Životní příběh neuvěřitelné Toyen
Banner

Životní příběh neuvěřitelné Toyen

toyen 200Příští rok to bude sto dvacet let od narození Marie Čermínové, celému světu známé jako Toyen. Malířka, ilustrátorka, cestovatelka, múza kolegů umělců, inspirující člověk. Milena Štráfeldová odkrývá život Toyen v novém biografickém románu.

 

 

Toyen patřící k nejuznávanějším a nejslavnějším českým výtvarným umělcům. Její obrazy se pravidelně draží za desítky až stovky milionů korun. Záhadná dáma s tajemným pseudonymen. I o něm je v knize napsáno, ale která z existujících historek, je pravdivá, se pravděpodobně s jistotou nikdy nedozvíme.

Biografický román je psán chronologicky s občasnými vsuvkami o “té z Batignolles”. Hlavní postavou je samozřejmě Toyen, ale jsou zde i informace o lidech, kteří v jejím životě hráli zásadní roli - především Jindřich Štýrský a Jindřich Heisler,  kolegové z Devětsilu a francouzského surrealismu.

Rodačka z pražského Smíchova, která se od mala dívala na svět svým zvláštním pohledem a která se setkala s neporozuměním, když vyslovila přání stát se profesionální malířkou. Jako správná rebelka odmítala klasickou výuku na umělecké škole a nechtěla se nechat ovlivnit přílišným akademismem.

O složitých rodinných vztazích, o neumění zakotvit na jednom místě, o tom, jak ovlivňovala umělecký svět. Jaké byly její inspirace a vztahy mezi kolegy? Jakého přijetí se jí dostávalo už za jejího života? Tento román vychází ze známých doložitelných faktů, ale v životě Toyen je spousta bílých míst, které autorka doplnila vlastní fantazií. Život malířky se odehrává na pozadí velkých dějin a je možné si dobře spojit historické události s děním v malířčině životě.

Román se čte lehce, máte pocit, že knihu raději nebudete odkládat, protože život Toyen byl opravdu zajímavý. Pokud ale nemáte určité znalosti jejího života, můžou být části “o té z Batignolles” při prvním čtení trochu matoucí. Trochu rušivě působily předčasné odbočky končící slovy “ale o tom později”, kterých není zrovna málo.

Obecně však ale považuji román za dobrý. Pro ty, kteří nemají rádi vědecká suchá zpracování, bude kniha určitě příjemnou alternativou. Snad jste patřili k těm šťastným, kteří měli možnost navštívit její výstavu a vidět její skvělé a impozantní dílo.

toyen


To je on! O té, co si říkala Toyen   
Autor: Milena Štráfeldová
Žánr: biografie a memoáry
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2021
Počet stran: 360
Hodnocení:  90 %                                    
Zdroj foto: www.databazeknih.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Textař skupiny Kabát: „Texty se tak nějak cenzurujou samy.“

kabat logoSkupina Kabát je pro mnohé synonymem nejlepší české kapely. Ať si o nich každý myslí co chce, není snad nikoho, kdo by neznal její texty a nevybavil si Pepu Vojtka za mikrofonem. My jsme zpovídali basistu, k...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Hvězda českého komiksu Jaromír 99 představil průřez svou tvorbou

99 200Výtvarník a muzikant Jaromír Švejdík, známý pod pseudonymem Jaromír 99, patří v současné době k nejvýraznějším osobnostem české komiksové scény. Jeho tvorbu mapuje speciální pop-up výstava Průřez probíhající v rámci mezinárodního multimediálního festiva...


Literatura

Nezoufejte kvůli počasí a přizpůsobte zahradu klimatickým změnám

statecni-v-zahrade 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha s názvem Stateční v zahradě a podtitulem Jak pečovat o zahradu v době klimatických změn.

 

...

Divadlo

Městské divadlo Zlín rozjíždí divadelní sezónu s Řidičem slečny Daisy

ridic slecny daisy 200„Předskokanem“ nové sezóny v Městském divadle Zlín bude komedie Řidič slečny Daisy v režii Petra Akimova. Premiéru bude mít v divadelním klubu Dílna už 26. srpna. Hlavní roli Daisy dostala jako dárek za věrnost zlínskému div...

Film

Bez kalhot: spojení tance a nahých mužů funguje i na plátně

Jaký je asi svět striptérů? Jak vypadá jejich vystoupení na jevišti si dokáže představit asi každý. Jaký je ale život mužů, kteří se bez ostychu, za nějaký ten úplatek, svlékají, to už je pro většinu z nás větší záhada. Do této doby jsme si s tím mohli tak na...