Výstava naturistických fotografií v Moravské galerii se dočkala prodloužení

Výstava naturistických fotografií v Moravské galerii se dočkala prodloužení

sturges 200Aktuální fotografická výstava Moravské galerie v Brně svedla dohromady životní díla dvou fotografů z opačných konců světa - Čecha Karla Nováka a Jocka Sturgese pocházejícího z New Yorku. Výstava se nám snaží předat především dojem z krásy nahého těla v přírodním prostředí. Navíc nám zprostředkovává autentický zážitek ze zázemí uzavřených nudistických komunit, které bývají zvenčí často nepochopeny.


Jock Sturges představuje fotografie z prostředí nudistických pláží v severní Kalifornii, Irsku a Francii. Prostějovský rodák Karel Novák naopak zachytil přirozenou nahotu na plážích poblíž svého rodiště. Při pohledu na čtyřicet černobílých fotografií, ze kterých výstava sestává, se setkávám s nahotou v naprosto jiné formě, než jsme byli doposud zvyklí. Jedná se o nahotu nevyumělkovanou, naprosto přirozenou, harmonizující a bez skandalizací, nahotu, která se tolik liší od běžných uměleckých aktů.

Fotograf Karel Novák byl nadšeným propagátorem naturismu už v socialistickém Československu a založil i několik neoficiálních nudistických pláží v okolí Prostějova. Následně začal vznikat autorův pestrý fotografický archiv z pozoruhodného naturistického světa, o kterém zvenčí panují převážně zkreslené představy. Novák doposud vystavoval jen v kavárnách a malých soukromých galeriích, toto je jeho první velká výstava. Jock Sturges naopak vystavuje v České republice vůbec poprvé, mimo jiné ho ale zastupuje celkem 25 galerií v 11 zemích.

sturges 1

Američan Jock Sturges je světoznámý především svými akty adolescentních dívek a jejich rodin. Fotografoval především v severní Kalifornii a na pobřeží atlantického oceánu ve Francii. V roce 1990 se o Sturgesovu tvorbu dokonce začala zajímat FBI, a to právě kvůli uměleckým fotografiím mladistvých. FBI mu zabavila fotografické studio i celý archiv a obvinila ho z šíření dětské pornografie. Po dvouletém soudním řízení se však konečně tohoto obvinění zbavil. Jeho fotografie jsou zajímavé především svou nenuceností, která je důsledkem dlouhodobých vztahů s fotografovanými rodinami.

Pro zájem veřejnosti byla výstava prodloužena až do 1. září 2013. K výstavě se chystá i doprovodná kniha s prácemi obou autorů a s úvodníkem Romana France. Fotografie v publikaci doprovodí i studie sociologa Jiřího Siostrzonka, antropoložky Evy Šlesingerové a teoretika fotografie Jiřího Pátka.

Přirozeně: Karel Novák – Jock Sturges
Autor výstavy: Roman Franc
Kdy: od 26. dubna do 1. září 2013
Kde: Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14
Hodnocení: 80%

Zdroj foto: Kateřina Houfková pro K21


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Marie Křížová: „Mám krásnou práci"

Marie Krizova perexV dnešním rozhovoru se dočtete, co muzikálové herečce a zpěvačce Marii Křížové dala účast v televizní show a jak se chystá na hlavní roli Agnes v novém nastudování muzikálu Krysař, jehož premiéra proběhne v září v Divadle Kalich....

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Z archivu...

Čtěte také...

Výstava Synergia I aneb jak spolupracují pražští a helsinští studenti

Helsinska AVU v prazske GAVU - Synergia I Galerie Akademie výtvarných umění v Praze pořádá od 27.11. do 13.12.2012 výstavu, na které představuje výběr studentských prací z oborů nových médií, malby, instalací a soudobého sochařství. Na výstavě s názve...


Literatura

Antistresové omalovánky


omalovanky 200Ráda bych vám představila, řekněme, propracovanější verze dnes velmi populárních antistresových omalovánek. Jedná se o dvě knihy, a to Kreativní omalovánkové techniky a Barevná terapie – Antistresové omalovánky. Obě splňují to, co od...

Divadlo

Tereza Ramba a Eliška Křenková odehrají Amerikánku: V kleci už tento čtvrtek ze Safari Parku Dvůr Králové

amerikanka 200Další představení Amerikánky z plánované série Hrajeme pro medici se tento čtvrtek 30. dubna odehraje ve vnitřním výběhu pro hyeny ze Safari Parku Dvora Králové.

...

Film

Příběh kmotra se netýká jen jednoho konkrétního případu

200filmUž dříve čeští filmaři, inspirováni skutečnými událostmi, učinili protagonistou svých filmů zločince (připomenu aspoň Sametové vrahy a Kajínka), a přitom se zjevně pokoušeli čerpat z poetiky amerických thrillerů. Takže leckdy převáží výrazová expresivi...