Brněnské divadlo zve na vernisáže
Banner

Brněnské divadlo zve na vernisáže

Tisk

vernisaze 200Městské divadlo Brno zve hned na dvě vernisáže, které se uskuteční ve středu 11. září 2024.

 

 

První z nich je vernisáž k výstavě Jaroslava Milfajta v 17.00 hodin v Galerii Jefa Kratochvila v 1. patře Činoherní scény MdB, kterou úvodním slovem zahájí Stanislav Moša.

vernisaze Jaroslav Milfajt

Druhou vernisáží téhož dne je pak ta k výstavě soch Davida Škaroupky v 18.00 hodin ve foyer Hudební scény MdB, již uvede Oldřich Smysl.

vernisaze David Skaroupka

O umělcích

MgA. Jaroslav Milfajt (*6. 11. 1958, Nové Město na Moravě, Česká republika)

1973–1977 – Střední škola uměleckých řemesel v Brně
1981–1985 – Loutkářská scénografie na Divadelní akademii múzických umění v Praze
1987–2008 – pedagog na Střední škole uměleckých řemesel v Brně
1990–1993 – odborný asistent a spoluzakladatel ateliéru scénografie na JAMU v Brně

Od roku 2008 šéf výpravy Městského divadla Brno.

Během své profesní kariéry spolupracoval s více jak sedmdesáti režiséry, jako byli a jsou např. Jan Borna, Jiří Menzel, Pavel Polák, Stanislav Moša, Petr Kracik, Boleslav Polívka, Petr Svojtka, Stanislav Slovák, Roman Polák, Vladimír Morávek, Zoja Mikotová, Zbyněk Srba a další. Vytvořil více jak 400 scénických návrhů včetně kostýmů a loutek pro česká, moravská a zahraniční divadla v Srbsku, Chorvatsku, Itálii, Maďarsku, Slovinsku, Německu, Slovensku a Švýcarsku. Jeho scénografii můžete vidět jak v operních, tak v baletních domech, v muzikálech i v operetě, v činohře i v divadle jednoho herce, v loutkových divadlech či v site specific projektech. Věnuje se také ilustraci, karikatuře, reklamě, práci pro televizi a film, návrhům interiérů a výstavních expozic a fotografii. Vystavoval jak na samostatných, tak na řadě oborových výstav u nás i v zahraničí.

vernisaze Jaroslav Milfajt2

David Škaroupka je umělec, který svou cestu k sochařství našel netradičním způsobem. Ačkoli je samouk, měl tu čest získat umělecké vedení od významného sochaře Stefana Milkova, člena legendární skupiny Tvrdohlaví. Už od dětství se věnoval modelování a postupně se přes další kreativní aktivity dostal k sochařství. Škaroupka nikdy neprošel klasickým uměleckým vzděláním a právě tato nezávislost mu poskytla velkou svobodu. Nemusel se řídit zažitými pravidly nebo trendy a mohl si vytvořit vlastní intuitivní a opravdový vztah k materiálům, se kterými pracuje. Tento přístup mu umožnil zcela autentický tvůrčí proces, který se odráží v jeho dílech.

Davidova umělecká cesta vedla k celé řadě úspěšných výstav. V roce 2022 debutoval v Brně na pop-up výstavě v Místodržitelském paláci Moravské galerie. V roce 2023 své sochy vystavoval v Galerii G13 a také na radnici městské části Brno-střed. Společně s dalšími umělci, a to Radkou Coufalovou, Magdalenou Pernickou a Maxmiliánem Milkovem, se představil na výstavě v Zámeckém mlýně v Nejdku u Lednice. V témže roce jej sochař Stefan Milkov přizval ke spolupráci na soše sv. Jana Křtitele pro 30. ročník Mikulovského výtvarného sympozia. V roce 2024 navázal spolupráci s festivalem Meeting Brno, kde jeho socha Anděla provázela úvodní diskusi s osobnostmi jako Karel „Kovy“ Kovář nebo lékařka Rola Hallam, kteří sochu dostali jako dar. Tímto rokem pro Davida vyvrcholila i významná spolupráce s čerstvě zrekonstruovanou Arnoldovou vilou v Brně, kde v červenci zahájil úspěšnou výstavu Tiché vzlety. Jedna z jeho soch se stala součástí stálé expozice v zahradách této historické budovy. David Škaroupka čerpá inspiraci především z kamenů, jejich tvarů, barev a energie, které propojuje s abstrakcí. Ta mu dává svobodu vyjádřit emoce a nechat se vést samotným materiálem. Přesto jeho díla obsahují jasný ideový základ, často spojený s přírodou, ženským tělem a živými bytostmi. V jeho tvorbě se odráží citlivý přístup k přírodním materiálům, jako je žula, mramor či dřevo. Davidovy sochy vynikají jednoduchými organickými tvary, které zdůrazňují syrovost a jedinečnost použitých materiálů. Jeho dílo je vřele přijímáno nejen veřejností, ale i v odborné umělecké komunitě.

vernisaze David Skaroupka2

Zdroj foto: Městské divadlo Brno

Více informací: www.mdb.cz


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Daniela Choděrová: Divadlo a kreativní práce jsou mojí bytostnou součástí

Daniela Choderova perexJe dvojnásobnou mistryní ČR v pole dance, což je tanec na tyči. Na scéně vystupuje ve vtipné komedii Cavewoman a je to podle ní jedna z nejlepších hereckých zkušeností. Vyzkoušela si také psaní scénářů a kromě divadla milu...

Muzikant a básník všedního dne Karel Markytán má nové album a pokřtí jej ve Zlíně

Do světa harmonie, prosté krásy a působivého polohlasu nás může zavést aktuální album zlínského písničkáře Karla Markytána. I když ho mnozí znají jako člena legendární folk rockové skupiny AG Flek, tak i jeho druhé sólové album Je muzika! (před dvaadvaceti lety vyšlo první sólové album Konec sladkostí) je postaveno na kouzlu jeho písniček.

Z archivu...

Čtěte také...

Interiér přísálí Klubu Starý Pivovar obohatila výstava obalů starých vinylových desek

foto vystava perex (2)Prostory prvního patra Klubu Starý pivovar v Kroměříži zdobí aktuálně výstava obalů gramofonových LP desek ze sbírky Vladimíra Beránka, externího spolupracovníka Domu kultury v Kroměříži. Za...


Divadlo

Dramaturgický plán divadelní sezóny 2024/2025 ve Švandově divadle

svandovo divadlo200Generační horizonty, generační zlomy. Sezóna 2024/2025 ve Švandově divadle nabídne Gazdu a robu a Divokou kachnu. U Švandů chystají hru o zranitelnosti dospívajících, novinku o dvojici Salivarová-Škvorecký i mezinárodní spolupráci.<...

Film

Rozprava o westernové metodě

western perexJe hezké, když dva ctihodní vysokoškolští profesoři Peter Michalovič a Vlastimil Zuska (oba přednášejí na filosofických fakultách, první v Bratislavě, druhý v Praze) se oddají k...