Reggiovy dokumenty zachycují stav planety i poměry na ní

Reggiovy dokumenty zachycují stav planety i poměry na ní

Tisk

koyaanisqatsi 200Tato planeta skýtá přenádherné a majestátní kouty panenské přírody, nad nimiž se tají dech. Tato planeta skýtá množství druhů zvířat a rostlin. Na této planetě však žije i člověk. Člověk přetváří tuto planetu k obrazu svému. Přetváří přírodu, stěhuje zvířata, využívá lidí, těží nerosty. A tak tato planeta skýtá i mnohdy zbytečné výdobytky moderní civilizace, které padne za oběť tu pár druhů rostlin, tu pár kusů vzácné zvěře, tu lidská důstojnost…

 

To je jen pár pocitů, které mohou - a koneckonců snad i mají - popadnout diváka při sledování filmových esejů GODFREYE REGGIA. Společnost Magic Box uvedla na trh dva z jeho legendárních dokumentů, které si vystačí beze slov, oslovují jen silou obrazu a podmanivé minimalistické hudby Philipa Glassa. První se nazývá Koyaanisqatsi, druhý Powaqqatsi.

Když se před třemi desetiletími film Koyaanisqatsi poprvé objevil v amerických kinech, zapůsobil jako bomba. Všechny zaskočil, ba ohromil. Jeden z kritiků jej přirovnal k "tripu bez pomoci drog" a Reggio se bavil tím, jak se jeho filmový debut kdekdo snaží mermomocí někam zařadit. "Brali to jako něco divného, jako kočku, co štěká," vzpomíná, "nikdo si s tím nevěděl rady."

Realizace skladebně náročného filmu trvala sedm let, tolik času si vyžádalo prohledávání archivních fondů. Režisérovy vlastní dotáčky tvoří menšinu. Jazykolamný název snímku pochází, stejně jako duchovní inspirace, od indiánského kmene Hopi. Koyaanisqatsi znamená vykolejený život či život vytržený z rovnováhy.

koyaanisqatsi 1

Bez zajímavosti není ani fakt, že ve stejném čase, na druhé straně světa, realizoval duchovně spřízněné dokumenty arménský režisér Artavazd Pelešjan. Oba básníci i myslitelé mezi filmaři přitom dokonce použili místy téměř shodné záběry. Od té doby začal Reggio jezdit po světě vyzbrojen Pelešjanovými filmy a svého generačního i myšlenkového druha, který se bohužel narodil a pracoval v někdejším Sovětském svazu, se snažil všude propagovat. (Ostatně Pelešjana, u nás veskrze neznámého, loni připomenul i karlovarský festival). Reggio zavítal několikrát do České republiky a nebyly to návštěvy náhodné: v týmu jeho spolupracovníků působil i vynikající český střihač (a nyní režisér) Miroslav Janek.

koyaanisqatsi 2

V dalším snímku Powaqqatsi (1988), opět většinou sestaveném z archivních zdrojů, svůj pohled Reggio zaostřuje na rozličné podoby lidské existence a způsobu obživy. Stejně jako ve svém předchozím filmu se i nyní obešel bez jediného slova komentáře, opět použil minimalistickou Glassovu hudbu. A samozřejmě není důležité, odkud jednotlivé záběry pocházejí, režiséra zajímala jen celková mozaika skládající se z bezpočtu plošek, pokaždé vzbuzujících úžas svou výtvarnou krásou i výmluvností svého poselství. Oslovují zpomaleným pohybem lidí nesoucích těžké promáčené pytle i zrychlenými okamžiky dokládajícími až horečnatý tep velkoměst.

