Táta je táta! Vize otcovství pro 21. století

Táta je táta! Vize otcovství pro 21. století

Tisk

na tatovi zalezi perexMuži - otcové v současnosti stále čelí výzvám minulých dob a nejrůznějším klišé. Dřívější výchovné postupy už jsou dávno překonané, a tak je nejvyšší čas najít cestu, kudy z nich ven a jak si nastavit život, aby budoucnost naše i našich dětí byla lepší. 

Carsten Vonnoh je otcem dvou dětí, rodinným terapeutem a systémovým poradcem. Ve své knize Na tátovi záleží (vydalo nakladatelství Argo) sdílí své poznatky a vybízí k zamyšlení nad minulostí a životem vlastních otců a dědů. Z mužské perspektivy nahlíží nově na výchovu dětí a důvěrný a uvolněný vztah mezi dětmi a otci. Představuje návody a postupy, jak najít sebe sama a své děti přitom neztratit.

Jak s klidem vést děti životem a jít přitom vlastní cestou

V jednotlivých kapitolách autor rodičům nemilosrdně nastavuje zrcadlo a umožňuje jim pochopit, jak se jejich děti cítí, když je zahrnují pochybnými požadavky a lhůtami. Zaujal mě například přehled povinností školkového dítěte, které v podstatě denně absolvuje nadupaný program v rodičovském a vychovatelském vleku, plný pravidel a příkazů, aniž by se někdo výrazněji zajímal o to, jak se cítí. A jsem velmi ráda, že se v tomto směru vnímání potřeb dětí posunulo k lepšímu a že se na tom stále pracuje. Je fakt, že určité pasáže a ponaučení se v pozměněné formě několikrát opakují, ale to určitě není na škodu. A i kdyby si tatínkové, jimž je tato publikace věnována především, zapamatovali třeba jen následující odstavec, rodinné atmosféře to velmi prospěje. Protože, jak byste se cítili vy, kdyby za vás z 95 procent rozhodovali jiní?

Sejměte ze sebe tlak, který vás nutí v každém okamžiku – a s výhledem na nejistou budoucnost příštích dvaceti let – neustále korigovat a udávat pravidla. Čím činorodější naše děti budou moci být, tím méně budou potřebovat unikat spolupráci s námi, aby chránily svou integritu. V situacích, kdy na své děti (a sami na sebe) nějak naléháme, zkusme se vždy a znovu zamyslet: Je to opravdu tak zásadní? Musím to vyžadovat právě teď a právě tímto způsobem? Co je teď vlastně pro mě a pro mé dítě důležité? Pokud si tyto otázky zodpovím upřímně a otevřeně, zjistím, že mnohé z toho, co sám – bezmyšlenkovitě – vnáším jako zbytečný stresový faktor do života dětí, je téměř neospravedlnitelné. (strana 74)

Hledáte-li jakýsi obecný „návod pro použití dítěte“, zde ho nenajdete. Jedná se spíš o jakéhosi průvodce a sbírku podnětů, jenž dovedou zájemce k lepšímu pochopení vztahu mezi rodiči a dětmi a které formují mužský postoj k požadavkům a limitům otcovství v 21. století. Knížku jistě ocení i prarodiče snažící se přizpůsobit současným trendům kontaktního rodičovství. Lehké to není, ale rozhodně to stojí za to!

na tatovi zalezi

Na tátovi záleží. Jak s klidem vést děti životem a jít přitom vlastní cestou
Autor: Carsten Vonnoh
Překlad: Magda Pěnčíková
Vydání: 2023 (1. vydání)
Nakladatel: Argo
Počet stran: 168

Hodnocení: 80 %

https://argo.cz/knihy/na-tatovi-zalezi/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rád utíkám do vnitřního světa, říká herec Petr Franěk

petr franek200Zatímco asi před třiceti lety ho viděl v dramatu Maryša v Městském divadle Zlín, kde představoval Francka, letos jsem viděl Petra Fraňka také v Maryši, ale v roli hospodského. Hru nastudovalo Divadla Radka Brzobohatého a já tak mohl po letec...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

4 generace žen v roli modelek na Dyzajnu

DM 200Podzimní Dyzajn market se bude konat 3. a 4. října na Výstavišti Praha v Holešovicích. Představí přes 180 lokálních tvůrců a dyzajnérů, kteří své produkty nejen navrhují, ale povětšinou i vyrábějí. Organizátoři kladou důraz na to, aby vše, co je na akci pre...


Literatura

Vezměte si k vodě Nestydaté plavky

Nestydate plavky 200Ani to dlouho netrvalo a je tady další knížka amerického humoristického klasika C. D. Payna, který se proslavil především edicí Mládí v hajzlu. Hrdinové jeho knih jsou povětšinou nešťastníci a to je možná důvod, proč jej lidé ta...

Divadlo

Představení Smrt v hotelu Alexandria provonělo celé divadlo

alexandria 200Teprve před několika dny měla ve zlínském Městském divadle premiéru lázeňská divadelní komedie Smrt v hotelu Alexandria. Autor hry trochu zavání Cimrmanem, ale hra je to opravdu skvělá a navíc zlínskému publiku velmi blízká.

...

Film

Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid

altDne 3. května vstoupí do distribuce českých kin nekonvenční dokumentární počin režiséra Karla Vachka. S podtitulem filmového románu se vydává pomocí kamery hledat pravdy o mimozemských i zemských civilizacích, reklamokracii a demokracii počítačových...