Alšova jihočeská galerie zahájila novou výstavní sezonu projektem „Oko, za oko, zub za zub!“ slovenského umělce Martina Gerboce

Alšova jihočeská galerie zahájila novou výstavní sezonu projektem „Oko, za oko, zub za zub!“ slovenského umělce Martina Gerboce

Tisk

martin-gerboc 200Výstava s názvem "Oko za oko, zub za zub!" představuje práce slovenského umělce Martina Gerboce. Obrazy, které mohou na výstavě návštěvníci zhlédnout, vyjadřují autorovo anti-estetické přesvědčení. Jsou intenzivním prožíváním radostí a utrpení fyzického i duševního těla a jsou určeny těm, kteří jsou ochotni riskovat. Výstavu kurátoruje historik Adam Hnojil a architekturu připravil Adam Hochmuth. Vizuální a grafické prvky jsou dílem Jany Vahalíkové. Významným prvkem výstavy je také světlo, které připravil light designer Jiří Šmirk.

 

Výstava "Oko za oko, zub za zub!" není autorovou premiérou, návštěvníkům Alšovy jihočeské galerie se představil v roce 2018 na výstavě Člověk člověku člověkem, kde vystavoval společně se zvučnými zástupci evropské figurální malby Martinem Ederem, Justinem Mortimerem a Attilou Szűcsem.

Martin Gerboc diváka nutí vidět svět zcela jeho pohledem a přistupuje k tvorbě jako režisér, inspirovaný hudbou, filmem, divadlem, filozofií atd. Využívá jejich vliv a schopnost manipulace ve svůj prospěch. Jeho práce se zabývají složitými myšlenkami s tragickými a nadčasovými tématy a zaměřují se na silné emocionální stavy, které zobrazuje téměř až kabaretním stylem. Věří, že umělec by měl být režisérem silného emocionálního zážitku a obraz je jen jedním z prostředků k vyjádření osobního zapojení.

Martin Gerboc (*1971, Bratislava) je umělec žijící a působící na Slovensku a v Čechách. Je absolventem Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, absolvoval zahraniční stáže v USA a v Dánsku. Doktorandské studium ukončil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Několik let působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze.

„Martin Gerboc exponuje chaos vyzývající diváka s hlubokým zaujetím pro výzvy jeho tvorby. Pro autora není interpretace vlastní tvorby cílem, nýbrž prostředkem k představení umění v jeho plnosti“, představuje autora kurátor Adam Hnojil.Úmyslně využívá provokativní prostředky barevnosti i náměty, aby manifestoval estetické přesvědčení, jež pro něj představuje touha zmocnit se formy i námětu a stát se uměním ve smyslu splynutí s vlastní tvorbou“, doplňuje Hnojil. Gerbocův svět imaginace se vyhýbá konvencím. Staví se do pozic četných kontrastů, v nichž představy a realita tvoří nesmírně bohatou, ale zároveň odpuzující symbiózu. Gerbocova tvorba je neustálým útokem na logické myšlení a zároveň gestem proti banalitě. „Odmítá jednoduchou interpretaci ve prospěch komplexního dekódování. Umělecké snažení spočívá v nutnosti přesvědčit diváka, aby spatřil svět očima umělce, což se neobejde bez zásahu do procesu vnímání“, dodává kurátor. Martin Gerboc se nebojí odhalovat vzrušující emoce, které neupadají do pohodlné rutiny. Proto také zřetelně pracuje s tělesností, kdy tělo svým gestem a mimikou nejen odkazuje, ale reprezentuje vlastní emoce.

martin geboc portret

Martin Gerboc má na svém kontě množství samostatných a skupinových výstav. Mezi významné projekty patří například výstava „Decadence Now!“ v Galerii Rudolfinum v Praze (2010), kde vystavoval spolu se světovými umělci jako Jake a Dinos Chapmanovi, Damien Hirst, Jeff Koons, Cindy Sherman, Joel-Peter Witkin ad., „Motýlí efekt?“, Galerie Rudolfinum, Praha (2013), „Inverzná romantika“, Kunsthalle, Bratislava (2019), „Vanitas“, DOX Centrum současného umění, Praha (2020), „Man Is A Man To Another Man“, Alšova jihočeská galerie, České Budějovice (2018), kde vystavoval spolu s Martinem Ederem, Justinem Mortimerem a Attilou Szűcsem a řada dalších výstav. Kromě těchto jmen se Gerbocovo jméno objevuje v evropském kontextu také ve společnosti Alexandera Tineie, Josefa Bolfa, Daniela Pitína, Jiřího Petrboka a mnoha dalších. Martin Gerboc je autorem několika knih filozofických esejů a esejů o malířství, které vyšly v České republice a na Slovensku. Natočil několik hudebních videoklipů pro gotické a punkové skupiny, a několik nezávislých krátkometrážních projektů.

K výstavě je možné zakoupit katalog/fanzine. AJG v rámci výstavy chystá také komentované prohlídky s autorem a kurátorem a křest rozsáhlé monografie Martina Gerboce s texty Otto Urbana, Jane Neal apod.
Výstava je pro návštěvníky přístupná do 12. 5. 2024, denně, 9:00 – 16:00.

Alšova jihočeská galerie, Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou 144, 373 41 Hluboká nad Vltavou

martin-gerboc 1

Zdroj foto: Jan Bílý

Více informací: www.ajg.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor o nové desce i nenávisti v rohlíku s Xindlem X

Písničkář Ondřej Ládek alias Xindl X momentálně chystá novou desku s půvabným názvem Láska. V tomto rozhovoru se o ní dozvíte různé zajímavosti. Xindla X také můžete vidět naživo v rámci jeho jarního turné, v nejbližší době například v pátek 30.3. na Rampě v Mariánských Lázních nebo ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Dvě pražské výstavy fotografií jubilanta Vladimíra Birguse ukazují svět svobody a totality v sugestivních barevných kontrastech

birgus200Černá a bílá a Červená a modrá – to jsou názvy dvou nových autorských výstav Vladimíra Birguse, uznávaného českého fotografa, pedagoga a neúnavného propagátora české a slovenské fotografie v zahraničí. První z nich, Černá a bílá, se koná od 10. dubna d...


Literatura

Úvod do vizuální kultury

uvod do vizualni kulturyVětšina lidí - zejména těch méně soudných, neschopných orientovat se v záplavě informací a dospět k vlastnímu pohledu - si svou představu o okolním světě a dění tam probíhajícím vytváří zejména prostřednictvím televiz...

Divadlo

Dvě roviny Mistra a Markétky v Moravském divadle

MaM 1Představení Moravského divadla Olomouc na motivy Bulgakovova slavného románu Mistr a Markétka se odehrálo v sobotu 20. 5. v 16:00 v rámci 21. ročníku festivalu Divadelní Flora.

 

...

Film

NEBEZPEČNÁ METODA pohledem muže a ženy
ImageDva redaktoři, dva pohledy na jeden film. Netradičně našim čtenářům přinášíme dvojí pohled na nový film Nebezpečná metoda, který vstoupí do kin 26. ledna 2012.
...