Biodanza – tanec s vášní, vášeň pro tanec

Biodanza – tanec s vášní, vášeň pro tanec

Tisk

Biodanza 5Na konci července jsem dostala příležitost zúčastnit se Biodanza Festivalu v Kohoutově na Královéhradecku. V přívětivých prostorách Centra Živá voda probíhala intenzivní pětidenní oslava života prostřednictvím tance a dalších speciálních technik pod vedením Anety Končulové - lektorky a zakladatelky Biodanzy v České republice - a jejiích hostů. Pro účastníky byl připraven bohatý program plný pohybu, tance, hudby a interakce. Na Biodanza Festival budu ještě dlouho vzpomínat a alespoň o tři nejintenzivnější zážitky se zde s vámi podělím. 

Biodanza (neboli tanec života) je postavena na autentickém prožitku intenzivního tady a teď – takzvané vivencie. Zakladatelem a tvůrcem tohoto celostního systému lidské integrace a organické obnovy je profesor Rolando Toro Araneda z Chile, který zpozoroval, že skrze hudbu, pohyb a speciální doprovodná cvičení lze stavu vivencie velmi dobře dosáhnout. Na celém světě existuje asi 200 škol Biodanzy, v České republice je sice zatím jen jedna, ale zájem stále roste.

5 pilířů, na nichž je Biodanza postavena a které rozvíjejí náš potenciál:

1. Vitalita – protože potřebujeme cítit, že žijeme. Probouzí radost a chuť do života a posiluje zdraví.
2. Sexualita - protože potřebujeme cítit potěšení. Rozvíjí schopnost požitku a aktivuje naše instinkty.
3. Kreativita – protože potřebujeme tvořit. Umožňuje nám svobodně se vyjádřit a tvořit svůj život.
4. Afektivita – protože potřebujeme sdílet. Jejím prostřednictvím se dotýkáme citů, lásky a vnímáme sounáležitosti s druhými.
5. Transcendence – protože jsme součástí všeho. Propojuje nás s harmonií, mystériem, existencí a Bohem.

Biodanza 6

Jak probíhá lekce Biodanzy?

Začínáme krátkým sdílením v kruhu. Pak necháme slova odejít, abychom mohli lépe cítit a vnímat sebe a své tělo. Následuje série 15-20ti různých cvičení, tanců a pohybů za doprovodu hudby. Každé cvičení má svůj cíl a vazbu k našemu běžnému životu. Hudba je v Biodanze® vybírána velmi pečlivě. Na základě vědeckých studií používáme pouze skladby, které stimulují náš nervový systém žádaným směrem v kombinaci s konkrétním pohybem či tancem. Výběr žánrů hudby je velmi široký – od jazzu, latinskoamerické hudby přes klasiku až třeba po Beatles. Každá lekce je jiná a velmi jedinečná. První část je většinou více stimulační a druhá pomalejší a prohlubující. (zdroj https://biodanza.cz/)

Nezapomenutelné festivalové zážitky – oheň, země, voda, vzduch

V prostorném, sluncem prozářeném tanečním sále se pomalu scházejí účastníci. Některým z nich se ve tvářích zračí únava, sedají si či postávají podél stěn… Lektoři trpělivě vyčkávají, než se dotrousí poslední opozdilci. Po krátkém úvodu a vysvětlení plánovaného záměru se z reproduktorů začnou linout první tóny dynamické hudby, přítomní začnou podupávat do rytmu a do žil se jim překvapivě rychle vlévá energie. Stačí pár vteřin a atmosféra se dramaticky mění. Pryč je veškerá únava, bolest a splín. Teď se tančí a naplno prožívá. Zazní další pokyn: Představte si, že jste oheň, jehož plameny tančí a mihotají se právě tak, jak vy si přejete, jak chcete, jak jim dovolíte…

Biodanza 2

V následující chvíli se rozhoří desítky ohňů se stovkami mihotajících se plamenů a plamínků – těla, ruce, nohy, vlasy, pootevřená ústa, horký dech – to vše v dokonalé harmonii a symbióze. Mě osobně doslova fascinovalo, kolik podob může pohybové ztvárnění tohoto živlu mít, a samozřejmě jsem si plápolání také pořádně užila. Během následující kratičké pauzy jsem vnímala, jak se mi rozvibrovaly buňky v celém těle a vyrovnávala jsem se s rozporuplnými pocity. Část mé bytosti se totiž stále snažila držet kontrolu nad projevy emocí, ale ta druhá už se bezmezně radovala. Při pohledu na ostatní účastníky mi došlo, že tady mohu emocím bez obav povolit uzdu, že nikdo neřeší, co dělá ten druhý. Ale to už se rozbíhala další fáze programu.

