Dotěrné drmolení

Dotěrné drmolení

Tisk

Drmoleni perexKdo dneska netrpí depresemi. Mít úzkosti je v módě. Zpráva z tisku: "Až 40 procent deváťáků má deprese a 30 procent z nich známky úzkosti." Můžeme ovládat hlas v naší hlavě? Nová kniha tvrdí, že náš vnitřní kritik se může stát naším nejsilnějším průvodcem.

Pokud jste byli poslední rok při vědomí, je pravděpodobné, že zažíváte ve své hlavě více negativního tlachání než kdy jindy. A pokud jste jako většina lidí, toto negativní dotěrné drmolení se často vymkne kontrole. Právě neustálé negativní samomluvy řeší experimentální psycholog a neurovědec Ethan Kross ve své nové knize Dotěrné drmolení: Ovládněme svůj vnitřní hlas, ať nám slouží. Výborný, čtivý český překlad Věry Kláskové uvádí v těchto dnech na trh nakladatelství LEDA v edici Duše.

Všichni známe situaci, kdy nám v hlavě zní útržek rozhovoru, a my si říkáme, že jsme něco měli udělat jinak. Vnitřní hlas opakuje naléhavou výčitku znovu a znovu. Přeháníme, děláme si starosti, katastrofizujeme. „Dotěrné drmolení“ označuje právě tyto negativní myšlenkové smyčky: vytrvalé, ale bezcenné přemítání o minulosti, úporné obavy z budoucnosti. Negativní myšlenky nám brání v řešení problému i v dalších nutných činnostech. Mohou mít i sociální důsledky, když ve styku s ostatními lidmi neustále zdůrazňujeme jen svoje problémy.

Strategie, které nám pomohou

V Dotěrném drmolení nás psycholog a neurovědec Ethan Kross naučí, jak hlas v naší hlavě ovládnout. Cílem ale není umlčet ho, přestat mluvit sám se sebou, protože to by se nám mohlo vymstít. Autor doporučuje strategii „distancované samomluvy“, jež spočívá v získání nadhledu, dosažení mentálního odstupu od sebe sama. Mluvíme pak sami se sebou, jako bychom byli jinou osobou.

Drmoleni 1

Dr. Rudolf Červenka, ředitel nakladatelství LEDA, představuje knihu na jejím křtu

Vnitřní hlas se může stát jednou z našich nejsilnějších stránek, může nás přenášet do jiných světů, představit nám trochu jinou minulost, ale hlavně vzrušující budoucnost. Nedovolme mu, aby nás věznil v pekle sebeobviňování.

Dotěrné drmolení začíná osobní zkušeností autora, který obdržel výhružný dopis a pochopil, že na něj zareagoval iracionálně. Poté, co si Kross uvědomil pochybnou logiku této akce, chtěl prozkoumat základní myšlenky, které ji vyvolaly.

Autor dotěrné drmolení popisuje jako pozitivní a negativní samomluvu. Kross vysvětluje potenciální výhody tohoto vnitřního hlasu i destruktivní vlivy, které může takové klábosení mít. Nabízí účinný způsob, jak přestat s touto smyčkou samomluvy, a to oddálením a uvedením svých problémů do perspektivy. Tu vidí v racionálním myšlenkovém procesu, v pohledu jedince na sebe samého jako na někoho cizího. To člověku umožňuje oddělit se od své stresující emocionální reakce. Kross pak čtenářům ukazuje, jak je ostatní lidé mohou ovlivnit, pokud jde o jejich "drmolení", a jak je třeba pečlivě zvýšit emocionální podporu pomocí kognitivních řešení směrem k pozitivnímu výsledku.

Drmoleni krest

Mezi hosty na křtu knihy byl i pan Benjamin Kuras

Kniha odhaluje i další metody, například externalizaci události a dosažení oddělení od emocionální reakce vyslovením vlastního jména, čímž se zvětší psychologická vzdálenost.

