Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Kabaret Winton perexBěhem prvních osmi měsíců roku 1939 dostali Nicholas Winton (Matěj Anděl) a jeho spolupracovníci 669 dětí z pomnichovského Československa. V hotelu Šroubek na Václavském náměstí bydlel tenkrát necelý měsíc, pak se vrátil do Velké Británie, odkud pokračoval v organizaci transportů.


Všechno zastavilo až vypuknutí druhé světové války. Ačkoliv to tenkrát nebylo zjevné, dětem tato akce zachránila životy. Jejich rodiny zpravidla končily ve vyhlazovacích táborech. Většina dětí se po válce už do své rodné země nevrátila. Ester (Sára Lutovská, Katarína Mišejková) rodiče také poslali do Anglie a sami zde s mladší dcerou Hanou zůstali. Už nikdy víc se neviděli. V roce 1988 se Ester vrací do Československa. Na cestě jí doprovází její dcera (Anna Grundmanová), která až zde odhaluje skutečný příběh své matky.

Jiný pohled na Wintonovy děti
Příběh Nicholase Wintona zná asi každý. Mohlo by se proto zdát, že zde už není nic nového, o čem by se dalo vyprávět. Kateřina Tučková, Markéta Nekolová, Martin Františák a kolektiv ale dokazují, že toto téma má pořád co nabídnout a přinášejí na záchrannou akci zcela nový a neotřelý pohled. Ukazují, že to, že děti přežily, neznamenalo, že se dočkaly svého šťastného konce, právě naopak. Ztratily svou rodinu, jména, víru, kořeny i domov – a vyrovnat se s touto ztrátou bylo nesmírně těžké.

Kabaret Winton2

Silvestrovská oslava a odvážný plán
Příběh začíná na silvestrovské oslavě, na které všichni už netrpělivě vyhlížejí nový rok 1939. I když hraje veselá hudba a zábava je v plném proudu, ve vzduchu se vznáší jakási předtucha něčeho špatného. Rodí se zde i ambiciózní plán na záchranu dětí. Atmosféra třicátých let minulého století je velmi dobře zachycena, k čemuž přispívají kostýmy, hudba, zpěv i taneční pohyby herců.

Těžké rozhodnutí
Mezi lidi, kteří mají možnost poslat své dítě do Británie, patří i rodiče Ester a Hany. Jejich představitelé (Bohdana Pavlíková, Tomáš Petřík) zde předvedli dechberoucí výkon, ze kterého je cítit všechny pochyby, nepatrnou naději, že se situace přeci jenom zlepší, a především neuvěřitelnou bolest, když si konečně uvědomí, že nemají moc na vybranou.

Kabaret Winton1

Návrat do Československa
Druhá polovina hry se odehrává v roce 1988, kdy se Ester vrací do Československa, kde chce najít svou sestru. Tato část je velmi emotivní a smutná, protože i když se Ester ocitne na místě, kde byla jako dítě, a kde dokonce potká i známou tvář, všechno je jinak a ona nedokáže najít žádnou stopu, která by ji přivedla ke ztracené sestře. Svou bolest utápí v alkoholu, ale to jí pomůže jen na chvíli. Když vystřízliví, všechno trápení je zpátky. Její dcera se až zde dozví, co Ester prožila, což ji přinutí dívat se na svou matku jinak.

Vyprávění o dvou rozdělených sestrách je unikátní díky tomu, že je komplexní. Soustředí se na přelomové okamžiky v životě Ester a ukazuje její proměnu z veselého a nevinného děvčátka v elegantní a ráznou starou dámu, která se navzdory své snaze nedokáže vyrovnat s minulostí. I když je příběh plný bolesti a těžkých rozhodnutí, nechybí v něm ani naděje, že všechno dobře dopadne, díky čemuž jeho otevřený konec působí optimisticky.

KABARET WINTON
Námět a první verze scénáře: Kateřina Tučková
Scénář: Markéta Nekolová, Martin Františák a kolektiv
Režie: Martin Františák
Inspice: Blanka Popková
Dramaturgie: Martina Kinská
Hudba: Ivan Acher
Pianové party: Michal Nejtek
Produkce: Tereza Marková
Scéna a kostýmy: Marek Cpin
Pohybová spolupráce: Tomáš Rychetský
Doplňující rešerše a asistent režie: Vít Kořínek
Hrají: Bohdana Pavlíková, Jaroslava Pokorná/Dana Syslová, Tomáš Petřík, Miroslav Hanuš, Andrea Buršová, Matěj Anděl, Anna Grundmanová, Tomáš Červinek, Jacob Erftemeijer, Robert Jašków, Petr Kult, Anežka Šťastná, Katarína Mišejková/Sára Lutovská, Zdeněk Dočekal/Martin Rada
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 22.10. 2022
Délka představení: 1 hod 40 min bez přestávky

Hodnocení: 95 %

Zdroj foto: Švandovo divadlo www.svandovodivadlo.cz/inscenace/740/kabaret-winton/4257

( 0 hlasů ) 


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

1st Choice: „..Nikdy jsme moc nedělali kompromisy!“

200rozO rockové partičce z Prahy už tu byla řeč několikrát. Mají za sebou dvě alba, slušnou řádku odehraných let i koncertů. A taky početnou základnu fanoušků, kteří se už nemůžou dočkat nedělní párty 8. září ve Stromovce. Jmenuje se Sunday Music Jam a právě 1st ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Mariina volba. Dramatik Milan Uhde představil svou verzi biblického příběhu

Mariina volba foto perexVážený náš dramatik, kdysi zakázán režimem, pak vyzdvižen na politický piedestal, jenž s pochopením všech, kteří ho znají, opustil, aby se dál věnoval tomu, co umí a miluje. Dramatické tvorbě. Takového ho známe, tak...


Literatura

Fejetony s příchutí Británie: Mé anglické sezony

me anglicke sezony 200Po roce od vydání prvotiny fejetonů Anglické listí aneb Coolturní šok české autorky Aleny Damijo přináší nakladatelství Ikar druhý spis fejetonů s názvem Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka. Tentokrát nabízí bližš...

Divadlo

Švandovo divadlo přináší mrazivý zážitek

zahrada perexKdyž slyšíte název Betonová zahrada a nečetli jste novelu Iana McEwana ani neviděli její filmovou verzi, asi máte mnoho představ, co se za trochu sterilním názvem skrývá. Přesně pro takové diváky bude nová inscenace mrazivým zážitkem. V Česku...

Film

Příběh o literatuře, životě a vášni

Colette perexFrancie, konec 19. století. Gabrielle Colette (Keira Knightley) je obyčejná dívka z malé vesnice. Její život se ale změní, když se do ní zamiluje populární spisovatel Willy (Dominic West). Ožení se s ní, a tak se Gabrielle přestěhuje za ním do...