Ve zlínské Kafírně Zlaté zrnko na Kvítkově ulici si můžete po celý duben prohlédnout výstavu paní Kateřiny Rathúské z Uherského Hradiště, která trpí vážnou oční chorobou. Díky speciální technice a hlavně daru tvoření a citu pro umění vznikají pod jejíma rukama jedinečná díla z keramiky.
Kateřina Rathúská se narodila v roce 1969 v Uherském Hradišti a už od mládí se věnuje všemožným ručním pracím a výtvarným technikám. V roce 2006 jí byla diagnostikována vážná oční choroba a musela načas opustit tvoření. „Začalo to nenápadně špatným viděním za šera, pak se přidružovaly další maličkosti : narážení do dveří, židlí, převrhování skleniček, nereagování na podání ruky. Vyšetření u očního lékaře bohužel ukázalo, že se jedná o vážnou oční chorobu, která se léčit nedá a ve většině případů končí slepotou,“ upřesňuje paní Rathúská.
V roce 2010 se seznámila s Axmanovou technikou modelování (ATM), což je technika práce s keramickou hlínou uzpůsobená pro nevidomé. Kromě svobodného výtvarného vyjádření umožňuje tato technika kvalitní řemeslnou práci bez asistence jiné, vidící osoby. Paní Rathúská pod vedením paní Bc. Gabriely Šandor vystudovala obor "ŘEMESLNÍK ATM" a od roku 2014 se práci s hlínou věnuje profesionálně.
Kateřina Rathúská tvoří doma v kuchyni v podstatě každou volnou chvilku. Vyrábí užitné nádoby a dekorace, jak do venkovních prostor (zahrady, terasy, balkóny), tak i do bytů. Nádoby jsou vyrobeny ze šamotové hlíny vypálené při vysokých teplotách (1200 - 1250 stupních Celsia) a jsou odolné vůči povětrnostním vlivům (přímé slunce, déšť, mráz). Mohou tak zůstat ve venkovních prostorách po celý rok. „Začala jsem s velkými zahradními nádobami a dekoracemi: květináče, krmítka pro ptáky, zahradní lampy. Pak jsem přidala interiérové doplňky: stojany na deštníky, lampičky, dekorativní bytové květináče, mísy na ovoce, šperkovnice, stojánky na tužky apod.,“ vyjmenovává paní Rathúská.
Poslední dobou vymýšlí a vytváří interaktivní hračky pro děti. Jde o různé kuličkovníky a hlavy pohádkových postav jako třeba Dlouhý, Široký a Bystrozraký, na kterých děti plní různé úkoly. Rozpoznávají a doplňují rozmanité tvary nebo hledají stejné tvary, provlékají provázky, navlékají kuličky apod. Primárně jsou tyto hračky dělané pro děti s poruchami zraku, ale zaručeně najdou uplatnění i u ostatních dětí.
„Vše, co dělám, dělám s láskou a mým přáním je, aby mé výrobky přinášely radost a užitek ostatním,“ dodává závěrem Kateřina Rathúská.
Kromě výstavy v Kafírně Zlaté zrnko můžete po celý duben vidět díla paní Rathúské také na zámečku v Lešné u Valašského Meziříčí, kde jsou vystaveny v rámci Dnů umění nevidomých na Moravě a v Lékarně Štefánikova (Štefánikova 477, Zlín).
Zdroj foto a více informací: www.hmatem.cz
< Předchozí | Další > |
---|