Hudba

Hudba

Kalendář plný moravských písní a originálních obrazů

musica folklorica 200Originální poetika obrazů Františka Pavlici a um cimbálové Musiky Folkloriky se protíná v novém albu, hudebním kalendáři, nazvaném Rok na Slovácku.

...
 

Dasha a Epoque Quartet vydávají sofistikované album z písní vybraných ze zpěvníku Elly Fitzgerald

dasha 200Ellaboration je název nového projektu zpěvačky Dashy a uskupení Epoque Quartet, odkazující k americké hudební legendě Elle Fitzgerald. Právě písně proslavené touto jazzovou ikonou jsou materiálem, který je zde rozváděn, neboli elaborován, do nových neotřelých poloh. Specifický a úžasně komplexní zvuk spojení smyčcového kvarteta s nejrůznějšími perk...

 

Zpěvačka Hanka Křížková vydává ke svým dvěma výročím nové CD a říká: NIC NECHCI VRÁTIT

Krizkova 200Tolik se zpěvačka a herečka Hanka Křížková těšila na svůj letošní dvojvýroční rok, až musela uznat, že rčení: Když chceš Boha rozesmát, řekni mu o svých plánech, je více než pravdivé. Přesto to nevzdala a představí již brzo svým fanouškům nové CD s názvem NIC NECHCI VRÁTIT.

...
 

Ewa Farna oslaví třicetiny svým prvním koncertem v O2 areně

farna 200Česko-polská zpěvačka Ewa Farna oslaví své 30. narozeniny stylově - svým doposud největším koncertem v největší české hale, pražské O2 areně. Zlatá slavice a držitelka ceny Anděl, která před rokem oslavila neuvěřitelných 15 let na hudební scéně, si ke své třicítce nadělí dárek v podobě speciálního koncertu a to 14.10.2023. Prodej vstupenek byl spuš...

 

Hidden Orchestra - Creaks: Bonus, Live & Remixes

hidden orchestry200Dosud nevydané skladby, remixy i přepracované kompozice soundtracku oceňované plošinovky Creaks herního studia Amanita Design představili Hidden Orchestra 11. listopadu na novém albu Creaks: Bonus, Live & Remixes.

...
 

Ben Cristovao se chystá pokořit O2 arenu potřetí

ben 200Ben Cristovao se rozhodl vrátit po úspěšném letošním koncertě do haly hned v příštím roce. Letos byli hosty Rytmus, Majk Spirit, Ego, Calin, Adam Mišík i Mirai Navrátil. Čím Ben překvapí v příštím roce? Vstupenky jsou v prodeji od 21. listopadu 2022.

...
 

Hudebnice Marie Kieslowski vydává první sólovou desku Je všechno dobrý? a zve na release party

marie kieslowski 200Zpěvačka, pianistka, písničkářka a maminka dvou dětí Marie Kieslowski vydává první sólové album Je všechno dobrý? s deseti autorskými písněmi. Pozoruhodná novinka, která vychází samonákladem ve spolupráci s digitální distribuční platformou Musicraft, bude dostupná od pátku 2. prosince na všech streamovacích platformách. Společ...

 

Vychází dvojalbum Beno Blachuta

Beno Blachut200V rozmezí čtyř desetiletí natočil velký český pěvec BENO BLACHUT v Československém rozhlase neuvěřitelné množství záznamů. Díky celým úlohám a jednotlivým operním výstupům nastudovaným výhradně pro rozhlasové záznamy tak zůstaly zachovány unikáty, které nyní vychází na 2CD.

 

...
 

Metronome Prague 2023 představuje první hvězdu: M83

M83 200Největší pražská mezinárodní hudební a umělecká událost začíná od-krývat programové karty šestého ročníku, který se uskuteční 22.–25. 6. 2023 na pražském Výstavišti. K nejsilnějším zážitkům bude beze-sporu patřit hvězdný elektronický projekt M83. Nejlevnější vstupenky z limitované edice 2023 kusů jsou již v prodeji na metronome.cz.

...
 

VILÉM VEVERKA vydává vánoční album

veverka 200O Vilému Veverkovi se říká, že má tři tváře: je nejen vynikající hobojista, ale i houževnatý horolezec a také zkušený umělecký fotograf. V poslední době zaujal na poli crossover projektů alby Next Horizon a Reflection. Letos se Vilém Veverka rozhodl oslavit Vánoce svým prvním vánočním albem, pro které vybral nejen typické koledy, ale i klasi...

 

Dara Rolins oslaví padesátiny největším koncertem v životě

dara rolins200Hvězdná Dara Rolins zve fanoušky na oslavu svých narozenin do největší tuzemské koncertní haly. Akce s názvem Dara Rolins „50“ – Největší koncert v životě se uskuteční v sobotu 28. ledna 2023 v pražské O2 areně.

...
 

Autorské písně Vladimíra Javorského v šansonovém hávu

Javorsky200Nové debutové album Ještě je (Indies Scope 2022) zachycuje písně Vladimíra Javorského v produkční a aranžérské péči Mariana Friedla.

...
 

Vianočný koncert vokálnej formácie 4 Tenoři

4Tenori200V Ružomberku sa uskutoční 20. decembra vianočný koncert vokálnej formácie 4 Tenoři v sprievode Unique Quartet band. Marian Vojtko, Pavel Vítek, Jan Kříž a Michal Bragagnolo zaspievajú slovenskému publiku výber toho najlepšieho. Pridajú aj vianočné balady či hity Beatles a Mekyho Žbirku.

...
 
Strana 1 z 110

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Honza Paulík: Absenci na pódiu jsem začal kompenzovat živým vysíláním

Honza perexHonzu Paulíka znám od října 1979, kdy jsme se přestěhovali do Buštěhradu a já jsem nastoupila do třetí třídy Základní školy Julia Fučíka. Při prohlížení školních fotek mi teprve nedávno došlo, že jsme stáli vždycky za sebou. A určitě to nebylo s...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Černá kniha: svět se drží na nohou díky příběhům
ImageV pořadí čtvrtý román Černá kniha tureckého nositele Nobelovy ceny Orhana Pamuka je – názvu navzdory – jeden z nejbarevnějších titulů, které jsem držela v ruce. Mistrovskou koláží lidských charakterů, osud...

Divadlo

Komediomat začal novou sezónu zostra!

komediomat atomPrázdniny se přehouply a nejen ve Zlíně začala nová divadelní sezóna. Právě v rámci ní se v Baťově městě opět ukázala improvizační show Komediomat, která sice bojovala s hranicí morálnosti, ale o to byla vtipnější.

Film

Zimní příběh nemá se zimou nic společného

Zimni pribeh 200Film Zimní příběh (2014) je tak trochu mýtický, romantický i poetický. Herci Collin Farrell a nevinná Jessica Brown Findlay v něm prožívají nečekaně zajímavé a originální romantické sit...