Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Tisk

Kabaret Winton perexBěhem prvních osmi měsíců roku 1939 dostali Nicholas Winton (Matěj Anděl) a jeho spolupracovníci 669 dětí z pomnichovského Československa. V hotelu Šroubek na Václavském náměstí bydlel tenkrát necelý měsíc, pak se vrátil do Velké Británie, odkud pokračoval v organizaci transportů.


Všechno zastavilo až vypuknutí druhé světové války. Ačkoliv to tenkrát nebylo zjevné, dětem tato akce zachránila životy. Jejich rodiny zpravidla končily ve vyhlazovacích táborech. Většina dětí se po válce už do své rodné země nevrátila. Ester (Sára Lutovská, Katarína Mišejková) rodiče také poslali do Anglie a sami zde s mladší dcerou Hanou zůstali. Už nikdy víc se neviděli. V roce 1988 se Ester vrací do Československa. Na cestě jí doprovází její dcera (Anna Grundmanová), která až zde odhaluje skutečný příběh své matky.

Jiný pohled na Wintonovy děti
Příběh Nicholase Wintona zná asi každý. Mohlo by se proto zdát, že zde už není nic nového, o čem by se dalo vyprávět. Kateřina Tučková, Markéta Nekolová, Martin Františák a kolektiv ale dokazují, že toto téma má pořád co nabídnout a přinášejí na záchrannou akci zcela nový a neotřelý pohled. Ukazují, že to, že děti přežily, neznamenalo, že se dočkaly svého šťastného konce, právě naopak. Ztratily svou rodinu, jména, víru, kořeny i domov – a vyrovnat se s touto ztrátou bylo nesmírně těžké.

Kabaret Winton2

Silvestrovská oslava a odvážný plán
Příběh začíná na silvestrovské oslavě, na které všichni už netrpělivě vyhlížejí nový rok 1939. I když hraje veselá hudba a zábava je v plném proudu, ve vzduchu se vznáší jakási předtucha něčeho špatného. Rodí se zde i ambiciózní plán na záchranu dětí. Atmosféra třicátých let minulého století je velmi dobře zachycena, k čemuž přispívají kostýmy, hudba, zpěv i taneční pohyby herců.

Těžké rozhodnutí
Mezi lidi, kteří mají možnost poslat své dítě do Británie, patří i rodiče Ester a Hany. Jejich představitelé (Bohdana Pavlíková, Tomáš Petřík) zde předvedli dechberoucí výkon, ze kterého je cítit všechny pochyby, nepatrnou naději, že se situace přeci jenom zlepší, a především neuvěřitelnou bolest, když si konečně uvědomí, že nemají moc na vybranou.

Kabaret Winton1

Návrat do Československa
Druhá polovina hry se odehrává v roce 1988, kdy se Ester vrací do Československa, kde chce najít svou sestru. Tato část je velmi emotivní a smutná, protože i když se Ester ocitne na místě, kde byla jako dítě, a kde dokonce potká i známou tvář, všechno je jinak a ona nedokáže najít žádnou stopu, která by ji přivedla ke ztracené sestře. Svou bolest utápí v alkoholu, ale to jí pomůže jen na chvíli. Když vystřízliví, všechno trápení je zpátky. Její dcera se až zde dozví, co Ester prožila, což ji přinutí dívat se na svou matku jinak.

Vyprávění o dvou rozdělených sestrách je unikátní díky tomu, že je komplexní. Soustředí se na přelomové okamžiky v životě Ester a ukazuje její proměnu z veselého a nevinného děvčátka v elegantní a ráznou starou dámu, která se navzdory své snaze nedokáže vyrovnat s minulostí. I když je příběh plný bolesti a těžkých rozhodnutí, nechybí v něm ani naděje, že všechno dobře dopadne, díky čemuž jeho otevřený konec působí optimisticky.

KABARET WINTON
Námět a první verze scénáře: Kateřina Tučková
Scénář: Markéta Nekolová, Martin Františák a kolektiv
Režie: Martin Františák
Inspice: Blanka Popková
Dramaturgie: Martina Kinská
Hudba: Ivan Acher
Pianové party: Michal Nejtek
Produkce: Tereza Marková
Scéna a kostýmy: Marek Cpin
Pohybová spolupráce: Tomáš Rychetský
Doplňující rešerše a asistent režie: Vít Kořínek
Hrají: Bohdana Pavlíková, Jaroslava Pokorná/Dana Syslová, Tomáš Petřík, Miroslav Hanuš, Andrea Buršová, Matěj Anděl, Anna Grundmanová, Tomáš Červinek, Jacob Erftemeijer, Robert Jašków, Petr Kult, Anežka Šťastná, Katarína Mišejková/Sára Lutovská, Zdeněk Dočekal/Martin Rada
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 22.10. 2022
Délka představení: 1 hod 40 min bez přestávky

Hodnocení: 95 %

Zdroj foto: Švandovo divadlo www.svandovodivadlo.cz/inscenace/740/kabaret-winton/4257

( 0 hlasů ) 


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kateřina Foltánková: Strašně ráda zkouším nové věci

Foltánková 3Pokud vás baví psaní a věnujete se literární tvorbě, je pravděpodobné, že znáte web Literární alchymie. Jeho autorkou je absolventka mediálních studií a žurnalistiky na brněnské Masarykově univerzitě Kateřina Foltánková. Na webu u...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Kam vlastně patří Mauglí? Dojemný příběh v Divadle Kalich.

maugliNedělní odpoledne jsem strávila se synem vskutku nevšedně. Zlákal nás muzikál Mauglí, který ve svém repertoáru nabízí Divadlo Kalich v Jungmannově ulici, v Praze 1. Na odpolední představení chodí převážná většina dětských ...


Literatura

Král utopenců – avantgardní prózy pro snící čtenáře

Kral utopencu (2)„I Král měl samozřejmě svůj sen. Když zavřel oči, viděl vlny: jak se valí a jedna se rodí z druhé.“ Král utopenců od tajemného ruského spisovatele Alexeje Cvetkova je k...

Divadlo

Hrabě Monte Carlo byl fascinující

HrabeMC perexMěstské divadlo Zlín přeneslo své návštěvníky do město hazardu – Monte Carla, kde se na malém zapadlém náměstíčku rozjela napínavá komedie plná lásky.

...

Film

Nečekaně ztřeštěný výlet do Litvy

litva200Severský filmový podzim nabízí nejen filmy severských zemí, jak by název mohl napovídat, ale hranice se rozšiřují i na filmy z pobaltských republik. Ve filmu Litva, do toho! se můžete seznámit s největší pobaltskou zemí prostřednictvím ztřeštěné roa...