Výtvarníci z Kojetína slaví 60 let trvání unikátní výstavou v Domě kultury v Kroměříži
Banner

Výtvarníci z Kojetína slaví 60 let trvání unikátní výstavou v Domě kultury v Kroměříži

Tisk

signal64 200Ve čtvrtek 7. prosince patřilo foyer Domu kultury v Kroměříži návštěvníkům, kteří přišli na vernisáž. Byl totiž zahájen Jubilejní salón, který prezentuje tvorbu Tvůrčí skupiny SIGNÁL 64. Výstava je průřezem tvorby seskupení kojetínských výtvarníků a zároveň přehledem jeho generačních obměn. Reprezentativní výstava kojetínské skupiny bude v Kroměříži vůbec poprvé.

Program slavnostní vernisáže byl obsáhlý i zajímavý. Zatímco úvod obstarala Romana Blažková, další nosná slova patřila Petru Zatloukalovi a Jaroslavu Kačírkovi. Vedle toho zahrála několik skladeb kroměřížská kapela Happiness in Slavery, která vznikla v roce 2020 na základech ještě převážně akusticky laděných Midlife Crisis. Příklon k electro pojetí coverů (NIN, The Smashing Pumpkins, Depeche Mode) i vlastní tvorbě. V rámci vernisáže proběhla i zábavná tombola, kdy vylosovaní účastníci vernisáže obdrželi drobná výtvarná dílka kojetínských kumštýřů.

Signál 64 je kojetínská tvůrčí skupina, sdružující malíře, fotografy, keramiky, šperkaře, zkrátka všechny, kteří mají potřebu se výtvarně vyjádřit. Popudem k jejímu vzniku byla v roce 1964 tvorba amatérských filmů několika kojetínských „bohémů“, na kterou se postupně nabalovaly další výtvarné obory. Za šedesát let aktivního působení se ve skupině vystřídalo již několik generací výtvarníků, skupina nejmladších členů je v současnosti ve věku do třiceti let.

singal64 foto 1

Na Jubilejním salónu vystavuje v rozsáhlém foyer Domu kultury v Kroměříž téměř dvacet členů Tvůrčí skupiny SIGNÁL 64, vesměs jde o fotografie a obrazy, ale také o ukázky keramiky (Ivana Bělařová a Marcela Gruberová) nebo šperků z nerezavé oceli (Alice Stonová).

Přitom šperkařka Alice Stonová vystavuje i zajímavé obrazy. Nelze opominout fotografa Petra Zatloukala a malíře Petra Leinerta, kteří si výstavu už před časem „vymysleli“ a mají na triku i kurátorskou práci. Z dalších vystavujících jde o malíře Jaroslava Kačírka, Marii Němečkovou, Boleslava Leinerta nebo Svatopluka Spáčila stejně tako talentované fotografy Marka Hedvíčka, Jiřího Spáčila, Jaroslava Řihoška, Zuzanu Hradilovou, Jaroslava Hebnara, Janu Večeřovou, Ivetu Jurovou, Jiřího Šírka nebo Zuzanou Hradilovou. A to autor článek nevyjmenoval všechny…

Přitom obrazů a fotografií je na výstavě téměř 90, přičemž na některých fotografiích jsou ukázky keramické tvorby. Další zajímavou skutečností je, že u příležitosti kulatého výročí tvůrčí skupiny byl vytištěn krásný katalog i neméně krásný stolní kalendář pro příští rok.

singal64 foto 2

Výstava Jubilejní salón – Tvůrčí skupina SIGNÁL 64 z Kojetína bude v Domě kultury v Kroměříži otevřená do 15. ledna 2024 a je volně přístupná. Ve všední dny od 8 do 18 hodin, v sobotu a neděli jen v případě konání kulturní akce.

Zdroj foto: Robert Rohál a archiv


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Slatiňany

slatinany 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár mu...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Stanislav Holý – Krajina her aneb pojďme si honem hrát!

holy studio kamaradMuzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s Českou televizí (moderátor Studia Kamarád Jiří Chalupa) a Galerií U Prstenu (Marie Holá) připravil...


Literatura

Historická detektivka z Francie? - Skleněná past

sklenena past 200Nakladatelství Jota vydalo v listopadu poutavý příběh Skleněná past od francouzského autora Érica Fouassiera, ve kterém se mísí dějiny, tajemno a hlavně napětí. Historická detektivka z počátku 16. století jako vyšitá!

...

Divadlo

Život je kabaret

Cabaret 200Muzikál. To jest dramatický žánr, který vyvolává rozporuplné emoce. Jedni ho považují za vysoké umění, neboť jeho provedení klade na interprety notné nároky (muzikáloví herci musí být velmi dobří činoherci, zpěváci i tanečníci), jiní jím opovrhuj...

Film

Ace Ventura: chlap s gumovým ksichtem

altAce Ventura (1994) je detektiv, který chrání a vyšetřuje zločiny na zvířatech. Jde o dost odlehčené téma, a tak hlavní roli ztvárňuje Jim Carrey, který se v každé scéně ksichtí snad nejlépe ze všech jeho fil...