Hudba srdce od Karla Veselého zkoumá, jak popové lovesongy vypovídají o proměně emocí
Banner

Hudba srdce od Karla Veselého zkoumá, jak popové lovesongy vypovídají o proměně emocí

Tisk

Hudba srdce

Nonfikce Hudba srdce: Metafyzika popu zkoumá jak se od padesátých let do současnosti v dějinách hudby odráží formy lásky, genderových rolí i proměny partnerských a rodinných vztahů. Lze z hitparády hudby vyčíst něco o společenském pohledu na lásku? A co to znamená, že současná populární hudba jen z deseti procent zpívá o lásce?

„Tu část o lásce jsem přeskočil, je to hloupé a laciné“

Hned ze začátku se Karel Veselý ptá, proč zrovna lovesongy? Pop nakonec nemá větší evergreen než písně o lásce, nebo ne? Když začneme mluvit či zpívat o lásce, neupadáme do stereotypů a klišé? Můžeme říct ještě něco nového, nebo jen reprodukujeme zažité fráze v novém nátěru? Jak už nám název napovídá, a jak má Veselý ve zvyku, nebudeme se na písně a hudbu dívat nějakým tradičním pohledem. Karel Veselý totiž umí na hudbu pohlížet prizmatem metafyzickým, sociologickým a politickým, a skutečně od Hudby srdce dostaneme originální pohledy na pop, který utvářel předchozí generace i ty současné. Veselý se pokouší zmapovat sedmdesát let mainstremové hudby, která zpívala o lásce. Pohlíží na tuto hudbu jako na výpověď dané doby a jak tato doba utvářela lidi, kteří o lásce zpívali a vypovídali tak i o společenském naladění.

„Pop je kronikou dobového myšlení“

Jedním z překvapení, která tato kniha přináší, je tvrzení, že z populární hudby se postupem let vytrácely songy o lásce, jak je známe v historii. Karel Veselý přináší podrobnou výpověď o každé dekádě a reflektuje, jak se proměňovaly zamilované texty, co říkaly o své době a o lidech, kteří songy stvořili. V současné době podle Veselého totiž jen 10% procent populární hudby tvoří písně o lásce. Přitom ještě před sklonkem milénia bylo v amerických, britských i německých hitparádách takových písní kolem 40%. Kam se tedy ztratila láska v hudbě? Přestali jsme věřit na lásku?

Jestliže se vám líbily Všechny kočky jsou šedé: hudba úzkosti, kterou Veselý napsal ve spoluautorství s Milošem Hrochem, bude se vám dozajista líbit i Hudba srdce: Metafyzika popu. Sleduje totiž podobnou trajektorii emocí a navíc je to kniha v mnohém ucelenější, než Všechny kočky jsou šedé. Nevychází totiž z předcházejících článků a blogových příspěvků a pro čtenáře tak bude něčím zcela novým. Silný přínos také spatřuji v reflexi, s jakou využívá vlivné teoretické koncepty, kultovní filmy, veřejně oznamované vztahy celebrit etc, aby podal atmosféru a smýšlení doby, a zároveň jimi vysvětlil malé kulturní revoluce jako jsou proměnlivé dekády feminismu, bojů za rasovou spravedlnost, digitální platformy a tak dále.

U populární hudby můžeme hledat politické a kulturní výpovědi o světě. Karel Veselý bude prostřednictvím různých konceptů sociologie, filosofie či antropologie pohlížet na hudbu, která se napříč stoletím vyvíjela až do dnešních dnů. Najdeme tu tak spojení mnoha postmoderních myslitelů a myslitelek s hudbou. Veselý bude aplikovat jejich politicko-kulturní výklady na specifické hudební projevy.

„Po druhé světové válce se pop stává emancipačním nástrojem“

Knihu lze číst rozličnými způsoby. Veselý Hudbu srdce začíná poválečnými padesátými lety v Americe, kdy bylo společenské nastavení silně paternalistické a zdrženlivé a mladá generace plná hormonů hledala cesty, jak se vzepřít úzkoprsosti svých rodičů. Rock’n’roll začínal být záležitostí velkého výdělku právě díky teenagerům, kteří byly nejčastějšími konzumenty vinylů. Tady začíná éra otevřenější sexuální revoluce, která hledá cesty, jak své touhy nepřímo vyjádřit. Do mainstreamové hudby tak pronikají slova jako natřásat se, které odkazují na svobodný sex a touhu po něm, přičemž se dá slyšet v uších rodičů také jako taneční horečka.

