Secesní pasáž domu U Nováků ožije uměním také v únoru

Secesní pasáž domu U Nováků ožije uměním také v únoru

Tisk

pasaz 200Nedaleko Václavského náměstí, v srdci secesního domu U Nováků, se ukrývá jedinečný kulturní prostor - 3Kino Art Pasáž (Vodičkova 30, Praha 1). Zde neustále připravují kulturní zážitky, jako je právě probíhající výstava obrazů Jana Demerci a soch Lukáše Dvorského nebo retro projekce filmu HOLUBICE režiséra Františka Vláčila promítaná z 16mm filmového pásu.

 

 9.2. v 18:00

Ohlasy pop-artu MOULIN ROUGE
autoři: Jan Demerci, Lukáš Dvorský
PRODEJNÍ VÝSTAVA

Jan Demerci je pseudonym, pod kterým tvoří univerzitní profesor, historik, iberoamerikanista a sběratel umění, prof. Ivo Barteček. Jeho díla - ať už se jedná o obrazy, koláže nebo kresebné variace - lze pojímat jako ohlasy pop-artu. Umělec klade důraz na skladebnou jednoduchost, eliminuje a redukuje detaily, čímž probouzí a povzbuzuje divákovu fantazii.

"Významné je nalézání vlastního přístupu ke sdělovanému, a právě to činí Demerciho autorsky identifikovatelným. Jeho tvorbu dále charakterizuje ornamentizující, až geometrizující opakovatelnost." popisuje Demerciho tvorbu fotografka Tereza z Davle.

Lukáš Dvorský je povoláním umělecký kovář a sochař. Vnímá analogii v základních pudech a nevyhnutelných procesech. Pro příklad uvádí část myšlenkového procesu díla Tarantule: smrt/zrození - sexualita - thanatos - moc - pomíjivost/trvalost - materiálno/duchovno - aktuální symbolika a vizuální jazyk/archetyp - přirozený/zamýšlený nástroj změny - pud/racionalita. Analogii těchto procesů vnímá skrze tvary, barvu, ale velmi důležité jsou pro něj použité materiály a jejich význam v historii i současnosti formování lidstva.

Sdílením svých jedinečných uměleckých vizí a tvůrčího procesu se Jan Demerci a Lukáš Dvorský spojili na společné výstavě, kde budete mít příležitost prozkoumat jejich fascinující tvorbu a objevit nové perspektivy umění.

pasaz 1

pondělí 5. 2.
19:30
Zapomenuté skvosty středoevropské kinematografie
HOLUBICE (3Kino Art Pasáž)

Pocta ke 100. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších filmových tvůrců.

Projekce z 16mm filmového pásu

Režie: František Vláčil
Promítání: Martin Plitz

 pasaz 2


sobota 10. 2.
19:30
Alternativní scéna divadla ABC v 3Kino Art Pasáži
KUCHYŇ (3Kino Art Pasáž)

Hra, kterou Arnold Wesker napsal na konci 50. let 20. století na základě vlastních zkušeností kuchaře ve velké restauraci, získává o šedesát let později překvapivě aktuální náboj.

Režie: Michal Dočekal

Dále se hraje: 10.2., 12.2.,14.2., 16.2., 20.2.

pasaz 3

21. 2. - 23. 2.
16:00 - 20:00
Výstava originálů významných děl zapůjčených ze soukromých sbírek
FRANTIŠEK KUPKA (3Kino Art Pasáž)

Časově omezená komorní výstava se koná pod kurátorským dohledem prof. Ivo Bartečka a potrvá jen 36 hodin!

František Kupka je známý především svými abstraktními a geometrickými obrazy, které byly zásadní pro rozvoj moderního umění v průběhu 20. století.

pasaz 4

čtvrtek 22.2.
9:30 a v 17:00
Autorské čtení
V BAREVNÉM LISTÍ (3Kino Art Pasáž)

Čtení zhudebněných říkadel malostranské harmonikářky Lucie Evy Doušové.

Interaktivní hudební program pro děti i dospělé.

pasaz 5

sobota 24. 2.
19:30
Divadlo
NA VÝCHODNÍ FRONTĚ BEZ PRASÁTKA (3Kino Art Pasáž)
Alternativní scéna Divadla ABC - scénické čtení

24. února 2024 uplynou dva roky od začátku vojenské invaze Ruska na území Ukrajiny. Městská divadla pražská právě v tento smutně výroční den zahajují druhý ročník Měsíce Ukrajiny, který má podporovat dialog mezi českým a ukrajinským uměním a přispívat k porozumění událostem, kterými východní Evropa právě prochází.

pasaz 6

9. 1.- 29. 2.
Výstava koláží
Všechny trumfy v ruce má, kdo tapetuje (Knihkupectví a kavárna Řehoře Samsy)

Neobyčejná výstava analogových koláží Heleny Čubové, IG: @hecubadesign. Přijďte se podívat.
Autorka: Helena Čubová

pasaz 7

3Kino Art Pasáž je netradiční projekt, který vznikl v netradičních prostorách někdejší restaurace ve slavné pasáži domu U Nováků v centru Prahy. Cílem tohoto projektu je provokujícím a inovativním způsobem rozšířit povědomí o současné kultuře a umění střední Evropy. "V rámci předvánočního programu jsme se rozhodli otevřít veřejnosti i suterénní prostory, které dříve sloužily jako technické zázemí někdejší restaurace. Dnes ho oživuje jedna z největších fotografických výstav více než dvou desítek renomovaných mezinárodních a tuzemských tvůrců," doplňuje ředitel 3Kino Vavřinec Menšl. Zcela unikátní výstava Boundaries: Retrospective, kterou připravila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, by podle organizátorů neměla ujít vaší pozornosti.

Více informací: https://www.3kino.cz/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

NEZAPOMÍNEJME DĚTEM VYPRÁVĚT - Rozhovor se Spolkem Storytelling

Storytelling200Spolek Storytelling se věnuje vyprávění příběhů už několik let. Vypráví na nejrůznějších akcích, ve školách, knihovnách, na festivalech, v divadlech i kavárnách. Učí také zájemce na seminářích, jak poutavě a zajímavě vyprávět, ať už dětem ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Pro milovníky krásné literatury se vrací třetí BookFest - Plzeň

bookfest plzne22 logoPBookFest je putovní festival nakladatelů krásných a kvalitních knih a jejich autorů. Je to však především festival čtenářů milujících vůni tiskařské černě a vášeň z četby. Odehraje se v již podruhé osvědčených pros...


Literatura

Vraždy s příchutí a odérem kávy

200liKaždý člověk má občas pocit, že jej osud a především jeho rány a nepřízeň dokážou semlít jako kávová zrna. Občas je to nahrubo, občas na jemný prášek. Druhá varianta je ta, která sedí na Clare, hlavní hrdinku detektivního románu Jako v kávovém mlýnku z per...

Divadlo

Igor Orozovič spolu se skladatelem Ivanem Acherem vypustil do světa jeden z prvních divadelních soundtracků

bezruky frantik200V Divadle pod Palmovkou se těší velké pozornosti diváků i odborných recenzentů černočerná komedie Bezruký Frantík, jejíž scénář napsali Tomáš Dianiška s Igorem Orozovičem. Inscenace dokonce získala letos na jaře nominaci v Cenách di...

Film

Složité romantické vztahy ve válce

tmavomodry svet 200Vážný romantický film Tmavomodrý svět (2001) je jedním z nejnákladnějších Českých filmů současnosti. Díky dobrému jménu tvůrců Jana a Zdeňka Svěráka do něj vlož...