Národní památkový ústav nabídne v roce 2015 mnoho novinek
Banner

Národní památkový ústav nabídne v roce 2015 mnoho novinek

Email Tisk

NPU PEREXRok 2014 byl v Národním památkovém ústavu (NPÚ) Rokem pánů z Kunštátu, čtvrtým projektem z cyklu Po stopách šlechtických rodů. V roce 2015 bude cyklus pokračovat Velkou hradozámeckou inventurou. Pojmenování vychází ze soupisů majetku, které se pořizovaly, když hrady procházely významnými změnami. V roce 2014 překonal zájem návštěvníků o prohlídky památek očekávání. Nejen díky příznivému počasí, ale hlavně díky programům, které kasteláni připravili, dorazilo na památky ve správě Národního památkového ústavu přes 4 a půl milionu lidí.

 

Velký zájem zaznamenaly i stavby zpřístupněné návštěvníkům poprvé, nebo po dlouhé obnově, například kostel sv. Floriána v Ústí nad Labem, nebo dvě památky vzorově obnovené díky dotacím z integrovaného operačního programu (IOP) – Květná zahrada v Kroměříži a brněnská vila Stiassni. V průběhu roku 2015 budou dokončeny další projekty podpořené z IOP - Granátové jablko v Kuksu, Schola naturalis ve Veltrusech a Národní centrum divadla a tance ve Valticích.

Vrcholem sezony 2014 byla Hradozámecká noc, do níž se zapojilo jedenaosmdesát památek.

Projekt Neobjevené památky, který v roce 2014 započal, nabízí dosud neznámé krásy a zajímavosti;  zprostředkovává neznámé příběhy třiatřiceti jedinečných, ale nedoceněných míst.

NPU 1


V zimě má většina památek zavřeno, pro jedenáct z nich to však neplatí; například do Květné zahrady v Kroměříži, či na zámek Sychrov lze vyrazit prakticky kdykoli, a to včetně pondělí. S výjimkou pondělí mají otevřeno na zámcích Mníšek pod Brdy či Valeč a o víkendech či v rámci speciálních akcí také na řadě dalších památek.

Odborníci Národního památkového ústavu v roce 2014 poprvé nominovali uchazeče o nově vyhlášenou Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro (Dědictví pro budoucnost), která upozorňuje na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče a oceňuje ty, kteří se o ně zasloužili. Vyhlášení se uskutečnilo na zámku v Nebílovech.

V průběhu roku otevřel NPÚ tři metodická centra specializovaná na různé segmenty památkové péče. Na konci roku 2014 bylo  v provozu sedm edukačních center Národního památkového ústavu, které pro rodiče s dětmi, školní skupiny, dospělé i lidi se specifickými potřebami připravují programy zaměřené na památky a kulturní dědictví, historická sídla, kulturní krajinu a archeologii.

NPU 2


V roce 2015 chce Národní památkový ústav navázat na úspěchy roku 2014 a dále je rozvíjet.  Památky ve správě NPÚ připomenou při příležitosti 200. výročí Vídeňského kongresu významný rod Metternichů, ale také napoleonské války a jejich vliv na české země a životní styl jejich obyvatel. Také k dalšímu významnému výročí, jímž je 600 let od upálení mistra Jana Husa, připraví hrady a zámky programy, které připomenou nejen tuto událost, ale i její souvislosti a důsledky a hospodářské dopady.

Příznivci etnografie, lidové kultury a folkloru se budou moci připojit k oslavám 120 let od zahájení Národopisné výstavy českoslovanské, která se konala v roce 1895 na výstavišti v pražské Královské oboře. Výročí významných počinů si připomenou i jednotlivé památky – například hrad a zámek Bečov oslaví 30 let od objevu relikviáře sv. Maura, kláštery Kladruby a Plasy výročí založení a zámek Náměšť nad Oslavou 450 let od renesanční přestavby. Národní památkový ústav se také zapojí do oslav Mezinárodního dne památek a sídel, v červnu se připojí k Víkendu otevřených zahrad, na podzim ke Dnům evropského dědictví i řadě dalších akcí. Západočeské památky budou hrát významnou roli v projektu 9 týdnů baroka, jenž je součástí akce Plzeň 2015 – evropské hlavní město kultury.

Novinky o činnosti NPÚ lze sledovat na webu www.npu.cz.

podle podkladů Národního památkového ústavu, ilustrační foto autor


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa

Počasí v ČR


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Tip na výlet: Procházka v „Kocourovi“ i podél Sázavy

Posazavska stezka most 200Letní měsíce přímo vybízí k výletování. Že celá dovolená padne na relax v cizině u moře? I za jeden den se dá stihnout příjemná delší procházka kousek za Prahou. Celodenní výlet s přáteli či s rodinou je ideálně stráv...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Rubik´s hlavolamy – 101 hlavolamů pro Vaše mozkové závity

rubiks-hlavolamy 200Rubikova kostka je nejprodávanější hračkou všech dob. Kniha hlavolamů, o jejíž koupi přemýšlíte, spojuje pestré zkušenosti s jejím skládáním a hádanky různé úrovně složitosti. Nabízí tím velmi originální, trošku intelektuální úr...

Divadlo

Starci na chmelu. Nejslavnější český muzikál se vrací do kin

starci 200Legendární Starci na Chmelu se po více jak padesáti letech vracejí na plátna kin. Nestárnoucí filmový počin se představí v digitálně restaurované podobě nové generaci diváků na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

...

Film

RETRO: Návrat k Rambovi
ImageRambův příběh je známý už velmi dlouhou dobu. Je to už téměř 30 let, kdy byl uveden do kin první díl. I když se může film na první pohled jevit poněkud omšele, vracím se k němu proto, že byla pro jeho natočení použita celá řada (na tu dobu) novátorsk...