Sebepéče pro pečující

Sebepéče pro pečující

Tisk

SebepéčeSpousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

 

Považuji za úžasné, že vznikla tato kniha, kterou bych se nebála nazvat průvodcem pro všechny pečující, a věřte, že v ní naleznete minimálně naději a útěchu při svém náročném putování na cestě, která se někdy zdá nekonečná a nesmírně vyčerpávající.

Mně osobně se publikace „Průvodce pro pečující“ kanadské autorky Lise Leblanc dostala do rukou zrovna ve fázi, kdy jsem ve své vlastní profesi zažívala počátky syndromu vyhoření. Ocitla jsem se na prahu nevyhnutelné životní změny, kterou jsem si naneštěstí plně uvědomovala a mohla jsem s ní začít adekvátně pracovat. Umím se tak velmi dobře vcítit do role pečujících osob a vím, jak náročné to někdy může být. Hlavně v případech, kdy jsou na vše sami.

Kniha poměrně přesně vystihuje situace, pocity, myšlenky, které může pečovatel při své každodenní práci zažívat. Je stručná, přehledná, praktická a srozumitelná širokému okruhu osob. Její přínos shledávám i pro mnoho odborníků z řad pomáhajících profesí, právě pro ucelenost a přehlednost. Konkrétně obsahuje teoretické části, které se zaměřují na počátky samotného pečování, na emoce, vztahy či komunikaci pečujícího, syndrom vyhoření, základy vědomé péče i život po skončení pečování. Doplněna je o spoustu praktických příkladů, příběhů ze života, návodů k zamyšlení, praktických příloh i sebe evaluačních testů.

Myslím, že by zkrátka neměla chybět v knihovničce žádného člověka, které pečoval, pečuje, nebo ví, že pečovat bude.

Sebepéče

Autor: Lise Leblanc
Nakladatelství: Alferia/Grada
Rok vydání: 2021
Počet stran: 208
Hodnocení: 90%

https://www.grada.cz/sebepece-pro-pecujici-11735/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Markéta Schneiderová: „Hodně mi záleží, aby člověk zapomněl, že je to jenom napsaný.“

schneiderova 200Jak se ze spisovatelky ‚do šuplíku‘ stane úspěšná blogerka, která trousí svá díla po světě? Co člověka nakopne, aby si začal plnit svůj sen a přitom se nezačal brát hrozivě vážně? Markéta Schneiderová je ženou činu. Osob...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Nepostradatelná příručka pro všechny, kteří se chtějí dobře orientovat v účetnictví

ucetnictvi pro uplne zacatecniky perexV nakladatelství Grada vyšlo aktualizované zpracování příručky Účetnictví pro úplné začátečníky s účetními předpisy pro rok 2024. Dále obsahuje základní informace o účetnictví včetně vysvětlení ...


Literatura

Čtení pro ženy? Dietnikum Blanky Hoškové

Dietnikum 200V říjnu vydalo nakladatelství Jota další román Blanky Hoškové, tentokráte s názvem Dietnikum. Co se pod nezvyklým názvem skrývá, do jakého vážného tématu se autorka pustí teď a jaká je tato kniha, to se dozvíte právě v této recenzi.

<...

Divadlo

Legendární titul BASTARD se v Brně vrací v novém hávu

BASTARD 200„Autorská dvojice Merta–Moša je u nás jediná schopná konkurovat zahraničním dílům“, psalo se v roce 1993, poté co proběhla 11. listopadu na jevišti Městského divadla Brno premiéra vizualizovaného oratoria Bastard. Inscenace zaznamenala 201 repríz, s...

Film

Vybíjená jako ze školy

vybijenaperexFilm Vybíjená (2015) je jakýmsi pokusem o realistickou komedii. Všechno je v ní znázorněné dost natvrdo, ale zároveň se nic z toho příliš neřeší.

C...