Vyprávění se skládá ze tří tematických rovin: v první sledujeme nejrůznější podoby těžké fyzické práce, v druhé dřinu střídá náročné duševní vypětí, aby se posléze oba akcenty slily v jeden mohutný proud - bída se stěhuje spolu se svými nositeli do velkoměst, na jejichž okrajích vznikají chudinské slumy a hromadí se hory odpadků. Ještě k vysvětlení nezvyklého názvu: opět pochází z jazyka indiánského kmene Hopi a bývá vykládán jako kouzlo života, ale také život na úkor jiných.

ko powaqqatsi 2

Škoda, že distributor do nabídky nezařadil ještě s nimi související středometrážní snímek Anima mundi (název pochází z latiny a lze jej přeložit jako "duše světa"), který vznikl na objednávku jedné ekologické organizace, režisér prostě sestříhal archivní materiál, ale výsledek je ohromující. Vytvořil doslovnou obrazovou symfonii o proměnlivosti života na Zemi.

Abychom lépe pochopili souvislosti Reggiovy tvorby, podívejme se do jeho minulosti. Narodil se 29. března 1940 v New Orleansu. Už jako čtrnáctiletý chlapec vstoupil do církevního řádu Křesťanských bratří a později se jakožto duchovní zabýval resocializací problémové mládeže v Santa Fe.

Teprve po překročení "Kristových let", vyvázán z povinností řeholníka, začal s přípravami na své další, nepochybně důležitější poslání - na poslání filmaře. Důležitější proto, že jako mnich by bezpochyby dál šířil dobro mezi mravně pokleslou mládeží, kdežto jako filmař s vytříbenou obrazotvorností a udivujícím duchovním obzorem může promlouvat k miliónům.

ko reggio

Koyaanisqatsi
USA 1982, 83 minut
Režie: Godfrey Reggio
Scénář: Ron Fricke, Godfrey Reggio, Michael Honig, Alton Walpole
Kamera: Ron Fricke, Christine Gibsonová
Hudba: Philip Glass, Michael Honig
Střih: Alton Walpole, Ron Fricke

Powaqqatsi
USA 1988, 99 minut
Režie: Godfrey Reggio
Scénář: Godfrey Reggio, Ken Richards
Kamera: Graham Berry, Leonidas Zourdoumis
Hudba: Philip Glass
Střih: Iris Cahnová, Alton Walpole, Miroslav Janek

Hodnocení: 100 %

Foto: www. pomegranatearts.com, www.toutlecine.com, www.imdb.com, www.internationalartsmovement.org, www.jedinak.cz


 
Banner

Přihlášení



S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Petr Vurbs: Chytré knihy o tom, jak být dobrým tátou, jsem nikdy nedočetl do konce.

vurbs perexAutorovi knihy A život je tu! Petru Vurbsovi se radikálně změnil život po narození dcery. Brilantně zpracoval humorný pohled na události, které se svou dcerou denně prožívá. Najednou se musí vyrovnávat s ranním vstáváním v pět, ř...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Mamma Mia Here we go again! v kinách

mmV Eurovei sa 17. júla uskutočnila po desiatich rokoch premiéra pokračovania muzikálu Mamma Mia! A nemohlo to byť ani teraz inak a veľkolepá letná filmová párty sa dotýka sŕdc návštevníkov.

...

Literatura

Na pomoc začínajícím vědcům

zakl200„Žijeme v době exploze vědeckého výzkumu“, píše slovenský autor nové odborné knihy Základy klinického výskumu, Tibor Hlavatý, internista, vysokoškolský učitel a vědec. Svoji publikaci věnuje studentům a pracovníkům zdravotnických profesí, zabývaj...

Divadlo

Smějte se! Přichází jeho urozenost Leonard z Prasečkova

pan-z-praseckova 200Více jak po půl století se vrací na české jeviště Molièrova komedie-balet Pán z Prasečkova. Hra, která sloužila pro pobavení šlechty po náročném lovu, se teď snaží získat diváky, pod režijním vedením Han...

Film

Velký: Hanks se stal přes noc dospělým s duší dítěte

velky tom hanksTom Hanks natáčí filmy už vážně dlouho. V rodinné komedii Velký (1988) je ještě v kůži naivního mládence a jen těžko by se hodil na něco jiného. Nejistý a trošku zmatený kukuč nemá hlavní hrdina náhodo...