Další kapitola knihy se zaměřuje na to, jak může příroda osvěžit mysl, a dokonce jak virtuální obrázky zeleně mohou naši samomluvu udělat pozitivnější.

Poslední téma je o síle placeba při řešení dotěrného drmolení a způsobech, jak je používat. Pouhá informovanost o tom, jak placebo funguje, může aktivovat jeho účinky, což znamená, že klamání není nutné k využívání takového zdroje úlevy!

V závěrečné části knihy Ethan Kross shrnuje a kategorizuje témata a strategie tak, abyste si pomohli sami. Závěry uvedené v knize byly empiricky ověřeny v mnoha experimentech.

Shrnutí a hodnocení

Dotěrné drmolení je odbornou psychologickou publikací, která je svým stylem a podáním témat určena i běžným čtenářům, včetně, nebojme se toho slova, potenciálních pacientů. Témata jsou představena zajímavě, živě a čtivě, doprovázejí je příklady a porozumí jim i úplný laik. Přesto kniha nic neztrácí ze své odbornosti. Kniha měla výborné recenze v době svého uvedení v originále (2021) např. v The New Yorker, v USA Today i v odborném webovém magazínu American Psychological Association, apa.org.

V tomto povedeném debutu Ethan Kross, ředitel Laboratoře emocí a sebekontroly na University of Michigan, pomáhá čtenářům lépe porozumět tomu, co to znamená být člověkem a jak magická je síla mysli léčit sama sebe. A pokud některému čtenáři pomůže pochopit sebe sama, splní svůj účel. Svět je dost depresivní místo sám o sobě, ovládněme aspoň svoji hlavu, ať zůstane zdravá.

Drmoleni obalka

Dotěrné drmolení: Ovládněme svůj vnitřní hlas, ať nám slouží (Chatter:The Voice in Our Head, Why It Matters, and How to Harness It)
Autor:
Ethan Kross
Překlad: Věra Klásková
Obálka: Pavel Hrach
Žánr: Psychologie
Nakladatelství: LEDA, spol. s r. o.
Rok vydání: 2023
Počet stran: 328

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: www.leda.cz, zdroj informace v perexu ZDE
https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=877
ISBN 978-80-7335-788-7


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Audiokniha roku - projekt pro všechny příznivce audioknih a mluveného slova

headmailUž od dubna funguje na českém internetu projekt Audiokniha roku. Na jeho webových stránkách www.audiokniharoku.cz nachází posluchači audioknih recenze na novinkové i starší tituly, ale na pozadí lze tušit i ně...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Rovnováhu máte na dosah. Margit Slimáková vydává novou knihu!

Margit  Slimakova OBALKA KNIHA perexV nakladatelství Bizbooks vychází pokračování úspěšného bestselleru specialistky na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákové s názvem Margit Slimáková: Osobní receptář pro zdraví a poho...


Literatura

V lese visí anděl – povedená norská skládanka

Andel perexNěkdo tvrdí, že severské detektivky jsou v Česku na ústupu, ale já se s tímto tvrzením neztotožňuji a dále s radostí objevuji nové a nové autory. Jako třeba Samuela Bjørka a jeho prvotinu s děsivým námětem Anděl visí v lese.

...

Divadlo

Je tanec vaše vášeň? Pak vás zveme na TANCESSE 2012

altV květnu 11.-13. května Brno opět ožije tancem a pohybem.  Již počtvrté se sem sjedou soubory z nejrůznějších končin republiky.  Zahraniční hostem festivalu bude soubor z Polska Akro Dance Theatre Torun. Festival pořádá

Film

Nymfomanka - recenze

"200nymfJakmile Dánsko nabídlo našim kinematografickým chtíčům otevřený pohled do mysli jednoho z jejích podivuhodných režisérů, s příchozí Melancholií či Antikristem se naše pocity vesměs různily. Možná a nejspíš právě proto, že na emoce dokáže hrát souvisl...