Seznamte se: Umělá inteligence. Jak funguje, k čemu slouží, čím hrozí

Seznamte se: Umělá inteligence. Jak funguje, k čemu slouží, čím hrozí

Tisk

jednoduse-umela-inteligence perexJedním z dalších titulů od nakladatelství UNIVERSUM ze série JEDNODUŠE je kniha s názvem Umělá inteligence. Ta je určena zájemcům, kteří se chtějí začít lépe orientovat v tomto stále populárnějším tématu, nebo si potřebují ucelit dosavadní znalosti.

 


Kniha kombinuje výraznou infografiku se snadno srozumitelným textem a přináší ucelený úvod do problematiky těm, kteří mají málo času, ale lační po vědomostech. Kapitoly rozebírají širokou škálu témat od výpočetní techniky a matematiky po politiku a filozofii, vysvětlují, jak umělá inteligence funguje, jak dramaticky změnila způsob, jakým žijeme, a jak by se mohla v budoucnu vyvíjet.

jednoduse-umela-inteligence 1

Foto: kniha, strana 62-63

Klíčové informace jsou vysvětleny velice srozumitelně, autoři rozebírají rostoucí vliv umělé inteligence na kulturu a společnost, představují základní stavební kameny, zmiňují historické technologické milníky a velkou pozornost věnují také otázkám etiky.

Most do světa jedniček a nul

Mohu potvrdit, že tahle příručka doslova a do písmene splňuje to, co deklaruje názvem série (JEDNODUŠE) a že informace podané prostřednictvím stránek jsou skutečně velice přehledně zpracované a vcelku srozumitelné. A nic na tom nemění fakt, že já osobně si stále nedovedu představit, že bych sama cokoliv naprogramovala, o výstavbě umělé neuronové sítě nemluvě. Nicméně jsem poprvé v životě dostala chuť více proniknout do systému jedniček a nul a dokonce mám pocit, že jsem pobrala i principy seskupování dat, strojového učení a toho, jak se vlastně „EjÁj“ učí myslet.

Nejnovější umělá inteligence je velmi sofistikovaná a zdá se, že má vlastní mysl. Ovšem taková umělá inteligence, která by dokázala ovládat samu sebe, ještě čeká na svůj zrod.

Inteligence „na entou“, myslící bytost s právy a povinnostmi

Hlavním přínosem této publikace je nejen seznámení s fenoménem platformy AI, kde se slovo inteligence skloňuje ve všech pádech a zasahuje nejrůznější oblasti od umění přes politiku, zdravotnictví či farmaření až po bezpečnost a vesmírný výzkum, ale také rozkrytí hrozeb, na něž je třeba myslet při dalším vývoji. Před lidstvo to například staví otázku nutnosti stanovení hranice mezi tím, co je lidské a co je umělé, nebo jinak: „…v jakém bodě bychom měli říct, že umělá inteligence je v podstatě myslící bytost, že má vlastnosti jako člověk, a tudíž by měla mít i svá práva?“ I na to se kniha snaží ve stručnosti odpovědět. Mě prozatím uklidňuje, že potřebná data do systému stále ještě datlují lidé…Otázkou je, jestli by mě to nemělo spíš děsit.

Kniha je skvělým nástrojem pro všechny, kteří chtějí být takzvaně „v ději“ a vhodným odrazovým můstkem pro zájemce o hlubší porozumění této fascinující oblasti vědy a techniky.

jednoduse-umela-inteligence

JEDNODUŠE: Umělá inteligence /SIMPLY: Artificial Intelligence (DK)
Autor: kolektiv autorů
Nakladatel: Universum (Euromedia Group, a.s.)
Série: Jednoduše
Datum vydání: 24. 10. 2023
Počet stran: 160

Hodnocení: 100 %

www.booktook.cz/v/2421892/jednoduse-umela-inteligence
www.knizniklub.cz/knihy/662433-jednoduse-umela-inteligence.html
www.euromedia.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ondřej Havlík aka en.dru: „Bez Jacksona bych možná nikdy ani beatboxovat nezačal.“

endru200Milí čtenáři, začtěte se do rozhovoru s nejšťastnějším renesančním člověkem - beatboxerem, moderátorem, hercem, improvizátorem a kdo ví co ještě - Ondrou Havlíkem (en.dru).

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Maximálně 60 dní ročně a přísná pravidla, žádají pro airbnb Zelení z Prahy 1

zeleni Praha1 perexMaximálně 60 dní za rok a úplný zákaz provozu pro ubytovací platformy, které odmítnou spolupracovat s městem, to jsou hlavní principy devatera principů regulace služeb krátkodobého ubytování v bytech (“airbnb”), které dnes př...


Literatura

Talebova Antifragilita prověří houževnatost čtenáře

Antifragilita perexKniha amerického akademika a investičního poradce Nassima Nicholase Taleba klade, jak je u autora zvykem, řadu provokativních otázek, především ale opět dochází k závěrům, které mohou bez nadsázky zm...

Divadlo

4 aktéři, 3 verze, 2 manželské páry a 1 nepovedený večírek

3verze perexKaždý z nás si jistě stačil hned několikrát za svůj život položit otázku: „Co by se stalo, kdyby …“ Stačilo by totiž jedno jediné odlišné slůvko či gesto a vývoj celé situace by okamžitě nabral zcela jiné tempo a směr. Pokud vá...

Film

Nevědomí: Sci-fi v mezích nostalgie

nevedomi 200Napjatě očekávaný snímek Josepha Kosinského dorazil do českých i světových kin. Není překvapením, že režisér filmu Tron: Legacy (2010) neopustil vědeckofantastický žánr. Dokonce jej obohatil původní tvorbou. Věd...