Nedávno nově otevřená Galerie města Pardubic, která se nachází v historických prostorách Příhrádku, připravila pro své návštěvníky soubor dosud nevystavovaných fotografií malíře, fotografa a vysokoškolského pedagoga Pavla Nešlehy (1937-2003). Ve spolupráci s jeho manželkou Mahulenou Nešlehovou, historičkou umění, bylo z umělcovy pozůstalosti vybráno patnáct velkoformátových fotografií z cyklů Ojbín, Kuks, Mojžíšovy desky, Černý koridor a Tělo kamene. Všechny autor vytvořil v letech 2000 až 2001.
Pavel Nešleha se zabýval malbou, grafikou, kresbou a objektovým uměním. V letech 1956-1962 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (ateliér monumentální kresby prof. Aloise Fišárka), kde se v roce 1990 stal profesorem a vedl ateliér malby (do roku 2002). Patřil do okruhu neveřejných Konfrontací roku 1960. Expresivní a informální počátky tvorby reflektovaly dramata lidské existence. V roce 1969 začal fotografovat. Zájem o přesně viděný předmět podstatně ovlivňoval jeho výtvarný projev. Veristicky zpracovaný prvek zprvu násobila ironická absurdnost, následně ho obohacovaly symbolické významy, které v 70. letech umělce vedly k meditativnímu zhodnocení skutečnosti. Vztah k přírodě a tematika přírodních živlů se staly východiskem další práce. Vznikaly pozoruhodné malířské projekty: polygonální obrazový environment Živly (1983-1985), Iluze v soukromí (1985), ztvárňující objekty dveří, a projekt Celospolečenské využití ohrad (1988).
Od roku 1990, kdy získal tvůrčí grant The Pollock-Krasner Fondation, se začala v jeho malířské tvorbě stále intenzivněji prosazovat mytická témata (Ikarův pád, Oidipus). Do popředí se dostávala spolu s artikulací proměn skutečnosti problematika světla. Její duchovní dimenzi se mu podařilo zachytit v obsáhlém cyklu pastelů Záznamy světla (2002-2003), jenž se stal poslední prací a svým způsobem i jeho tvůrčím odkazem.
Výstava návštěvníkům představuje snímky dokládající trvalý zájem Pavla Nešlehy o hmotnou živelnost a sílu kamenných struktur. Autor za motivy hmotných přírodních sil vyrážel na milovaná místa Šumavy, Krkonoš, pískovcových skalisk (cyklus Koridory), opuštěných gotických klášterů (cyklus Ojbín) a devastovaných sochařských děl Matyáše Brauna a Václava Levého. Pavel Nešleha při vyvolávání fotografií i během procesu digitálního tisku doplňoval tradiční postupy o autorské zásahy, z každého negativu tak dnes existuje jen několik málo originálních fotografií.
Výstavu doprovází právě vydaná kniha Pavel Nešleha Stopy síly, zachycující výběr z umělcovy fotografické tvorby z let 1971 až 2002. Autorem úvodního textu je Petr Wittlich. Fotografie faktografickými poznámkami opatřila Mahulena Nešlehová. V anglicko-české verzi knihu vydalo nakladatelství Kant.
Pavel Nešleha – fotografická tvorba
Kurátor: Pavel Šmíd
Datum konání: 7.11. – 24.12.2012, úterý – neděle od 10 do 18 hodin
Místo konání : Galerie města Pardubic, Příhrádek 5, Pardubice
Zdroj informací a fotografií: gmpardubice.cz
< Předchozí | Další > |
---|