Lidové noviny mají výstavu v Brně
Banner

Lidové noviny mají výstavu v Brně

Tisk

LN200V Brně, v Dietrichsteinském paláci (Zelný trh 8) byla 31. října vernisáží zahájena výstava „Nastoupil jsem co redaktor… Literatura a literáti v Lidových novinách 1893–1939“, jež potrvá od 1. 11. 2023 do 3. 9. 2024. Je to po výstavách o Ondřeji Sekorovi a komiksu již třetí výstava, kterou tu pořádá Moravské zemské muzeum, tentokrát ke 130. výročí založení Lidových novin Adolfem Stránským. Soustřeďuje se na jejich prvorepublikové období, kdy se postupně staly z brněnského deníku celostátním listem jak po stránce záběru, tak i po stránce významu a vyprofilovaly se jako orgán pražského Hradu. Soustředily tehdy kolem sebe osobnosti literární, kulturní, národohospodářské, politické a další.

 

Za vedení Arnošta Heinricha, šéfredaktora v l. 1919 až 1933, spolupracovali s novinami autoři několika generací a literárních směrů jak příležitostně, tak i v pravidelných rubrikách. V publikování povídek a poezie tu často začínaly nakladatelsky (13 ročníků Knihovna Lidových novin) vycházet i knihy. S Lidovými novinami jsou spjata taková jména, jako Karel Čapek, Rudolf Těsnohlídek, Eduard Bass, Karel Poláček. Svou kariéru tu zahájil Vladimír Neff, František Kožík, Eduard Valenta, Bedřich Golombek, vyšel tu Bassův Cirkus Humberto a Jirotkův Saturnin.

Mozaika složená do obrazu literárního dění

Naznačené peripetie se snaží poctivě zmapovat výstavní expozice Hany Kraflové. Mezi exponáty najdeme jak knižní produkci Knihovny LN, tak originální texty či korespondenci osobností Lidových novin, včetně reprodukcí zajímavých čísel LN či článků z nich. Tato mozaika se skládá do obrazu literárního dění, jak k němu přispěly Lidové noviny. Připomenutí zaslouží i rozmnožené materiály, které jsou návštěvníkům k dispozici.

Výstava připomíná jedno ze slavných období Lidových novin, které se z dnešního pohledu jeví jako nositel standardu kvality informační, kulturní i morální. To druhé významné období začíná jejich samizdatovou obnovou v r. 1987 a pokračuje vydáváním po r. 1989. V současnosti je vlastní A. Babiš.

LN450

Nastoupil jsem co redaktor...
Literatura a literáti v Lidových novinách 1893-1939
Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
1. 11. 2023 - 3. 9. 2024

www.mzm.cz/nastoupil-jsem-co-redaktor-literatura-a-literati-v-lidovych-novinach-1893-1939


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

ROZHOVOR: Eva Hölzelová: V Arině jsem vytušila zvířecí duši do mytologického příběhu

eva200Jako by to téma tajemných mýtických příběhů autorku přitahovalo jako magnet. A proč ne, když to umí! Eva Hölzelová je už autorkou knihy motivované řeckými bájemi a pověstmi Hvězdná obloha a její nová kniha Arina je čistá fantazie? Nevíme, zeptáme se, ale ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Petr Kotvald má nový hit a připravuje pro diváky Recitál

Kotvald200Kdo by neznal jméno jednoho z nejpopulárnějších interpretů druhé poloviny osmdesátých let a krále diskoték v letech devadesátých, Petra Kotvalda.

...

Literatura

Lékař léčí, Hnízdil uzdravuje – Zaříkávač nemocí

Zarikavac perexDoktora Jana Hnízdila není třeba příliš představovat. Proslavily ho nejen kontroverzní názory na medicínu, ale i jeho první kniha Mým marodům, která vnesla svěží vítr mezi regály knihkupectví a našla si ...

Divadlo

Líza Ďulínková se vrací na jeviště MdB – a opět to bude betálný!

my fair lady 200„Lady ze Zelňáku bude hitem“, „Mošův tah s My Fair Lady se zdařil na výbornou“ nebo „Stanislav Moša se už zařadil mezi naše přední muzikálové režiséry a v Lady to opět stvrzuje přesnou mírou nadhledu i dokonalým vedením herců k bezešvému p...

Film

Podzim života Vratných lahví

vratne perexFilm Vratné lahve (2006) je zatím posledním projektem scénáristy Zdeňka Svěráka, kde si rovnou zahrál také hlavní roli. Dlouhou uměleckou kariérou člověk dozraje, ale je legrační, jen když se dokáže zamíchat s nadhledem. A pr...