Zjistěte, Co je nového v médiích

Zjistěte, Co je nového v médiích

Tisk

co je noveho v mediich 200Co je nového v médiích je název nejnovějšího přírůstku do edice Co je nového?, který vydává malé nakladatelství Nová beseda. Já jsem četla knížečku o hudbě, a tuto jsem si nechtěla nechat ujít.

 

 

Edice Co je nového? je určena pro všechny, kteří jsou dobří v něčem jiném. Renomovaní autoři a autorky srozumitelným jazykem pro čtenářky a čtenáře z jiných oblastí shrnují stav přemýšlení, bádání a diskuse, aktuálně zkoumané otázky a myšlenkové proudy z nedávného vývoje ve svém oboru. Navíc se jedná o útlé publikace mající do sta stran.

Autor se nejprve zaměřuje na soumrak novin, poté se věnuje například online žurnalistice, novým médiím, sociálním médiím nebo svobodě médií. Jiné kapitoly jsou zase o objektivitě, ztrátě důvěry nebo dezinformacím. Jednotlivé části jsou krátké, ale obsahují plno citací, studií i názorů.

Osobně se v médiích pohybuji už několik let a tím pádem nejsem úplně cílová skupina knihy, ale přesto jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí a také nových informací. Například mě minulo, že Česká tisková kancelář používá automaticky generované zprávy, a to už od roku 2018. Kromě zpravodajství týkající se voleb se jedná například o články o cenách benzínu nebo se statistikami dopravních nehod.

Nejvíce šokující pro mě byla kapitola o dezinformacích plná čísel, ze kterých je patrné, že je potřeba začít s dezinformacemi něco dělat a věnovat jim pozornost. Je zde například citována studie Globsec Trends 2022 ukazující, že až 54 % Slováků a 30 % Čechů věří konspiračním teoriím. Zajímavé (a alarmující) také je, že pouze 12 osob šířilo v roce 2021 dvě třetiny amerického obsahu proti očkování, což ukázala analýza jedné neziskové organizace.

„Ani vymyšlené zprávy nejsou žádnou novinkou, která by přišla až s internetem. Avšak dnešní svět dezinformací a vymyšlených zpráv je odlišný v tom, že je může vytvářet prakticky kdokoli a za minimální náklady může oslovit rozsáhlé publikum. Změna se i rychlost šíření, cena produkce nepravd a možnost jejich cílení. Jaké to má důsledky? Až 52 procent Slováků si myslí, že Židé mají příliš velkou moc a ovládají politiky.“ (str. 62)

Co je nového v médiích jsem si přečetla s velkým zájmem a doporučuji ji každému, kdo se alespoň trochu zajímá o média, a to ve všech podobách.

Filip Struhárik je novinář. Pro slovenský Denník N připravuje týdenní newsletter MediaBrífing, který shrnuje nejnovější dění ve světě médií a na internetových platformách. Za své texty získal Novinářskou cenu a čestné uznání za přínos k rozvoji digitálních médií a online žurnalistiky. Je členem hodnotící komise v projektu Konšpirátori.sk, který poskytuje databázi dezinformačních webů. Jako zahraniční korespondent Reportérů bez hranic se zaměřuje na monitoring stavu svobody tisku na Slovensku.

co je noveho v mediich

Co je nového v médiích
Autor: Filip Struhárik
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Nová beseda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 100
Hodnocení: 87 %

https://www.novabeseda.cz/book/co-je-noveho-v-mediich


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Tapír

  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
  • Tapír 5/2023
    Páté číslo Tapíra je od 6. 9. 2023 v prodeji! Tentokrát se můžete těšit na indiánský speciál plný kresleného i...
  • Tapír 4/2023
    Léto je tady v plné síle a s ním i prázdninové číslo časopisu Tapír. Na dovolenou to pravé čtení pro...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nakonec je úplně jedno, odkud jsme a co jsme, když se budeme soustředit na to, co nás spojuje

Klára SvobodováSpisovatelka, autorka projektu Neslyšící příručka pro přežití, blogerka, dřevořezbářka, maminka dvou dětí. Řeč je o Kláře Svobodové. Napsala knihu Těhotný Buddha a byla nominována na ocenění Moje Heroin. Rozhovor s ní připravila Ludmila ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Designová smršť v létě? Holešovice Fashion Market

Nechávají vás chladnými právě probíhající slevy v obchodech luxusních značek? Máte rádi nezávislou originální módu a letní nákupy vás lákají? Nejbližší možností, která splňuje podmínky nejen skvělého designového úlovku, ale i pastvy pro oči, je třetí roční...

Z archivu...


Literatura

Bílá paní na hlídání – večerníček v knížce

200litVezměme to pěkně popořádku: nejdřív byla kniha Pavla Brycze s ilustracemi Evy Sýkorové-Pekárkové. Úspěšná kniha. Odborníky ceněná, čtenáři oblíbená. Z knihy pan autor osobně vytvořil scénář, pan výtvarník VHRSTI vytvořil obrázky a pan režisér Petr Friedl p...

Divadlo

Muzikálová verze oscarového snímku měla premiéru v Brně

grandhotel perexTak jako kdysi Vídeň uvedla do světa operetu, tak se v Americe, na Broadway narodil muzikál. Každým rokem tam vznikají nová a nová díla, ne všechna však vydrží v repertoáru těch divadel víc měsíců a ne všechna se dostanou dál do světa....

Film

Quentin Tarantino a jeho Historky z podsvětí

tarantino perexQuentin Tarantino se narodil 27. března roku 1963 své teprve šestnáctileté matce. Jeho otec ho opustil velmi brzy, a tak jeho matka byla samoživitelka. Když neměl kamarády, tak svůj volný čas věnoval četbě komiksu, seriál...