Výstava s názvem "Oko za oko, zub za zub!" představuje práce slovenského umělce Martina Gerboce. Obrazy, které mohou na výstavě návštěvníci zhlédnout, vyjadřují autorovo anti-estetické přesvědčení. Jsou intenzivním prožíváním radostí a utrpení fyzického i duševního těla a jsou určeny těm, kteří jsou ochotni riskovat. Výstavu kurátoruje historik Adam Hnojil a architekturu připravil Adam Hochmuth. Vizuální a grafické prvky jsou dílem Jany Vahalíkové. Významným prvkem výstavy je také světlo, které připravil light designer Jiří Šmirk.
Výstava "Oko za oko, zub za zub!" není autorovou premiérou, návštěvníkům Alšovy jihočeské galerie se představil v roce 2018 na výstavě Člověk člověku člověkem, kde vystavoval společně se zvučnými zástupci evropské figurální malby Martinem Ederem, Justinem Mortimerem a Attilou Szűcsem.
Martin Gerboc diváka nutí vidět svět zcela jeho pohledem a přistupuje k tvorbě jako režisér, inspirovaný hudbou, filmem, divadlem, filozofií atd. Využívá jejich vliv a schopnost manipulace ve svůj prospěch. Jeho práce se zabývají složitými myšlenkami s tragickými a nadčasovými tématy a zaměřují se na silné emocionální stavy, které zobrazuje téměř až kabaretním stylem. Věří, že umělec by měl být režisérem silného emocionálního zážitku a obraz je jen jedním z prostředků k vyjádření osobního zapojení.
Martin Gerboc (*1971, Bratislava) je umělec žijící a působící na Slovensku a v Čechách. Je absolventem Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, absolvoval zahraniční stáže v USA a v Dánsku. Doktorandské studium ukončil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Několik let působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze.
„Martin Gerboc exponuje chaos vyzývající diváka s hlubokým zaujetím pro výzvy jeho tvorby. Pro autora není interpretace vlastní tvorby cílem, nýbrž prostředkem k představení umění v jeho plnosti“, představuje autora kurátor Adam Hnojil. „Úmyslně využívá provokativní prostředky barevnosti i náměty, aby manifestoval estetické přesvědčení, jež pro něj představuje touha zmocnit se formy i námětu a stát se uměním ve smyslu splynutí s vlastní tvorbou“, doplňuje Hnojil. Gerbocův svět imaginace se vyhýbá konvencím. Staví se do pozic četných kontrastů, v nichž představy a realita tvoří nesmírně bohatou, ale zároveň odpuzující symbiózu. Gerbocova tvorba je neustálým útokem na logické myšlení a zároveň gestem proti banalitě. „Odmítá jednoduchou interpretaci ve prospěch komplexního dekódování. Umělecké snažení spočívá v nutnosti přesvědčit diváka, aby spatřil svět očima umělce, což se neobejde bez zásahu do procesu vnímání“, dodává kurátor. Martin Gerboc se nebojí odhalovat vzrušující emoce, které neupadají do pohodlné rutiny. Proto také zřetelně pracuje s tělesností, kdy tělo svým gestem a mimikou nejen odkazuje, ale reprezentuje vlastní emoce.
Martin Gerboc má na svém kontě množství samostatných a skupinových výstav. Mezi významné projekty patří například výstava „Decadence Now!“ v Galerii Rudolfinum v Praze (2010), kde vystavoval spolu se světovými umělci jako Jake a Dinos Chapmanovi, Damien Hirst, Jeff Koons, Cindy Sherman, Joel-Peter Witkin ad., „Motýlí efekt?“, Galerie Rudolfinum, Praha (2013), „Inverzná romantika“, Kunsthalle, Bratislava (2019), „Vanitas“, DOX Centrum současného umění, Praha (2020), „Man Is A Man To Another Man“, Alšova jihočeská galerie, České Budějovice (2018), kde vystavoval spolu s Martinem Ederem, Justinem Mortimerem a Attilou Szűcsem a řada dalších výstav. Kromě těchto jmen se Gerbocovo jméno objevuje v evropském kontextu také ve společnosti Alexandera Tineie, Josefa Bolfa, Daniela Pitína, Jiřího Petrboka a mnoha dalších. Martin Gerboc je autorem několika knih filozofických esejů a esejů o malířství, které vyšly v České republice a na Slovensku. Natočil několik hudebních videoklipů pro gotické a punkové skupiny, a několik nezávislých krátkometrážních projektů.
K výstavě je možné zakoupit katalog/fanzine. AJG v rámci výstavy chystá také komentované prohlídky s autorem a kurátorem a křest rozsáhlé monografie Martina Gerboce s texty Otto Urbana, Jane Neal apod.
Výstava je pro návštěvníky přístupná do 12. 5. 2024, denně, 9:00 – 16:00.
Alšova jihočeská galerie, Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou 144, 373 41 Hluboká nad Vltavou
Zdroj foto: Jan Bílý
Více informací: www.ajg.cz
< Předchozí | Další > |
---|