Nesmrtelná hra: Historie šachů

Nesmrtelná hra: Historie šachů

Tisk

big nesmrtelna-hra-historie-sachu-xw3-499062 (2)Kdo by neznal šachy! Tato nesmrtelná hra provází lidstvo od nepaměti a možná by se i dalo s troufalostí tvrdit, že je starší jako lidstvo samo. Pokud si chcete něco o šachu přečíst, pobavit se, nechat se překvapit, ohromit, naučit se  pravidla nebo jen více proniknout za bránu šachového světa, sáhněte po knize Nesmrtelná hrad od Davida Shenka. V roce 2022 ji vydalo nakladatelství Host Brno.

Dva hráči, třicet dva figurek, šedesát čtyři polí. A stovky let historie, myšlení a fascinace.

Šachy jsou všude kolem nás. Ať už je to šachovnicový vzor, spousta jazykových obratů jako „myslet pár tahů dopředu“ či „patová situace“, samozřejmé spojování šachů a inteligence, nebo rostoucí popularita hry samé — šachy zkrátka představují neoddělitelnou součást západní kultury a společnosti. Během své dlouhé a spletité historie tato ve svých pravidlech jednoduchá, ale o to komplexnější hra stačila ovlivnit filozofii, umění i politiku a dodnes nepřestává fascinovat miliony hráčů po celém světě. Kniha Nesmrtelná hra vypráví její dějiny od počátků ve starověké Persii přes pozoruhodnou cestu středověkou Evropou až po dnešní velmistry zápolící s umělou inteligencí. Je však i příběhem jedné legendární partie z devatenáctého století, označované právě jako Nesmrtelná hra, či destruktivní závislosti, kterou šachy mohou v lidech vyvolat. Nesmrtelná hra je milostným dopisem této hře her i vstupenkou do barvitého a nečekaného světa, který se ukrývá za čtyřiašedesáti políčky.

Co se z knížky dozvíte?

  • základní pravidla šachů
  • zajímavosti z historie této hry
  • kdy a jak vznikly šachy
  • seznámení se světovými šachisty a jejich partiemi
  • ukázky hry a řešení různých šachových problémů
  • zajímavosti o známých historických osobnostech ve vztahu k šachům

O autorovi:

David Shenk (nar. 1966) je americký spisovatel a filmař. Jeho texty vycházejí v The New York Times, National Geographic, The Atlantic, The New Yorker, Wired a dalších novinách a časopisech. Je autorem šesti knih a několika dokumentů o Alzheimerově chorobě.

Ukázka z knihy:

Britský filozof rakouského původu Ludwig Wittgenstein, v němž mnozí vidí nejdůležitějšího filozofa dvacátého století, byl do šachů blázen a nejméně dvěstěkrát se o nich zmínil ve svých textech. Šachy, kompaktní entita s jednoduchými, pevně danými pravidly a téměř nekonečným množstvím možností, mu posloužily jako model, na němž mohl studovat další abstraktní systémy jako matematiku nebo jazyk. Šachy byly jeho logickým a systémovým abakem, vždy připraveným pomoct mu s konkrétním myšlenkovým problémem.

big nesmrtelna-hra-historie-sachu-xw3-499062

Název: Nesmrtelná hra: Historie šachů
Autor: David Shenk
Nakladatelství: Host Brno
Žánr: populárně naučná
Počet stran: 352
Hodnocení: 90 %

https://www.hostbrno.cz/nesmrtelna-hra/


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Z Nebe spadne nová deska. Frontman komentuje začátky a úspěchy mladé kapely

200 nebeSkupina Nebe: "Doufáme, že to za nějaký čas budeme moci Richardovi všechno vrátit"

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Výstřelem z děl to začalo, mohutnou bitvou skončilo

bitva 1 200Tak krátce se dají uvést akce na ústecku v souvislosti s 200. výročím bitvy u Chlumce a Přestanova. Od června až do srpna měli obyvatelé města a okolí možnost zúčastnit se i doprovodných akcí , které k tomu organizátoři naplánov...

Z archivu...


Literatura

Nejslavnější detektiv severu se vrací

Zizen perexHarry Hole is back. Tato zpráva pro Vás jistě není žádnou novinkou. Právě dnes totiž vychází nejnovější díl ze série o slavném detektivovi, kterou má na svědomí norský spisovatel Jo Nesbø. Její název je Žízeň.

Divadlo

Zažijte atmosféru Glasgow ve Švandově divadle

johnny2 uvodkaV sobotu 17. října uvedlo Švandovo divadlo první premiéru nové sezóny. Hra skotského autora D. C. Jacksona se na české jeviště dostává po roce od její světové premiéry. Glagow, město s nejvyšší kriminalitou ve...

Film

Nejoblíbenější ruská pohádka Mrazík baví už několik generací

altRuská filmová pohádka Mrazík (1964) je asi jediná klasika z bývalého Sovětského svazu, na kterou se dá dívat. Možná dnešní doba poněkud svádí ke zjednodušování, ale na rozdíl od ostatních filmů nebo knih se tohle neopírá jen o chudobu a tragédii, al...