Alšova jihočeská galerie zahájila novou výstavní sezonu projektem „Oko, za oko, zub za zub!“ slovenského umělce Martina Gerboce

Alšova jihočeská galerie zahájila novou výstavní sezonu projektem „Oko, za oko, zub za zub!“ slovenského umělce Martina Gerboce

Tisk

martin-gerboc 200Výstava s názvem "Oko za oko, zub za zub!" představuje práce slovenského umělce Martina Gerboce. Obrazy, které mohou na výstavě návštěvníci zhlédnout, vyjadřují autorovo anti-estetické přesvědčení. Jsou intenzivním prožíváním radostí a utrpení fyzického i duševního těla a jsou určeny těm, kteří jsou ochotni riskovat. Výstavu kurátoruje historik Adam Hnojil a architekturu připravil Adam Hochmuth. Vizuální a grafické prvky jsou dílem Jany Vahalíkové. Významným prvkem výstavy je také světlo, které připravil light designer Jiří Šmirk.

 

Výstava "Oko za oko, zub za zub!" není autorovou premiérou, návštěvníkům Alšovy jihočeské galerie se představil v roce 2018 na výstavě Člověk člověku člověkem, kde vystavoval společně se zvučnými zástupci evropské figurální malby Martinem Ederem, Justinem Mortimerem a Attilou Szűcsem.

Martin Gerboc diváka nutí vidět svět zcela jeho pohledem a přistupuje k tvorbě jako režisér, inspirovaný hudbou, filmem, divadlem, filozofií atd. Využívá jejich vliv a schopnost manipulace ve svůj prospěch. Jeho práce se zabývají složitými myšlenkami s tragickými a nadčasovými tématy a zaměřují se na silné emocionální stavy, které zobrazuje téměř až kabaretním stylem. Věří, že umělec by měl být režisérem silného emocionálního zážitku a obraz je jen jedním z prostředků k vyjádření osobního zapojení.

Martin Gerboc (*1971, Bratislava) je umělec žijící a působící na Slovensku a v Čechách. Je absolventem Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, absolvoval zahraniční stáže v USA a v Dánsku. Doktorandské studium ukončil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Několik let působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze.

„Martin Gerboc exponuje chaos vyzývající diváka s hlubokým zaujetím pro výzvy jeho tvorby. Pro autora není interpretace vlastní tvorby cílem, nýbrž prostředkem k představení umění v jeho plnosti“, představuje autora kurátor Adam Hnojil.Úmyslně využívá provokativní prostředky barevnosti i náměty, aby manifestoval estetické přesvědčení, jež pro něj představuje touha zmocnit se formy i námětu a stát se uměním ve smyslu splynutí s vlastní tvorbou“, doplňuje Hnojil. Gerbocův svět imaginace se vyhýbá konvencím. Staví se do pozic četných kontrastů, v nichž představy a realita tvoří nesmírně bohatou, ale zároveň odpuzující symbiózu. Gerbocova tvorba je neustálým útokem na logické myšlení a zároveň gestem proti banalitě. „Odmítá jednoduchou interpretaci ve prospěch komplexního dekódování. Umělecké snažení spočívá v nutnosti přesvědčit diváka, aby spatřil svět očima umělce, což se neobejde bez zásahu do procesu vnímání“, dodává kurátor. Martin Gerboc se nebojí odhalovat vzrušující emoce, které neupadají do pohodlné rutiny. Proto také zřetelně pracuje s tělesností, kdy tělo svým gestem a mimikou nejen odkazuje, ale reprezentuje vlastní emoce.

martin geboc portret

Martin Gerboc má na svém kontě množství samostatných a skupinových výstav. Mezi významné projekty patří například výstava „Decadence Now!“ v Galerii Rudolfinum v Praze (2010), kde vystavoval spolu se světovými umělci jako Jake a Dinos Chapmanovi, Damien Hirst, Jeff Koons, Cindy Sherman, Joel-Peter Witkin ad., „Motýlí efekt?“, Galerie Rudolfinum, Praha (2013), „Inverzná romantika“, Kunsthalle, Bratislava (2019), „Vanitas“, DOX Centrum současného umění, Praha (2020), „Man Is A Man To Another Man“, Alšova jihočeská galerie, České Budějovice (2018), kde vystavoval spolu s Martinem Ederem, Justinem Mortimerem a Attilou Szűcsem a řada dalších výstav. Kromě těchto jmen se Gerbocovo jméno objevuje v evropském kontextu také ve společnosti Alexandera Tineie, Josefa Bolfa, Daniela Pitína, Jiřího Petrboka a mnoha dalších. Martin Gerboc je autorem několika knih filozofických esejů a esejů o malířství, které vyšly v České republice a na Slovensku. Natočil několik hudebních videoklipů pro gotické a punkové skupiny, a několik nezávislých krátkometrážních projektů.

K výstavě je možné zakoupit katalog/fanzine. AJG v rámci výstavy chystá také komentované prohlídky s autorem a kurátorem a křest rozsáhlé monografie Martina Gerboce s texty Otto Urbana, Jane Neal apod.
Výstava je pro návštěvníky přístupná do 12. 5. 2024, denně, 9:00 – 16:00.

Alšova jihočeská galerie, Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou 144, 373 41 Hluboká nad Vltavou

martin-gerboc 1

Zdroj foto: Jan Bílý

Více informací: www.ajg.cz


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

JITKA SMUTNÁ: MÍT NĚKOHO JE V ŽIVOTĚ PODSTATNÉ

Smutna 200Diváci televize Prima si ji zamilovali nejprve jako rodině oddanou a milující manželku Lídu Bernátovou v seriálu Cesty domů, nyní hraje naslouchavou pošťačku Boženku ve Svatbách v Benátkách. Od podzimu ztvární Jitka Smutná v seriálu...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Kam jsi zmizela? je komiks plný magických a snových obrazů

Kam jsi zmizelaV grafickém románu Kam jsi zmizela? sledujeme, jak se rozvíjí přátelství dvou queer postav s prvky roadtripu a magického realismu. Obě ženy se společně učí naslouchat sobě navzájem a sobě samotným, navzdory bolestné minulosti si k sobě ...


Divadlo

Repríza Dvořákovy opery Rusalka ve Státní opeře v Banské Bystrici bude událostí sezóny

opera banska bystrica perexHvězdného obsazení se dočká ve Státní opeře v Banské Bystrici repríza Dvořákovy opery Rusalky, která proběhne 4. června. V hlavních rolích tohoto mimořádného představení vystou...

Film

Severský filmový čtvrtek vyprodala islandská komedie

kralovska cesta 200První čtvrtek v srpnu patřil pravidelnému setkání u promítání severského filmu. Skandinávský dům společně s Komorním kinem Evald tentokrát přichystaly pro návštěvníky dramatickou komedii Královská cesta, která nás zavedla do malé k...