Skřítek domovníček

Skřítek domovníček

Tisk

Skřítek domovníčekSkřítek domovníček vlastním jménem Floriánek žije spolu s toulavým kocourem Arčím v opuštěném venkovském stavení na okraji malé vesnice. Je to vcelku spokojené soužití, kdy si ve volných chvílích krátí čas vymyšlením různých lotrovin a neplech, zkrátka straší potenciální nové majitelé chaloupky. Nepřejí si totiž nic jiného než ji mít pouze pro sebe, a tak každého zájemce dříve nebo později vyženou. Ovšem to by nebyla pohádka, aby se jednoho dne po příjezdu dalších kupců přece jen něco nezměnilo.

Příběh mi v jistých pasážích malinko připomněl, starší ročníky si jistě živě vybaví, film „Na samotě u lesa“, kdy si čtyřčlenná rodina z města, i v tomto případě to byla Praha, pořídí roubenou chalupu, s vidinou příjemně strávených víkendů v lůně přírody a nepolíbení venkovským způsobem života zjišťují, že jejich představa byla přinejmenším naivní. S nadšením se však vrhají do různých prací, která jsou spojená s péčí o zahradu i dům. Poradcem se jim stává sousedův, syn zahradník Vojta, který vždy přispěchá na pomoc, pokud je potřeba. V této souvislosti mě trochu zarazilo, že jsou zde lidé z města charakterizováni, tak trochu jednoduše, kdy neví triviální věci např. …že strouhanka vzniká z rozemletého suchého rohlíku. Rozumím však tomu, že kniha je určená pro děti předškolní věku a měla by je tak seznamovat s novými věcmi, které nemusí znát. Vraťme se ale k Floriánkovi, jehož postava je vykreslena velmi barvitě, není prvoplánově kladná, ale má určitý vývoj. Stejně i kocour Arčí je spíše rozpolcený a často zvažuje, jak se má v určitých situacích zachovat. Nechci více prozrazovat, ať nepřijdete o překvapení.

S mou šestiletou dcerou jsme knížku přečetly za pár večerů. Poučné a vážnější pasáže střídaly vtipné momenty, při kterých jsme se obě upřímně zasmály. Jednotlivé kapitoly na sebe hezky navazovaly a ubíhaly v příjemném tempu. Líbily se nám i barevné ilustrace, které krásně dokreslovaly vyprávěný příběh. Osobně bych chtěla vyzdvihnout postavu nejmladšího člena rodiny, holčičky Jasmínky, která předává nádherný příklad toho, že laskavost a vlídné chování dokážou zázraky.

O autorkách: 

Hoňková Iva

Iva Hoňková je malířka, spisovatelka, ilustrátorka. Narodila se ve Studénce, kde žije a kreativně tvoří. Od malička ráda kreslí. Miluje techniku všeho druhu, zajímá se o historii a ráda cestuje. Oblíbila si akvarelovou techniku malby, kterou nejčastěji používá pro své obrazy i ilustrace. Od roku 2005 aktivně píše knihy pro děti. V posledních letech jsou to knihy především o strojích (vlaky, letadla, nákladní auta), které si občas sama ilustruje.
Pracuje jako kurátorka archivní sbírky ve Vagonářském muzeu ve Studénce a řadu let je členkou Klubu přátel Suchdolu nad Odrou – sekce letecké muzeum. Jak sama říká, práce je jejím koníčkem. Ve volném čase maluje především letadla, parní lokomotivy, auta a pamětní listy válečných hrdinů.

Na svém kontě má několik desítek knih a mezinárodních výstav. V roce 2018 získala cenu laureáta v mezinárodní soutěži v Sankt-Petěrburgu za vystavené akvarelové obrazy k tématu první světové války.

Šmalcová Markéta

Markéta Šmalcová pochází z Frýdku-Místku a od pěti let vyrůstala obklopena přírodou a vůní terpentýnu z maminčina ateliéru. Na prahu dospělosti propadla kouzlu digitální ilustrace, která ji provázela jak během studia cizích jazyků na Slezské univerzitě v Opavě, tak i později při práci v redakci. Při tvoření velmi ráda utíká do světa dětské fantazie, kde zvířata a příroda hrají hlavní roli.

skritek domovníček

Název: Skřítek domovníček
Autor: Iva Hoňková
Ilustrace: Markéta Šmalcová
Nakladatelství: Grada/Bambook
Počet stran: 96
Určeno pro děti: od 4 let
Hodnocení: 75%

https://www.grada.cz/skritek-domovnicek-13045/


 

Hledat

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Mlha nad Shadow Sands

mlha nad shadow sands200Nakladatelství Cosmopolis vydalo v listopadu 2020 knihu Mlha nad Shadow Sands, druhý díl detektivní série Kate Marshallová, od Roberta Bryndzy. A tato krimi rozhodně stojí za přečtení, donutí vás hltat stránky!

Divadlo

Na Plovárnu jedině v lázních!

plovarna 200V rámci multižánrového festivalu LUHOvaný Vincent čeká jeho návštěvníky také divadlo. A ne ledajaké. Půjde o žonglérsko-akrobatické představení Plovárna souboru Bratři v tricku. Kde jinde strávit nedělní odpoledne rozmarného léta než v Jurkov...

Film

Autor*vize*meze*televize

tele200Jaká je podoba televize? Jakým jazykem se vyjadřuje? Co svými pořady sděluje? V čem se liší poslání veřejnoprávních a soukromých televizí? Jak se vytváří iluze reality, potažmo "jediné" pravdy? O tom všem pojednávaly příspěvky na konferenci, která zaštítě...