Vrhněte se na navrhování vlastních šatů s vílou Violkou

Vrhněte se na navrhování vlastních šatů s vílou Violkou

Tisk

Květinový ateliér víly ViolkyZačátek jara, kdy se příroda probouzí a můžeme sledovat první poslíčky jara na záhonech, úplně láká k aktivitám s květinami. Tahle knížka, která právě vyšla v nakladatelství Grada, nás zve do módního ateliéru víly Violky, kde můžete společně navrhovat šaty z květin. Zajímavý nápad hodný prozkoumání.

V krátkém sledu je to již druhá novinka o kytičkách, která se mi dostala do ruky. Proto jsem byla zvědavá, jak je pojatá tato publikace. Splňuje přesně to, co slibuje. Víla Violka je módní návrhářka a na každé dvoustraně představuje dětem jednu květinu. Nejen z botanického hlediska, ale i co se týče lidových pověr, pořekadel a jejich využití. Tato tradiční vložka mě velmi oslovila. Květinami jsou potom inspirované i šaty, které si děti vybarvují, společně s látkami a dalšími detaily z dílny.

Jak je patrné, jedná se o workbook, do kterého děti kreslí. Naše generace je vychovaná striktně pod heslem “do knížky se nečmárá!”, avšak čím jsem starší, mám vlastní ratolesti a sama se tvorbou knih zabývám, tím více fandím i principu, kdy se dítě může stát součástí knihy. Kniha nemusí být jen něco, co posvátně leží na poličce pro další generace. Může být živá a interaktivní. Takhle mohou knihy konkurovat i digitálním technologiím, když se budou vyvíjet spolu s dobou.

Text je poměrně úsporný, nejedná se o pohádky, ale krátké pasáže k jednotlivým květinám. Povídání je však hravé a doplněné živými poznámkami u oděvů šatů. Zcela správně se zde užívá jen dámské oslovení, kniha je tvořena pro děvčátka.

Návrhy šatů jsou zpracovány zajímavě. Skutečně tu lze najít inspiraci módou. Nepostrádá zajímavé prvky a probouzí fantazii. Spojení přírody a kreativity funguje celou historii a je krásně přirozené. Na konci knížky ještě děvčátka najdou několik prázdných stojanů, kde si mohou nakreslit nějaké vlastní modely šatů.

Celkově je to hezký koncept, ale nemůžu se zbavit pocitu, že šlo dotáhnout nápad dál. Stačily by kraťoučké příběhy o tom, kdo si šaty přišel objednat a na jakou příležitost, hned by to bylo o mnoho zajímavější! S tím máme přece všechny ženy šaty spojené, kam v nich vyrazíme, jaké vybrat na ples, piknik, večírek, rande, slavnost, koncert… Každá žena má navíc osobitý vkus a preferenci barev. Úplně vidím ty nešťastné zákaznice, které nemají co na sebe a hledají správnou květinu a model pro jejich příležitost, který potom děti vytvoří. Moje spisovatelská a učitelská hlava prostě vidí spoustu nevyužitých možností.

I přesto ale autorka Karolína Bendová odvedla dobrou práci. Dcerka po knížce skočila, naprosto jí teď sedla, zrovna probírali kytičky i ve školce a sázíme je v zahradě. Strávila na modelech už docela překvapivé množství času. Bála jsem se, že to vymaluje za jedno odpoledne, ale knížka opravdu vybízí k pečlivosti a snaze. Pro malé nadšenyně do módy a přírody rozhodně doporučuji.

Anotace: Violka je veselá vílí švadlenka a módní návrhářka. Jejím tématem jsou luční a lesní květiny, jimiž se u svých nápaditých modelů inspiruje. V poznávacích omalovánkách zve děti do svého ateliéru a nechává si poradit, jak ozdobit navržené šaty. Přitom vypráví zajímavosti o květinách, které se možná zdají být všední, ale při bližším pohledu se každá z nich stává jedinečnou. Vybízí tak ke kreativnímu myšlení, inspiruje k hledání krásy a vnímání detailu.

 Květinový ateliér víly Violky

Název: Květinový ateliér víly Violky
Autor: Karolína Bendová
Nakladatelství: Bambook/Grada
Rok vydání: 2024
Počet stran: 64
Hodnocení: 80%

https://www.grada.cz/kvetinovy-atelier-vily-violky-14086/

Recenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je předškolní pedagog, maminka a autorka knížek pro děti.


 

Hledat

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Přežije poslední skupinka lidí upírský Hon?

Nakladatelství Fragment přináší mladým čtenářům dystopii Hon, jejímž autorem je mladý americký spisovatel Andrew Fukuda. Jedná se o nový příběh z řady young adults, který se tentokrát odehrává ve světě, v němž vládnou upíři, kteří sami sebe nazývají lidmi, a  hrstka přeživších glupanů (lidí) pro ně představuje luxus...

Divadlo

ZLOMVAZ 2012
ImageLetošní festival DAMU - ZLOMVAZ se uskuteční od 8. do 12. května. 19. ročník tradičního divadelního festivalu je pořádaný pro studenty a pedagogy uměleckých škol z České republiky, Slovenské republiky a Polska. Jedná se o ...

Film

Mládí bez naděje aneb když spravedlnost dostává na frak

altTen den mě docela rozhodilo zpravodajství. Řidič automobilu, který jel nepřiměřenou rychlostí pod vlivem léku, při jejichž užívání by se nemělo řídit, srazil jiné osobní auto a jeho řidiče zabil, vyvázl s podmínkou. Kdežto “tykadlový malíř” bude sedět n...