Nemoci a syndromy nazvané podle lékařů, kteří je vymysleli

Nemoci a syndromy nazvané podle lékařů, kteří je vymysleli

Tisk

eponyma v medicíněNakladatelství Grada vydalo velice zajímavou publikaci s názvem Eponyma aneb po kom to slovo je. Autorem je docent Petr Bartůněk, lékař a známý autor mnoha populárně naučných knih se zaměřením na etické problémy v medicíně a další témata. Tentokrát se jeho kniha věnuje názvosloví mnohých nemocí a původu jejich vzniku často tkvícím ve jméno lékaře, který je objevil. Těšit se můžete na skvělé grafické zpracování knihy a spoustu informací.

Tahle knížka si právem zaslouží pozornost. Chápu, že každý asi není takový fanda do dějin medicíny jako já, ale věřím, že si ledaskdo rád přečte něco zajímavého o mnoha významných českých i světových lékařích z různých dob, kteří se zasloužili o to, že je dnešní medicína natolik vyspělá, že lidé neumírají na banální infekce ani je nikdo neřeže zaživa při světle petrolejových lamp. Publikace je vlastně jakousi encyklopedií, která vás seznámí s názvy mnoha nemocí (garantuji vám, že o mnohých z nich jste v životě neslyšeli) a osvětlí vám, odkud tento pojem pochází a který zasloužilý lékař ho vymyslel. V knize najdete jak popis konkrétní nemoci či syndromu, tak také životopis a stručné informace o daném lékaři. To si myslím, že jsou cenné informace, souhrnně takto v kostce, pro studenty medicíny, ale zároveň i historie a dějin medicíny, což je opravdu krásný obor.

Oceňuji skvělé grafické zpracování knihy, které se mi opravdu líbí. Mě tam fascinuje ta fialová barva, která tomu dodává jakousi důstojnost, nádech tajemna a čehosi příjemně starodávného. Z knížky na mě dýchá přesně to, co stojí za to poznat a přečíst. Publikace má i příjemné tvrdé desky. Jediné, co mě rozčiluje, je příliš malé písmo textu. Takže bez brýlí ani náhodou. Já jsem velmi ráda, že jsem se dozvěděla o existenci mnoha lékařů, které bych jinak nepoznala, a o jejich zasloužilé práci. Každý lékař má svou dobovou fotografii, popis svého života a práce, pak následuje v rámečku vysvětlení názvu nemoci, kterou objevil. Určitě doporučuji!

eponyma v medicíně

Název: Eponyma v medicíně aneb po kom to slovo je
Autor: Petr Bartůněk
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2023
Počet stran: 224
Hodnocení: 90%

https://www.grada.cz/po-kom-to-slovo-je-aneb-eponyma-v-medicine-13607/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Syrovátka: „Stačí něco vyšpulit – a je to hned!“

syrovatka perexSpisovatel Jiří Syrovátka (*1959), představitel vedlejších a spodních literárních proudů je zpátky na scéně. Po několikaleté pauze o sobě dává vědět černou groteskou Hypochondr z periferie. Kniha plná seb...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Obilninová kuchařka: Od polévek po dezerty i pro bezlepkovou dietu

OBK obalka (2)Skvělou Obilninovou kuchařku vydalo nakladatelství Smart Press. Autorem je šéfkuchař dejvické restaurace Country Life Petr Klíma. Seznámit se můžete s takovými dobrotami jako je špalda, červená pšenice, kamut, ...


Literatura

Když vás oheň pálí i po letech…

zimni ohen 200V lednu vyšel v nakladatelství Kalibr další díl ze série Roční období od švédského spisovatele Anderse de la Motta, tentokrát nazvaný Zimní oheň.

 

...

Divadlo

Zdenek Merta a Leona Machálková se potkají u klavíru v MdB

merta 200Zdenek Merta není jen známý a úspěšný skladatel a klavírista, ale také zpěvák, showman, vtipný společník a zábavný vypravěč. Diváci Městského divadla Brno jej velmi dobře znají i jako zdatného moderátora neobvyklé divadelně-hudební talk show Zdenek M...

Film

Král televizních příběhů František Filip

filipVraťme se do časů, kdy byla televize zásobena vynikajícími scénáři Jaroslava Dieta, Jiřího Hubače a dalších, kterých se posléze ujali mistři svého řemesla a pod jejich vedením vznikly ty nejlepší české seriály a televizní filmy. Tento krásný výlet do minul...