Biodanza 4

Návrat ke kořenům

Nastal čas na návrat ke kořenům. Přítomní se dělí do skupin a stávají se pravěkými kmeny. Hluboce uložené instinkty dostávají prostor, aby se prodraly na povrch. V rámci tlupy je třeba vzájemně se dotýkat, držet se při zemi, kontrolovat prostor uvnitř i venku. Nebezpečí může číhat všude a přežijí jen ti nejbdělejší. Život každého jednotlivce závisí na pospolitosti a kooperaci celé tlupy. Celý sál se rozduněl bubny a dusotem bosých chodidel. Krok za krokem se pohyb jednotlivých lidských shluků synchronizuje a jejich energie hutní. Pozoruji nejen členy tlupy, jíž jsem pro tuto chvíli součástí, ale i ostatní podupávající skupiny, s nimiž se míjíme. Opět se ve mně mísí pocity. Tentokrát vnímám důležitost pospolitosti za účelem přežití a naproti tomu touhu po samostatnosti a po svobodě. Intenzivně si uvědomuji, jak velké mám štěstí, že žiji v relativně bezpečném světě a nemusím být neustále ve střehu někde v divočině nebo ve válečné vřavě.

Biodanza 3

Vnímat všemi smysly, objevovat nepoznané

Budovu Centra Živá voda obklopuje rozlehlá zahrada, kterou protéká potok, rostou v ní bylinky a nacházejí se v ní romantická zákoutí. Právě ta se stává dějištěm dalšího bodu programu. Tentokrát se účastníci dělí do dvojic. Procházejí se mezi stromy, klekají do trávy a mechu, sklánějí se k vonícím květům a vzájemně si ukazují své objevy, zkoumajíc je všemi smysly. I když nemluví a dorozumívají se jen posunky, každou chvíli odněkud zazní veselý smích. Rozzářené oči svědčí o radosti z hravého počínání. S mým kolegou čicháme k hlíně, dotýkáme se kopřiv, díváme se na poletující hmyz a motýly. Máme dost času všímat si detailů a je fajn, že spolu můžeme zážitky hned sdílet, i když beze slov.

Biodanza 1

Když se přiblížil konec mého pobytu, ani se mi odtud nechtělo. Tahle malá sonda do světa Biodanzy byla totiž velice příjemná, plná nových podnětů, pestrých zážitků, setkání se zajímavými a milými lidmi. Možná, že se sem příští rok vrátím a užiju si festival od začátku do konce.

Naše těla se umí hýbat a tančit, děje se to a je to přirozené

V Biodanze nejde o to, jak tančíme, ale co v tanci prožíváme. Jde o vyjádření toho, co cítíme skrz tanec. Díky přirozenému pohybu dochází ke spojení s naší skutečnou podstatou a posilování toho, kým opravdu jsme. Neprobíhá výuka tanečních kroků a nácvik choreografie, ale nejde ani o úplně volný a spontánní tanec.

„Biodanza není druh terapie, ale má terapeutický efekt“

Jestli vás informace zaujaly a rádi byste se vydali taneční cestou vedoucí k větší spokojenosti a celistvosti, která je vhodná jak pro ženy, tak pro muže, můžete se přihlásit buď na pravidelné lekce Biodanzy, zúčastnit se některého z chystaných festivalů, případně strávit příjemné chvíle při pobytu s programem na Bali. Zájemcům o hlubší poznání jsou otevřeny kurzy a školení.

Bližší informace o Biodanze včetně kalendáře akcí najdete zde: https://biodanza.cz/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na dobré přátele by člověk neměl zapomínat, říká Robert Rohál

robert perex1Nejen dramaturgii divadelního předplatného, ale také koncertů či besed má od letošního května v Domě kultury v Kroměříži na starosti Robert Rohál. Jako programový pracovník se také spolupodílí na dalších akcích a festivalech. Kultura mu v...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Fitness diář 2024 nejen na hubnutí

Fitness diářJestli existuje něco, co ještě nemáte a co by vám mohlo být ku prospěchu, dozajista to bude Fitness diář na rok 2024 od společnosti Fitshaker. Tento diář vychází již podeváté a je velice oblíbený. Já sama se nestačím divit, co všechno v něm najdu a jsem z něj úplně nadšená...


Literatura

Přečtěte si „strašně krásné básničky hrozně dobrého autora“

divka ktera se ptala na otazky 200V Hukvaldech v květnu 2017 až červenci 2018 vznikla kniha se zajímavým názvem Dívka, která se ptala na otázky aneb Slovo je o váze od Neklana. Vyšla v nákladu 100 kusů a najdete v ní plno hravých i pr...

Divadlo

Muzikál Bat out of Hell

bat out of hell2Když jsme se rozhodli pro rodinný poznávací pobyt v Londýně, bylo nám hned jasné, že bychom měli navštívit taky nějaký muzikál. Výběr představení na londýnském West Endu je opravdu velký, a tak rozhodování nebylo...

Film

Udeľovanie cien Slnko v sieti za rok 2019: Sú to skvosty, ktoré nie sú jednoducho dosiahnuteľné

slnko v sieti 200Slávnostné odovzdávanie cien Slnko v sieti za rok 2019 sa uskutočnilo 9. septembra v priestoroch bratislavskej Starej tržnice. Tohtoročný jubilejný desiaty ročník ponúkol pohľad režisérov aj na rúškom zahalenú smrť, či nedostatok pozor...