Pozvánka na výstavu: Julius Reichel, Roel van der Linden - Always Over Titled Dreamers Safari

Pozvánka na výstavu: Julius Reichel, Roel van der Linden - Always Over Titled Dreamers Safari

Tisk

Reichel perexOd 3.6. do 13. 7. 2024, proběhne v Karpuchina Gallery, galerii současného umění působící na 260m2 v centru Prahy, výstava dvou výrazných osobností české výtvarné scény - Juliuse Reichela (*1981) a Roela Jeroen van der Lindena (*1982). Silná vizualita malby, ve stylu art naive, pokryje zdi galerie a jejich původní účel, závěsná plocha pro obrazy, vystoupí do prostoru a bude přeskupen do podoby velkých dynamických soch. Malba na podlaze potom otočí svět doslova vzhůru nohama a divák tak pocítí nejen vtažení do děje, ale i mírnou závrať z intenzity vjemů, které ho obklopí ze všech stran.

Always Over Titled Dreamers Safari

Vizuální vyjádření západního světa v krizi středního věku

“V srdci savany, kde slunce líbá zemi zlatým teplem a vítr šeptá příběhy vzdálených zemí, existuje safari, které se nepodobá žádnému jinému. Není to jen cesta divočinou; je to cesta do říší představivosti, kde se snílci volně potulují a dobrodružství nezná mezí.

Na tomto safari nejsou cestovatelé pouhými turisty, ale průzkumníky mysli, hledači skrytých pokladů v obrovském prostoru svých vlastních myšlenek. Pocházejí ze všech společenských vrstev a jsou hnáni společnou touhou přijmout výjimečné.

Reichel Twee oude bomen in Nederland

Twee oude bomen in Nederland, oil on canvas, 81x81 cm. 2023

Průvodci, ostřílení veteráni fantazie, vedou cestu s jiskřičkami v očích a mapou nakreslenou z hvězd. Znají každou stezku, každé tajné napajedlo, kam přicházejí sny, aby uhasili svou žízeň po životě.

Jak safari postupuje, krajiny morfují a odrážejí neustále se měnící touhy snílků. V jednu chvíli se ocitnou v oblacích na hřbetě majestátního orla MiG-29, v další se ponoří do hlubin oceánu, obklopeni kaleidoskopem mořského života jako povstalci Rudého moře.

Uprostřed vzrušení a úžasu ale existují zdi, překážky a výzvy, které je třeba překonat, či přeskupit.

A proto průvodci jdou pořád dál, vždy Over Titled, ve snaze o nemožné. Neboť na tomto safari jsou jedinými limity ty, které ukládá samotná představivost. A nakonec se z něj nevynoří cestovatelé, ale architekti snů, připraveni dobýt nové hranice možností.“ - Vygenerováno z názvu výstavy

Reichel 1

Julius Reichel (*1981) se narodil v Kaplicích, žije a pracuje v Praze. Po vyhoštění z Akademie výtvarných umění v Praze, nastoupil a absolvoval na UMPRUM ateliér Intermediální konfrontace Jiřího Davida. Ironií osudu se v roce 2023 na Akademii výtvarných umění v Praze zase vrací již jako profesor. Reichel je intermediálním umělcem, který se zabývá tvorbou objektů a malbou, ke které přistupuje specifickým způsobem – malířské plátno v jeho chápání není definovanou a uzavřenou plochou, ale spíše východiskem či podkladem pro rozvíjení potenciálu tohoto média.

Reichel Roel Portrait

Reichel se pohybuje ve fyzických hranicích malířského plátna s přesahy jak mentálními, tak technologickými – vrství v jednom obrazovém záznamu několik perspektiv, několik lineárních myšlenkových toků. Výsledný obraz pak prolíná množství informací zanesených do vizuální podoby z nejrůznějších sfér autorského vnímání reality a přijímaných podnětů. Určitý schematismus, který Reichelová díla spojuje, se pak stává jasně čitelným autorským rukopisem, přestože dešifrovat jeho obsahy je mnohdy nemožným cílem.

Holanďan Roel Jeroen van der Linden (*1982) je malíř, který dlouhodobě žije v České republice. Staleté kořeny jeho rodiny jsou však, v tehdy, koloniální Indonésii. Jak se dostal Roel k nám? Nejdříve studoval na Gerrit Rietveld Academy v Amsterdamu, aby pak, jistě k jeho prospěchu, pokračoval ve studiu v Praze v malířském ateliéru Jiřího Černického (a jeho asistenta Marka Meduny) na umprumce. Zde došlo k přirozenému seznámení a propojení se s malířskými druhy z tohoto (David Krňanský, Martin Lukáč) i sousedního Davidova ateliéru (Roman Výborný, Julius Reichel). Jestliže společným jmenovatelem těchto kolegů je pohyb v abstraktních či abstrahovaných malířských kreacích, když se neskrývají ani před vstřebáváním sociálního kontextu a intervencemi do prostoru galerií i mimo ně, Roel je jiný a svým způsobem komplexnější autor.

Reichel poster

Julius Reichel, Roel van der Linden - Always Over Titled Dreamers Safari
Vernisáž: 3. 6. 2024, 18:00
Výstava potrvá: 4. 6. - 13. 7. 2024
Karpuchina Gallery, Rybná 22, Praha 1

https://karpuchina.gallery 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ozvěny ze Světa knihy/ 65. pole

Pole perex20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2014 je sice již minulostí, ale protože zde zástupci redakce Kultury21 objevili spoustu novinek a skvělých knižních titulů a navíc se potkali s kolegy různých nak...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Santini – peklem duše k světlu světa

satini200Dramatický životní příběh geniálního umělce Jana Blažeje Santiniho-Aichla dává čtenářům nahlédnout do mysli nejoriginálnějšího architekta vrcholného baroka. Emotivní román provede Santiniho osamělým dětstvím poznamenaným tělesnou vadou, i dospělost...


Literatura

Agatha Raisinová a otrávený koláč

agata raisinova otraveny kolacPrvní případ z nové řady anglických detektivek může na první pohled asociovat britskou sérii filmů na motity knih Agathy Christie o dámě s detektivními sklony. Hlavní hrdinka této knihy je...

Divadlo

Příběh Anny Kareniny je všeobecně známý. Jak jej pojalo pražské Švandovo divadlo?

Anna Karenina perexAnna Karenina (Hana Briešťanská) je počestnou manželkou a matkou. To se změní, když potká důstojníka Vronského (Mark Kristián Hochman), do kterého se bláznivě zamiluje. Její city jsou tak silné, že je odhodlaná opustit rodinu, ...

Film

Francis Veber vzpomíná na slavnou éru francouzské kinematografie

altJak probíhalo natáčení dnes již kultovních francouzských komedií Uprchlíci, Otec a otec či Blbec k večeři? Jaký je ve skutečnosti Pierre Richard, Gérard Depardieu nebo již zesnulý Lino Ven...