveze na Vyšehrátky jinou (ale pokaždé dobrou) polévku. Takže oběd i malá svačina bude na místě k dispozici.
Ještě mi prozraďte, co je podle vás na organizaci takové akce nejtěžší? Co vám zabírá nejvíce práce a dělá největší starost?
Většinu věci si na Vyšehrad vozíme, takže asi celková logistika mi přijde nejtěžší. Předem opravdu důkladně promyslet, co všechno na místě budeme potřebovat. Jako bych se balila na dovolenou, ale přemýšlela u toho nejen nad tím, co budu potřebovat já, ale i stovky dalších lidí.
A co je pro vás naopak poté největší odměnou? Kdy si řeknete, že všechno stálo za to?
Když festival běží, děti se baví, dospělí jsou v klidu a všichni si užívají čtyřdenní prodloužení letních prázdnin, kterým se snažíme být.
Na závěr vás poprosím o pozvánku pro naše čtenáře.
Pokud máte děti, určitě přijďte! Kompletní program je k dispozici na našem webu a je dost nabitý, takže určitě doporučuji vybrat si pro sebe to pravé předtím, než na festival vyrazíte. Ať můžete být na místě v klidu a užít si festivalovou atmosféru. Moc se na vás těšíme!
Děkuji za rozhovor a přeji, ať se VyšeHrátky vydaří!
Zdroj foto: VyšeHrátky
Více informací: https://www.vysehratky.cz/
< Předchozí | Další > |
---|