Baltasar Kormákur zavítá v květnu do Prahy uvést svůj film Hluboko, výjimečný příběh o vůli a síle přežít
Banner

Baltasar Kormákur zavítá v květnu do Prahy uvést svůj film Hluboko, výjimečný příběh o vůli a síle přežít

Tisk

Hluboko plakat 200Mezinárodně vyhledávaný režisér, scenárista a příležitostný herec Baltasar Kormákur je v českém prostředí patrně nejvíce známý díky krimi snímku Severní blata (2006), který na karlovarském festivalu získal Křišťálový glóbus. Za námět jednoho ze svých nejnovějších filmů, který je nyní uváděn do kin pod názvem Hluboko, si vybral legendární příběh muže, o kterém téměř ze dne na den mluvil celý Island. Snímek dosud získal řadu poct doma i v zahraničí, mezi nimi také jedenáct cen Edda, udílených Islandskou filmovou a televizní akademií. V pražském kině Aero bude 6. května tento snímek uveden za mimořádné přítomnosti režiséra, v rámci programu Islandského pondělí s Baltasarem Kormákurem.

Předlohou snímku je nešťastná událost v životě lodníka Guðlaugura Friðþórssona, ke které došlo v zimě roku 1984. Po ztroskotání rybářské lodi dokázal tento tehdy dvaadvacetiletý člověk nemožné. Přežil. Vydržel hodiny v ledové vodě, kde si podle vědeckých předpokladů zachová vědomí sotvakdo déle než 30 minut, a našel sílu plavat kilometry zpátky až k pobřeží. Vyčerpaný trosečník se stal rychle předmětem zájmu vědců a médií. Nabytá popularita mu však byla spíš na obtíž. Není velkým tajemstvím, že ani z nové vlny zájmu, kterou s sebou přinesl právě Kormákurův film, dvakrát nejásal.

Baltasar Kormákur si přesto usmyslil, že vzdá tomuto muži hold: „V dávných dobách žili v mé zemi hrdinové a básníci – hrdinové konali hrdinské skutky a básníci o nich psali básně. A skutky hrdinů žijí v jejich básních dál. I tento příběh má svého hrdinu a já jsem básník, to je můj úkol. A ve smyslu této tradice jsem vytvořil báseň o hrdinovi.“ Poetika filmu je zvláštní, téměř surová. A čiší z ní autentický chlad. Přibližuje naturel lidí, žijících v nehostinných oblastech metaforizované země ohně a ledu, kteří v sobě nosí obdivuhodnou harmonii pokory a síly. Kormákur zpracoval tento emotivní příběh s nervy drásající realističností, pro niž neváhal dovést své spolupracovníky, a zejména představitele hlavní úlohy (Óláfur Darri Ólafsson), k nadlidským výkonům.

hluboko1

Příběh však zůstává v rovině lidskosti a neusiluje o další, exaltovanou dramatizaci. Není jí třeba. A s tím se v současné kinematografii člověk nesetkává často. Bohužel.

Sám režisér, který do Prahy zavítá 6. května, aby osobně uvedl projekci v kině Aero, zmiňuje v rozhovoru pro distribuční společnost Aerofilms kontext vzniku: „Šlo mi o pravdivé vykreslení událostí. Ten film je o identitě nás ostrovanů. Je o našich kořenech, o tom, co znamená pocházet ze země, která neskýtá moc vhodných podmínek pro život, ale lidé tam přesto žijí. Člověk se diví, proč se neodstěhují třeba do New Yorku, ale to prostě nejde. Vaše rodiště se stane vaší součástí, nemůžete ho jen tak opustit. V roce 2008 zasáhla Island ekonomická krize a můj film je vlastně zároveň metaforou této události. Měl jsem pocit, že lidé začali v krizi trochu ztrácet nervy. Ale nešlo přece o život, byla to jen ekonomická krize. Naše země už zažila horší katastrofy – sopečné erupce a podobné události, kdy se lidé museli na rok vystěhovat z domu a když se vrátili, museli si dům vyhrabat z popela, ale jelo se dál. O tom všem ten film je. V tom je ten příběh tak důležitý, vypráví o houževnatosti, o neústupnosti. O tom, co se v nás skrývá, když dojde na lámání chleba.“

hloboko2

Oficiální text distributora:

V březnu roku 1984 otřásla Islandem šokující událost. Po nečekané prudké bouři se několik kilometrů od pobřeží potopila rybářská loď i s celou posádkou. Jeden člen posádky však popřel veškeré fyzikální zákony a přežil šest hodin v Severním ledovém oceánu. Gulli sám bez pomoci doplaval až ke břehu islandského ostrova a překonal i strastiplnou cestu přes pusté lávové pole. Ačkoliv lékaři podrobili Gulliho řadě testů, zůstává dodnes záhadou, jak podobný nápor mohl vydržet. Silný a tajemný lidský příběh, který se na Islandu stal legendou, inspiroval slavného islandského režiséra, scenáristu a herce Baltasara Kormákura k natočení filmu Hluboko. Snímek vypráví jak celou nešťastnou událost, tak následující mediální smršť, kterou příběh zázračně zachráněného trosečníka vyvolal. Na pozadí celého dobrodružného příběhu se vine téma lidské vůle a osamění přeživšího. Kormákurův film již k dnešnímu dni získal mnoho mezinárodních nominací a dostal se do oscarového shortlistu za nejlepší zahraniční film.

Hluboko plakat
Hluboko (Djúpið, The Deep)
drama, Island/Norsko 2012, 95 min
v českých kinech od 25. dubna 2012
režie: Baltasar Kormákur
scénář: Baltasar Kormákur, Jón Atli Jónasson
hudba: Ben Frost, Daníel Bjarnason
kamera: Bergsteinn Björgúlfsson
střih: Sverrir Kristjánsson, Elísabet Ronaldsdóttir
hrají: Óláfur Darri Ólafsson, Jóhann G. Jóhannsson, Þorbjőrg Helga Þorgilsdóttir, Theodór Júliusson, María Sigurðardóttir, Björn Thors a další
Hodnocení: 95 %

hluboko

Zdroj foto: Aerofilms


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

11. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

11 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovník...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Závodničtí Rivalové rozduní nejen váš DVD přehrávač

rivalove perexV loňském roce vzniklo poměrně dost filmů, které jednoznačně velebili běžní diváci, fanoušci i odborníci. Jedním z nich je také drama z prostředí Formule 1 s názvem Rivalové. To se sice v osca...


Divadlo

Kočka na rozpálené plechové střeše
ImageLáska, hádky, chtivost, závist, nemoc, alkohol – život? Nadčasovou divadelní hru si tentokrát rozebralo Divadlo Šumperk pod režijním vedením Petra Štindla.
...

Film

Masová média kolem nás i v nás


media200Již v druhém, přepracovaném vydání se ke čtenářům dostává kniha MASOVÁ MÉDIA. Jan Jirák a Barbara Köpplová ji pojali jako učebnici, kterou uspořádali do pěti přehledně rozčleněných kapitol, opatřených množstvím krátkých podkapitolek věnovaných ...