Výstava Street Life v Napa galerii se toulá v uličkách feťáků

Výstava Street Life v Napa galerii se toulá v uličkách feťáků

Tisk
Image“Celek se skládá z detailů..” říká fotograf David Těšínský, který momentálně vystavuje v pražské Napa galerii, finišuje se závěrečnými přípravami na další samostatnou výstavu a plánuje spoustu dalších zajímavých projektů.

 
Výstava s názvem Street life odstartovala 20. ledna. Pojmenování slibující momenty z ulic skutečně odráží denní realitu velkých měst, konkrétně Berlína, Paříže a Prahy. Z první zmíněné metropole jsou k vidění fotografie převážně “punkáčů”, žijících v pro nás poněkud zvláštních subkulturách. Precizně zachycené detaily přinutí návštěvníky zastavit se a zblízka si prohlédnout zachycené emoce na tvářích. Kolekce “Prodloužený víkend v Paříží” odráží ironii jednoho z nejproslulejších měst světa. Kdo kolébku módy a umění navštívil a rozhlédl se kolem sebe, tak nemohl přehlédnout žebráky a lidi bez střechy nad hlavou. Zachycené pohledy, smířlivé úsměvy i oči studené či smutné se svou absurditou z fotek říkají své. Naprosto odzbrojující a vyvolávající husí kůži jsou ještě o to více snímky, kde jsou i dětská hladová kukadla. Ovšem největší syrovost je zachycená v našem hlavním městě.

Image

Každý je zná. Feťáky potulující se uličkami. A každý se jim raději obloukem vyhne. Ale David Těšínský ne. Podařilo se mu proniknout do skupinky lidí, jež propadli drogám a zachytit je v momentech tak intimních a zároveň hrůzostrašných. Něco jako upřímná zpověď beze slov zaujímá nejrozsáhlejší místo na výstavě. A také má proč. Bolestná realita lidí, kteří jsou nám tak vzdálení, se na moment rozplyne a pohled skrz fotografii nám dovolí hádat, co se skrývá v očích aktérů. Nejednomu proběhne mráz po zádech při pohledu na ztrápené postavy, na bezmocnost v úsměvech na snímcích a nad štěstím, které se dostává v dávkovaných porcích. Přistoupíte-li k fotografii blíže, možná ještě ucítíte vůni místa, kde byla pořízená, protože do detailu zachycené emoce jsou neskutečné.

Image

David Těšínský se bez váhání dá označit za naději fotografie v sociálním dokumentu. Většina jeho vrstevníků studuje na vysokých školách či se rozkoukává v prvním zaměstnání a možná sní, že jednou vyrazí do světa objevit jiné kultury nebo si odpočinout na pořádné dovolené. Tenhle fotograf ale sny vynechal a po skončení školy se vydal rovnou za oceán. A cestoval dál, poznal už třeba i Indii, Nepál, Ukrajinu. Podíval se za hranice české představivosti a s odvahou se vrhl do zachycení reality jiných mentalit, které jsou pro nás spíše raritou. S foťákem v ruce se noří do světa, kde jsou každodenní problémy běžné společnosti naprostou malicherností, beze strachu, s vysokým uměním v krvi. A tohle všechno je v jeho fotografiích vidět, možná právě proto je nelze přejít a zůstanou vám uložené v hlavě.

Image

Street Life je ke zhlédnutí a snímky ke koupi do 13. února. S koncem této výstavy startuje nová, tentokrát v Nota Bene, která potrvá zhruba měsíc. Tematicky je usazena do východních zemí. Nepál, Indie a Ukrajina ukážou, co všechno se objevilo v hledáčku. Kromě připravované výstavy David pracuje na dalších projektech a vytyčuje si další cíle svých cest. Vzhledem k tomu, že už procestoval vyjma Austrálie všechny kontinenty, tak s jeho poznávacím tempem brzy bude muset návštěvy opakovat. Ale stále jsou země, které ještě nenavštívil. Uvažuje o Kambodže a Vietnamu. Také pracuje na fotografiích, které doplní sbírku poezie "Cruor Bestia" Miroslava Sosoje a především na výstavě v Paříži.

“Žijeme v době, ve které žijeme a všichni mají svůj prostor na uvědomování a rozhodování. Vždy je čas pro změnu. Třeba právě teď.” Nezbývá, než souhlasit. Za nezávislého umělce se dnes považuje leckdo. S talentem to bývá už horší a s odhodláním bojovat proti předsudkům, nastavenému sytému a konvencím o to více. Naštěstí jsou skutečně lidé, kteří zážitek umí předat dál a zprostředkovat (nejen) emoce. David Těšínský je důkazem a jeho umění stojí za to!

Zdroj foto: archiv Davida Těšínského

 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Therion: “Jako vždy bude velkým potěšením u vás hrát”

therion 200Tento vzkaz nám předává Christofer Johnsson ze švédské metalové skupiny Therion. Ta je headlinerem festivalu Made of Metal, který se koná 15. až 17. srpna v Hodoníně. Přivezou si novou zpěvačku...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Brněnská Wannieck Gallery je od konce března uzavřena

wannieck gallery200Uznávaná brněnská galerie Wannieck Gallery byla nucena koncem března zavřít. Město jí vypovědělo nájemní smlouvu. Provozovatelé dělají v současné chvíli vše proto, aby byl tento unikátní kulturní projekt v Brně zac...


Literatura

Živoucí kruh Jana Bílého přináší ohromně zpracované téma

zivoucikruh perexTěžko hledat slova pro dílo, které Jan Bílý napsal při svém krátkém pobytu na Krétě. Věnoval se tentokrát tématu cyklického času a nejrůznějším dávno zapomenutým i notoricky známým rituálním svátkům (Vánoce a Velikonoce nevyjímaje) a z ...

Divadlo

Mladá krev a staré kosti divadelní tradice v příští sezóně HaDivadla

hadivadlo200Brněnské HaDivadlo se ve své 39. sezóně 2013/2014 chystá obrátit svoji pozornost k protipólu dvou postav hrdina – monstrum v klasických dramatických textech. Divadlo se navrátí k ikonám české i světové divadelní tradice, jako j...

Film

Zjevení – když po vás jde to „z druhé strany“

zjeveni dvd 200Nejeden horor dává ponaučení, že není radno si zahrávat s tajemnými silami a s „druhou stranou“. Bohužel se však stále najdou tací, kteří si nedají říct a nedají. A takoví rozjíždí horor Zjevení.

...