Přerovská výstava ČSJF FOTO SESSION symbolicky navazuje na jazzové fotopřehlídky ze šedesátých let

Přerovská výstava ČSJF FOTO SESSION symbolicky navazuje na jazzové fotopřehlídky ze šedesátých let

Tisk

foto prerov200Velkoformátové fotografie můžete vidět od 23. května v nádherném prostoru Galerie města Přerova. Barevné snímky připomenou jak slavné české i zahraniční jazzové hvězdy, tak atmosféru i různé situace na jevišti. Výstava umělecké a reportážní fotografie z jazzových koncertů představuje fotografie snímky tří autorů z posledních ročníků Československého jazzového festivalu v Přerově a jeho doprovodných scén.

Autoři snímků – fotografové Jan Gebauer, Jaroslav Elfmark a Michal Sýkora - ze svých archívů vybrali to nejlepší, co v posledních letech svými objektivy zachytili nejen na říjnovém festivalu v Městském domě, ale také na ostatních podiích při koncertech, které s proslulým jazzovým festivalem v Přerově souvisejí. Výstavu Galerie města Přerova pořádá ve spolupráci s Nadačním fondem Československého jazzového festivalu.

„Výstava nebude každoročně jako v šedesátých letech, i když do budoucna nevylučujeme takovou tradici s každým ročníkem zavést. Letos vystavíme všechny významné interprety z posledních let. Nejen názvem výstavy, ale například i grafikou plakátu, symbolicky navazujeme na soutěžní fotopřehlídky, které jazzový festival doprovázely už před více než padesáti lety – v době, kdy jej dramaturgicky i organizačně řídil můj otec Rudolf Neuls st.,“ zavzpomínal ředitel a dramaturg festivalu Rudolf Neuls ml.

foto prerov 1

Jak Rudolf Neuls ml. zavzpomínal, fotopřehlídky jazzových snímků doprovázejících festival, pořízené vždy z předešlého ročníku, se ve své době těšily velké oblibě a organizátoři nečinili při selekci snímků rozdíly, zda vystaví snímky amatérských fotografů nebo profesionálů. Nezřídka přehlídky bývaly i soutěžní.

Na výstavě si na své přijdou vyznavači všech jazzových koncertů ze všech koncertních scén ve městě. „Výstava nabídne vedle snímků z hlavních říjnových koncertů v Městském domě také pohledy do zákulisí, mezi diváky, z nočních jam sessions, fotografie z jarních Matějských poutí nebo podzimních prologů. Salonek galerie pak bude patřit doprovodné scéně festivalu - tzv. Jazzu u piva v přerovské restauraci Pivovar,“ dodala kurátorka výstavy Lada Galová.

foto prerov 2

Fantastické fotky z posledních ročníků jazzového festivalu (jehož 41. ročník proběhne letos na podzim), připomínají skvělou atmosféru i úspěch, který v Přerově měli Ray Greene, Dan Bárta, Boris Urbánek, vokální kvarteto Mannhattan Transfer, Jiří Stivín, Camille Thurman, Petr Lipa, Top Dream Company, Roberta Gambarini, Jeff Lorber, Maceo Parker, J. A. R. nebo Judith Hill.

Výstava velkoformátových snímků přerovského jazzu, jejíž vernisáž proběhla v Galerii města Přerova ve čtvrtek 23. května, přičemž hudební doprovod se stylově postaral pianista Petr Stojan, bude k vidění do neděle 23. června 2024. Galerie je otevřena denně kromě pondělí.

 foto prerov 3

Lada Galová, Robert Rohál

Zdroj foto: Robert Rohál


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sanchez Amsterdam bude krstiť album

cibula (2)Skupina Sanchez Amsterdam vznikla v roku 2004 počas ich štúdia na základnej umeleckej škole. Skupinu tvoria Dávid Maniaček, B...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Známé osobnosti na snímcích fotografa Derecka Harda ukazují, jak se Ne!chovat v přírodě

NE v prirode 200Umělec Jiří Korn, herečka Dagmar Havlová, zpěvák Ben Cristovao, šéfkuchař Přemek Forejt, sportovec David Svoboda, herečka Andrea Kerestešová Růžičková nebo modelka Kateřina Sokolová. To je jen část ze seznamu veřejně známých českých ...


Literatura

Technothriller Rabbits mě úplně vtáhl

Rabbits200Obálku knihy Rabbits kromě hlavy králíka zdobí věta Hraj, pokud si troufáš… a také popis Smrtící undergroundová hra, která by mohla přepsat realitu, jak ji známe. Co si pro čtenáře Terry Miles připravil?

 

...

Divadlo

Z Žítkovských bohyní na jevišti mrazí

bohyne perexRomán Žítkovské bohyně způsobil v českých literárních vodách poprask a následně brázdil český literární rybník od ocenění k ocenění. Bylo jen otázkou času, kdy se tohoto románu chytne někdo, kdo se jej bude snažit převést na fi...

Film

Dny evropského filmu 2022

def22 perexZačalo jaro, a byť jitra jsou stále chladná, filmové fandy snad rozehřejí chystané DNY EVROPSKÉHO FILMU 2022, první vlaštovka oznamující, že se snad dočkáme i dalších filmových přehlídek a festivalů. Začínají ve středu 6. dubna v Praze, v dalších ...