S potěšením také můžete číst, jak Veselý demýtizuje dnes hodně idealizované subkultury jako je třeba hnutí hippies jako osvobozující revoltu – subkultura totiž osvobozující byla, ale pouze pro muže, ženy se dál udržovali v patriarchálním zajetí mravů a očekávalo se od nich, že budou tradičními pečovatelkami a milenkami mužů, výborně to reflektuje například slogan „mír, píča a fet“.

„Obraz lásky připomínající nesmlouvavou bitvu, která má jen poražené“

Čtenáři holdující spíše současné hudbě nebudou o nic méně zklamáni. Karel Veselý se podrobně věnuje i hudbě devadesátých, nultých a desátých let až po současnost. Po rozpadu starých struktur – Sovětský svaz, studená válka, klasický liberalismus – se rozpadá i jistá společenská odpovědnost a lidé začínají prožívat život více individualisticky, s čím se zákonitě rozvíjí i pocit osamělosti a odcizení. Narcisní věk a baladické písně vévodí hudebním žebříčkům. Do hudby proniká čím dál více queer osvobození, BDSM, ale rozvíjí se i sexismus, ženy stále žijí v hierarchii. S pokračujícím utužením neoliberalismu se rozvíjí solitérství a hedonismus, každý strůjcem svého štěstí i neštěstí, na scénu se dostávají obří milostná dramata odkrývající stále zrychlenější svět postavený na všudypřítomném kapitalismu. Tomu neunikne nikdo, ani skupiny narušující status quo jako byla například Nirvana.

Hudba srdce sleduje linie i takových hudebních žánrů jako je disco, rave kultura, rap, neměli byste totiž pop vnímat jako žánr, ale spíše jako spektrum. Publikace reflektuje masovou kulturu hudby a proto zde najdeme Lanu del Rey jejíž Video Games se stalo virálním hitem a také počínajícím symbolem, že „láska umírá v éře individualismu a hédonismu, přestává dávat smysl ve světě, v němž si lze všechno a každého koupit“, později Coldplay a frontman Chris Martin zpívají o odcizení v nastupující éře digitálních technologií. Veselý postupně reflektuje historii populární hudby, aby zjistil, zda se zamilovanost a láska z mainstreamové hudby vytratila, nebo se pouze transformovala do jiných podob. Naději na nové pojetí lásky i její tvorbu v neoposlouchaných perspektivách spatřuje v queer hudbě.

Hudba srdce

Hudba srdce: Metafyzika popu
Autor: Karel Veselý
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2024
Počet stran: 452
Hodnocení: 150%

https://www.paseka.cz/produkt/hudba-srdce/


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Neobyčejně obyčejní – obyčejně neobyčejní, to je název fotografické výstavy Roberta Rohála

RR200„Léta jsem říkával, že jsem dělník kultury, ale když jsem to vyslovil docela nedávno před jedním známým umělcem, tak mi řekl: Chlapče, ale tak to není. Vy jste kumštýř, píšete knihy, fotíte a pak děláte výstavy, dělník kultury byste byl, kdybyste byl třeba kuli...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

Návod na výchovu dětí?

Aha rodičovství perUniverzální návod na výchovu dětí na(ne)štěstí neexistuje, nicméně jestli se mu něco opravdu podobá, tak kniha americké psycholožky Laury Markhamové AHA! Rodičovství. Zjistěte, jak přestat křičet a začít žít s dětmi v harmonii....


Divadlo

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Gazda-a-roba perexKrajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ...

Film

Z balkónu

sfz 200Severská filmová zima přináší do kin v různých koutech Česka rozličné typy filmů. Tentokrát nabízí i netradiční snímek, které z části působí jako dokument jednoho zahloubaného Nora. Drama Z balkónu přináší sondu do myšlenek muže po čtyřicítce, který bloum...