Časopedie potěší nejen milovníky časových os

Časopedie potěší nejen milovníky časových os

Tisk

casopedie 200V nakladatelství Slovart vyšla v loni skvělá encyklopedie pro mladší i starší čtenáře nazvaná Časopedie. Pojďte do ní nahlédnout!



Časové osy na stovky způsobů

Jak název napovídá, tak Časopedie je zaměřena na časové osy. Ty se netýkají jen významných událostí z dějin, jak by se nabízelo, ale také nejrůznějších objevů, náboženství, hnutí a mnoho dalšího. Osy se vždy „táhnou“ na dané dvojstraně a jsou doplněny krátkými popisy. Moc se mi líbí jejich kreativní ztvárnění – žádná osa není stejná a často je navíc tematická – je v podobě dominových kostek, kola nebo nějakého sloupu.

Popisy obsahují jen pár vět, ale díky tomu je jich na stránkách hodně a čtenář navíc nemá potřebu je přeskakovat a naopak si je všechny přečte. Krátkou délkou navíc vůbec netrpí – obsahují přesně tolik, aby popsali danou událost nebo věc.

casopedie 1

 Co v knize najdete?

Kniha je rozdělena na prehistorii, starověký svět, středověký svět, věk zámořských objevů, věk revolucí a moderní svět. Prehistorie sahá do roku 3000 př. n. l. a seznamuje čtenáře například se vznikem vesmíru, životem na Zemi nebo s předky člověka. Starověký svět je pak přenese do Mezopotámie, Starověkého Řecka nebo Egypta a zabývá se vývojem zábavy a her nebo měření času.

V kapitole o středověku se dočtete o vikinzích, samurajích, ale také o morových ránách a epidemiích. Ve věku zámořských objevů mapující roky 1450 až 1750 se píše o lodích, renesanci, astronomii, otroctví v USA nebo velkých bitvách. Věk revolucí nabídne například téma automobily, biologie, britské impérium, příběh hudby a mnoho dalšího. Moderní svět po roce 1914 připomene nedávné války, ale také shrne šedesátá léta a popíše vznik internetu nebo robotiky.

Plno informací pro malé i velké

Časopedie přináší velkou spoustu zajímavých informací. Některé má člověk v povědomí, tak si je díky ní oživí, jiné pro něj mohou být naprosto nové. Mně například zaujaly dějiny špionáže nebo vznik přístrojů do domácnosti. Vůbec jsem třeba netušila o zařízení Teasmade kombinující konvici na čaj s budíkem ze 70. let.

Pro děti se mi kniha zdá skvělá k dělání referátů nebo zkrátka k doplnění učiva probíraného ve škole. Nachází se zde totiž tolik témat, že se zaručeně musí potkat, a to jak na základní, tak střední škole. Nebo může jít o skvělý odrazový můstek k dalšímu bádání o nějakém tématu.

Více takových knih

Časopedii hodnotím opravdu pozitivně, přečetla jsem ji s velkým zájmem a přála bych si, aby existovalo více takových encyklopedií. V dnešní internetové době to s nimi možná není jednoduché, ale takové ucelené časové osy se hledají špatně a tady jsou na jednom místě.

casopedie

Časopedie
Od dinosaurů po umělou inteligenci
Autor: kolektiv
Překlad: Petr Somogyi
Žánr: naučná pro děti
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 320
Hodnocení: 93 %

Knihu k recenzi poskytlo Knihcentrum.cz a vy si ji můžete koupit zde: https://www.knihcentrum.cz/casopedie


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Kde bloudí vaše duše, sestry Foxovy?

Sestry Foxovy, perexRozmlouvání s dušemi zemřelých, nadpřirozené schopnosti, spiritismus. Téma ovinuté tajemnem a záhadami. Odpoví nám skutečný příběh sester Foxových, zakladatelek spiritismu, na otázku, která se nám jednou za čas mihne hlavou? Je tohle vůbec reálné? Nebo ...

Divadlo

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Film

Vyšly vzpomínky režiséra Juraje Herze

Herz 200Mnozí filmaři se rozhodli zanechat vzpomínky na svůj život i tvůrčí dráhu - někteří je sepisovali sami (Otakar Vávra dokonce dvakrát), jiní upřednostnili spoluúčast nějakého tazatele (například Věra Chytilová). Výpravná vzpomínková kniha Juraje Herze Au...