Za všechno může dopamin

Za všechno může dopamin

Tisk

DopaminMožná jste si všimli, že poslední dobou se slovo dopamin jaksi skloňuje ve všech pádech a že se o tomto hormonu hodně píše. Já objevila knihu nazvanou Dopamin: molekula, která určuje osud lidstva. Vyšla pod nakladatelství Dokořán ve spolupráci s Argem a napsali ji Daniel Z. Lieberman a Michael E. Long. Čekat můžete populárně naučnou publikaci přinášející spoustu zajímavých informací o této zázračné molekule, která ovlivňuje celý náš život a bez níž bychom nemohli fungovat.

Zkuste se zamyslet nad tím, proč se tak často střídají vaše nálady a proč potřebujete neustále po něčem bažit? Proč je pro vás tak důležitý sex a získání atraktivní krásky či pořádně osvaleného týpka, proč si nemůžete pomoct, když je nablízku hodně dobré jídlo, váš oblíbený alkohol či čokoláda, odkud se bere ta neuvěřitelná energie, která vám pomůže přežít i tu nejtěžší akutní situaci, při níž musíte zafungovat a ochránit svou rodinu? Proč tak snadno vzniká závislost na drogách a co s námi dělají? Jak dosáhnout rovnováhy uvnitř sebe samých, proč někteří lidé jsou tak vnitřně rozervaní a mají různé duševní poruchy, například bipolární poruchu?

Dopamin patří mezi hormony a neuropřenašeče, vzniká v našem mozku a nervové soustavě. Říká se mu také hormon štěstí a ovlivňuje naši motivaci, emoce, ale i svalové napětí a koordinaci těla. Úzce se pojí se všemu druhy závislostí na všem, čeho se jen velmi těžko vzdáváme. Kniha vysvětluje, co se děje s lidmi, když mají dopaminu hodně či málo, přináší spoustu praktických příkladů ze života nebo nejnovějších vědeckých výzkumů. Je rozdělená do několik kapitol pojednávajících o drogách, lásce, kreativitě a šílenství, radosti, touze po moci a úspěchu, schopnosti dotahovat věci do konce, nebo o tom jak těžké je dosažení harmonie a rovnováhy. Určitě doporučuji, kniha je zajímavá a může vám pomoci si ledacos uvědomit. Níže ještě přidávám anotaci.

Proč jsme tak posedlí věcmi, po nichž toužíme, ale po jejich dosažení o ně rychle ztratíme zájem? Jak to, že se vášeň tak rychle mění ve lhostejnost? Z jakého důvodu tolik lidí upadá do pasti závislostí? A proč lidé neztrácejí naději ani v těch nejhorších časech a umí skvěle řešit obtížné situace? Odpověď skrývá jedna jediná chemická látka v našem mozku: dopamin. Daniel Z. Lieberman a Michael E. Long ve své knize rozebírají roli této zásadní molekuly v navazování vztahů a vzniku závislostí na drogách i sexu nebo její význam pro schopnost plánovat. Líčí také souvislost dopaminu s kreativitou a šílenstvím či jeho možnou spojitost s politickým přesvědčením. Dopamin podle autorů do značné míry definuje lidské chování a má rovněž zásadní podíl na evolučním úspěchu lidstva během posledních desítek tisíc let. Zároveň ale s nástupem nejnovějších technologií představuje pro náš druh i smrtelné riziko, pokud se nebudeme snažit z jeho pevného, avšak neodolatelně svůdného stisku alespoň částečně vymanit.

Dopamin

Název: Dopamin: molekula, která určuje osud lidstva
Autor: Daniel Z. Lieberman a Michael E. Long
Překlad: Pavel Pecháček
Nakladatelství: Dokořán a Argo
Rok vydání: 2023
Počet stran: 304
Hodnocení: 85%

https://www.dokoran.cz/index.php?Molekula_ktera_urcuje_osud_lidstva&;p=book&id=1471


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s kapelou Mennu

200 mennuHudobnú skupinu Mennu založil pred štyrmi rokmi spevák, gitarista, skladateľ a textár Miloš Igaz so svojimi priateľmi. Jeho priatelia chceli zmeniť svoj spôsob života, prísť na nové myšlienky a zabudnúť na horké chvíle v živote. Smrť ich manželie...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Životní příběh Jana Mikoláška - léčitele, který zkoumal moč

mikolasekJeště stále si můžete zajít do kina na premiéru filmu Šarlatán, za kterým stojí úsilí režisérky ...


Literatura

Penis monology: O mužství vážně i nevážně, ale hlavně inteligentně

Penis monology 200Láká vás název? Dráždí vaši zvědavost? Nebo vás pohoršuje? Ať je to tak či onak, vězte, že Penis monology nejsou žádnou kontroverze budící pornografickou literaturou. Ba naopak, jde o poselství lásky a odsouzení násilí na ženách. A nejen to.

...

Divadlo

Slova místo kordů. Švandovo divadlo uvede českou premiéru nové adaptace Cyrana z Bergeracu

cyrano 200Diváky pražského Švandova divadla čeká v úvodu sezóny mimořádná divadelní lahůdka. Pouhých deset měsíců od světové premiéry v Londýně se dočkají nové inscenace přepisu slavného Cyrana z Bergeracu Martina Crimpa v režii Martina Františáka. Českého př...

Film

Filmová přehlídka Studia Béla

altStudio Béla oslavilo čtvrt roku svého provozu filmovou přehlídkou ukázek a tipů na zajímavé filmy. Šéfredaktor časopisu Cinepur Jan Kolář a filmoví kritici Aleš Stuchlý z rádia Wave a Ant...