Vodní krize jako selhání trhu?
Banner

Vodní krize jako selhání trhu?

Tisk

hodnota vody perexKaždé ráno po probuzení se můžeme osprchovat, uvařit si kávu a spláchnout na toaletě, a nijak se nad tím nepozastavujeme. Na celém světě je ale více než tři čtvrtě miliardy lidí, kteří nic z toho udělat nemohou – v blízkosti svého domova totiž nemají žádný zdroj čisté vody. A právě jejich životy pomáhají měnit k lepšímu filmový herec s nadšením pro globální rozvoj a inženýr se specializací na vodu s dlouholetými odbornými zkušenostmi.

Matt Damon a Gary White se v knize Hodnota vody vydávají na cesty a vyprávějí příběhy. S humorem i pokorou popisují problémy spojené s uvedením zbrusu nového a velmi ambiciózního modelu, který má přinést lepší zdraví a větší prosperitu lidem na celém světě.

Je zřejmé, že záměrem autorů je šíření osvěty nejen ve vztahu k vodě a v souvislosti s ochranou životního prostředí, ale také se snahou o změnu způsobu, jak se o vodě dá přemýšlet. Tedy ne jako o problému, který nastal a pak skončil, ne jako o záležitosti druhé nebo třetí kategorie, ale jako o výzvě a příležitosti, k nimž můžeme přistoupit s mnohem větším počtem způsobů řešení, než si umíme představit.

Někdy peřeje, jindy volej

Publikace Hodnota vody (Jota) je fascinujícím výletem po proudu řeky, která se nevyzpytatelně klikatí krajinou byznysu, politikaření i velké politiky. Někdy je to opravdu divoká jízda, jindy jsou zas autoři a jejich přátelé, jako průkopníci nových nápadů a myšlenek, nuceni pádlovat ze všech sil, aby se vůbec pohnuli z místa. Sympatické je, že to nevzdávají a stále se - obrazně řečeno - drží naděje na objevení pramene života. A hlavně o tom jen nepíší, ale opravdu HLEDAJÍ ŘEŠENÍ.

Za všechny vybírám jeden příklad z okolí Tegucigalpy v Hondurasu, kde si lidé chodí pro vodu k veřejnému zdroji: "Stojí a čekají celý den - jen aby přežili. Nošením vody domů tráví celé hodiny - aby přežili. Platí astronomické sumy za špinavovou vodu - aby přežili. Následně platí účty za ošetření v nemocnici - aby přežili. Lichvářům poskytujícím půjčky platí likvidační úroky - aby přežili. Každý rok lidé po celém světě nalijí do těchto nákladů na přežití 300 miliard dolarů. Když si to uvědomíte, přestane vodní krize vypadat jak případ pro charitu. Místo toho začne vypadat jako selhání trhu. V systému jsou peníze - v systému je spousta peněz - ale plýtvá se jimi a používají se na nesprávných místech. Pokud by se ale tyto náklady na přežití podařilo přesměrovat  - nějakým způsobem je přesunout od krátkodobých, dočasných, nedostatečných řešení jako špinavá voda z cisteren, a použít na trvalá, nákladově efektivní řešení jako vodovodní kouhoutky v domácnostech - mohli by toho lidé dělat o mnoho víc, než jen přežívat. Mohli by vzdorovat a jednoho dne nejspíš zcela uniknout podmínkám, které je uvěznily do celoživotní pasti." (str. 71-72)

Síla přílivu

Po přečtení knížky je pro mě mnohem snazší pojmout uvedenou problematiku v širších souvislostech, zejména díky tomu, že spousta komplikovaných situací je zde rozklíčována prostřednictvím názorných příkladů z praxe. Ty pak mohou sloužit jako zdroj inspirace i pro naše osobní snahy – aniž bychom je nutně museli vyvíjet na stejném poli. Fakt, že jedním z autorů je známý herec Matt Damon, naláká možná k prolistování stránek i takové čtenáře, kteří by jindy tento žánr nechali ležet v regálu bez povšimnutí. A možná právě mezi nimi bude někdo, kdo organizaci Water.org buď přispěje finančně, nebo se připojí k těm, kteří vypravují příběh o krizi a o tom, jak ji řešit. Protože podle slov Matta Damona: "Když své úsilí a energii propůjčíme něčemu většímu, než jsme my sami - když vidíme, jak se zvedá příliv a připojíme se k němu - právě tehdy si uvědomíme sílu, kterou skutečně máme."

Gary White je spoluzakladatelem a ředitelem organizací Water.org a WaterEquity. V roce 1991 zahájil činnost organizace Water Partners, nyní nestátní neziskové organizace s mezinárosní působností známé jako Water.org. Dnes stojí v čele dvou společností, které se zaměřují na řešení globální vodní krize a přinášení inovativní způsoby realizace projektů souvisejících s vodou a hygienou.

Matt Damon je spoluzakladatelem organizací Water.org a WaterEquity a také hercem, producentem a scénáristou. V roce 2006 založil nadaci H2O Africa, jejímž cílem je zvýšit na tomto kontinentu povědomí o iniciativách řešících globální vodní krizi. Díky aktivnímu zapojení v organizacích Water.org a WaterEquity se Matt dostal do pozice jednoho ze světových odborníků na problematiku vody a hygieny.

hodnota vody

Hodnota vody: Hledání řešení největšího světového problému
Původní název: The Worth of Water: Our Story of Chasing Solutions to the World's Greatest Challenge
Autoři: Gary White a Matt Damon
Překladatel: Alena Švomová
Žánr: populárně naučná, ekologie, životní prostředí
Datum vydání: 8.11.2023
Počet stran: 240

Hodnocení: 100 %

www.jota.cz/hodnota-vody.html
www.knizniklub.cz/knihy/678393-hodnota-vody.html


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dulux Let´s colour: „K zapojení jsou třeba oči, ruce a úsměv!”

lets colour 200Při brouzdání internetem jsme v redakci narazili na velmi zajímavý projekt Dulux Let´s colour, který rozhodně stojí za zmínku. O co přesně se v něm jedná, jste se mohli dočíst v tiskové zprávě na našem

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Zpěvačka Dasha předvedla v závěru festivalu Zlatá Praha luxusní koncert

dasha200Zpěvačka Dasha je známá hudebními projekty, které se pohybují převážně v oblasti populární hudby. Řadí se také mezi nejobsazovanější české muzikálové zpěvačky a herečky – je držitelkou Ceny Thálie a její výkony představují naprostou interpretační špičku. D...


Literatura

Život není náhoda

zivot neni nahoda200Že život skutečně není náhoda, tvrdí Hal Urban, autor bestselleru To nejdůležitější v životě. Ve své nové knize, kterou do češtiny přeložila Marcela Koupilová, se zabývá způsoby, jak najít životní cíl a užít si co nejlépe a smyslu...

Divadlo

Fringe festival mluví anglicky, ale oslovit dokáže každého

alt Fringe festival, který probíhá v těchto dnech na Malé Straně v Praze, je všechno, jen ne ”okrajová”, ”druhotná” záležitost, jak by se ostatně dal přeložit jeho název z angličtiny. Mladá a bohužel prozatím málo známá divadeln...

Film

Divoká stvoření jižních krajin: dokonalý film s dojemným a naivním poselstvím

divoka stvoreni jiznich krajinV porovnání s blockbustery letošního léta trhajícími rekordy v multikinech působí Divoká stvoření jižních krajin jako blesk z čistého nebe. Celovečerní debut Benha Zeitlina...