Cestování

Cestování

Navštivte komentovanou prohlídku Jihlavské prvorepublikové vily

Tisk

jihlava200Znáte prvorepublikovou Jihlavu? S námi poznáte ty nejhonosnější prvorepublikové vily Jihlavy, kdo byli jejich majitelé a jaký byl jejich osud?

...
 

Tip na výlet: zážitková prohlídka bunkru v Přáslavicích

Tisk

bunkr200V Přáslavicích v Olomouckém kraji mají lidé možnost navštívit jeden z největších zpřístupněných bunkrů v České republice. Jeho plocha je 10 000 m2 a pochází ze 70. let minulého století.

 

...
 

Ve zlínském muzeu jsou k vidění výstavy věnované jízdě králů i geologickým pokladům Zlínského kraje

Tisk

vystavy zlin 200Už jen pár dní mohou lidé navštívit v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně výstavu Na krála, matičko, na krála!, která mapuje fenomén jízdy králů a výstavu Poklady skryté v podzemí Karpat představující krásy nerostného bohatství Zlínského kraje.

...
 

Bretaň očima spisovatelky Lucie Hlavinkové: Nantes

Tisk

Bretan

Dovolená se blížila ke konci, všechno se stihnout nedá, ale nemohli jsme si nechat ujít opět téměř pohádkově kouzelná městečka: Dinan a Vitre. Celá Bretaň byla navíc plná rozkvetlých hortenzií, ze kterých tu byly celé živé ploty, a šedých domků s různobarevnými okenicemi (nejvíc bylo modrých). Po putování venkovem byl čas...

 

Bretaň očima spisovatelky Lucie Hlavinkové: Mont St. Michel

Tisk

Lucie HlavinkováZlatým hřebem celé dovolené byla návštěva opatství Mont St. Michel na ostrůvku poblíž pobřeží. Technicky už není v Bretani, ale v Normandii, ale reálně bylo hned poblíž. Před lety jsem o tomto místě viděla dokument a hodně jsem si přála ho vidět, prý je po Eiffelově věži druhým nejvíce navštěvovaným turistickým míste...

 

Bretaň očima spisovatelky Lucie Hlavinkové: Raz, Fréhel a Farní dvorce

Tisk

Lucie HlavinkováDruhý den jsme naplánovali výlet na Mys Raz. Nemělo to být z našeho ubytování příliš daleko, jen 45 minut, řídil syn, muž navigoval. Po půl hodině, když jsme se začali ptát, za jak dlouho tam budeme, navigace ukazovala stále 45 minut a za dalších deset minut zas. Nakonec nám cesta trvala skoro dvě hodiny, vůbec netuší...

 

Bretaň očima spisovatelky Lucie Hlavinkové: Carnac

Tisk

Lucie Hlavinkova pesNavštívit Bretaň jsme se chystali už dlouho, naše rodina si obvykle vybírá dovolené na severu Evropy, nikdo z nás nemáme rádi vedro a všichni jsme bledé tváře nezpůsobilé k opalování. Mysleli jsme, že pojedeme už jen můj muž a já, ale k našemu překvapení se nakonec rozhodly přidat i dvě dospělé děti,...

 

Noc pro netopýry a lelkování na Mnišských loukách

Tisk

Noc netopýrů

První zářijový víkend, v sobotu 2. září, pořádá Ekoporadna Orsej při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě (VMG) ve spolupráci s Českou společností ornitologickou (ČSO) a Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON) Noc pro netopýry a lelkování na Mnišských loukách.

...
 

V Rožnově se lidé bavili na Starodávném jarmarku

Tisk

Jarmark8O slunečném víkendu 12. a 13. srpna 2023 se v Rožnově pod Radhoštěm v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě konala velice oblíbená tradiční akce: Starodávný jarmark. Co všechno bylo k vidění a jak si tuto zábavu lidé užili? Pokud byste chtěli jarmark v proslulém skanzenu navštívit příští rok, rozhodně neváhejte!

 

Centrální stezka - Napříč Českem od západu k východu

Tisk

centralni stezka perexHned jak jsem tuhle knihu držela v rukou, bylo mi jasné, že si ji nejen se zájmem prolistuji, ale že se hned nechám inspirovat některou z kapitol a brzy si nazuju turistické boty, nasadím batoh a vyrazím na výlet. Reprezentativní plnobarevnou publikaci "Centrální stezka - Napříč Českem od ...

 

Zámek Holešov vystavuje Temné postavy evropské historie

Tisk

holesov200Děsivý hrabě Dracula, krutá Alžběta Báthoryová nebo proslulý kat Mydlář – reálné historické postavy, které se však do minulosti nezapsaly zrovna nejlépe. Jejich životy a životy dalších devíti kontroverzních osobností evropských dějin přiblíží výstava, která začala 7. června ve sklepeních holešovského zámku. Atraktivní expozice nabízí exkurzi napříč ...

 

Zbrašovské aragonitové jeskyně zvou v létě na Světlo sklem Ondřeje Strnadela

Tisk

zaj-vystava2023-8031Prohlídkový okruh Zbrašovských aragonitových jeskyní (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku letos v létě rozzářila instalace Světlo sklem, jejímž autorem je Ondřej Strnadel. Instalace bude k vidění do konce října. Jste srdečně zváni!

 

...
 

Beskydské studánky lákají k letním výletům

Tisk

Beskydské studánkyNakladatelství Beskydy vydalo působivou publikaci ostříleného básníka a spisovatele Jaromíra Šlosara, milovníka Beskyd. Tentokrát se zaměřil na posvátná místa lesů a hor, která poskytují to nejcennější, co máme a čeho ubývá – vodu.

...
 
Strana 1 z 46
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejen českou premiéru komedie M.A.S.H chystá Vršovické divadlo MANA, říká Věra Mašková

mana 200Rozvolňování po éře covidové pandemie je znát na koncertech, klubech a divadlech. Konečně! Také Vršovické divadlo MANA připravilo program, které nabídne třeba už v červnu na Letní scéně v Heroldových sadech. "Doufám, že našim divákům nabídneme to, co ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...


Literatura

A tak tedy šel…

Tak tedy jdu 200V nakladatelství Epocha vyšla kniha Jiřího Dynybila s názvem A tak tedy jdu… popisující jeho prožití 787 kilometrů Svatojakubské cesty.

...

Divadlo

Herci MdB opanují muzikálovou kategorii Cen Thálie 2023

thalie3 200Po předchozích úspěšných letech také letos pro Městské divadlo Brno pokračují divadelní „žně“ v rámci počtu nominací našich umělců na významnou výroční divadelní Cenu Thálie. Tentokrát naši herci co do počtu nominací naprosto ovládli kategorii „Muzik...

Film

STALO SE: může se to stát i ve skutečnosti?

altStalo se je celkem nový a dost zajímavý film. I když na něco podobného by šel třeba s holkou do kina asi jenom úchyl nebo někdo, kdo si nepřečetl pořádně o čem to bude.

...