Friluftsliv

Friluftsliv

Tisk

friluftsliv 200Hygge, lykke, lagom, sisu…V posledních letech k nám proudí ze severu Evropy spousta inspirace o tom, jak zpomalit, zlepšit si život, vychutnávat si maličkosti, zkrátka jak žít jinak. Všechny v sobě určitým dílem zahrnují i přírodu, avšak pojem, o kterém pojednává tento článek, je celý založený na pobytu na čerstvém vzduchu.

 

Hned na začátku si můžeme odhalit, co v překladu slovo znamená - friluftsliv je složeno ze tří norských slov - volný, vzduch a život - která poprvé spojil známý norský dramatik a spisovatel Henrik Ibsen. Přestože pojem pochází z norštiny, jeho obsah „pobyt na čerstvém vzduchu” je poplatný v celé severské společnosti.

Do všech možných detailů této přírodní filozofie nás zasvěcuje autorka, původem Švédka, která ale část života prožila ve Spojených státech amerických, a tak jako přidanou hodnotu uvádí rozdíly v přístupu evropského Severu a USA.

Friluftsliv znamená pobyt v přírodě za každého počasí každý den - užít si čerstvého vzduchu a přírody kolem, zastavit se, být v přítomném okamžiku. Rozhodně tedy nejde o nějaké soutěžení, měření, překonávání se. Děti ze severu Evropy jsou od malička naučené, že se každý den chodí ven, nehledě na počasí, protože přece neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Stejně tak i severská miminka spí venku v kočárku, takže láska k pobytu na čerstvém vzduchu se pěstuje (téměř) od prvního dne.

Velký rozvoj friluftsliv zažil během pandemie koronaviru,a to zcela jistě nejen na Severu, ale i jinde na světě. Tento přístup je dokonce podporovaný vládou, například prostřednictvím tzv. allemansrätten, což je veřejná přístupnost krajiny, doslova právo všech lidí na pobyt v přírodě. V severských zemích platí, že můžete pobývat kdekoliv a také požívat plody přírody, pokud tam není udělený zákaz, ale to bývá opravdu málokde… Tedy velmi podobně jako u nás, takže nás Čechy to zas tolik nepřekvapí, nicméně třeba ve Švýcarsku byste si nemohli jen tak vyjít do lesa a volně si nasbírat třeba borůvky nebo houby. V Americe je zase potíž v tom, že málokterá část půdy je veřejná, jelikož je kladen důraz na osobní vlastnictví.

Autorka tedy přibližuje nejen filozofii friluftsliv, ale přidává i praktické rady - jak vařit venku, co si sbalit, jak rozdělat oheň. Kniha se zabývá i závažnějšími tématy, například jak pobyt v přírodě může pomoci s léčbou deprese.

Při své návštěvě Osla jsem sama zažila víkendový friluftsliv. Pěkně pohodlně jsme dojeli metrem na konečnou stanici Hauger a vyrazili jsme na výhledy na horu Kolsåstoppen. Dopředu jsme si zjistili, že trasa je jednoduchá, zvládnou ji i důchodci. Jenže oni mysleli norské důchodce. Přestože jsme z Česka na výšlapy poměrně zvyklí, norský terén pro mě rozhodně nebyl to pravé ořechové. Se svými 158 centimetry jsem měla v části cesty opravdu problém lézt po obrovských hladkých balvanech a záchytné body nikde. Ale Norů bylo všude plno, maminka s miminkem v šátku vyběhla, jako by nechumelilo…Kromě výhledů jsem si z výletu odnesla i ponaučení, že pokud Norové píšou, že to zvládnou i důchodci, já bych to spíš měla vzdát. Třeba jako Are Kalvø, jehož knihu Hory, peklo, ráj si můžete přečíst, abyste se seznámili i se stinnými stránkami pobytu v přírodě.

Kniha přináší historii friluftsliv, praktické rady, osobní příběhy mnoha lidí, kteří si dali závazky pobývat na čerstvém vzduchu co nejvíce a čerpat tak pozitivní energii z přírody. Přidanou hodnotou je srovnání se situací v USA. Kniha je dobře srozumitelná a přístupná komukoliv, kdo se do tajů friluftsliv chce ponořit.

Já už tedy jen čekám, kdy se objeví na českém trhu kniha o islandském přístupu þetta reddast, který znamená přibližně „to se spraví, to se vyřeší“, abychom měli kompletní přehled o životních filozofií evropského Severu.


Další články o životních přístupech na Severu:

Hygge https://kultura21.cz/spolecnost/16313-udelame-si-to-hygge-recenze

Lykke https://kultura21.cz/ostatni/18028-lykke-mike-wiking

Sisu https://kultura21.cz/historietradice/18877-sisu-katja-pantzar

Lagom https://kultura21.cz/spolecnost/17945-zivot-ve-stylu-lagom
https://kultura21.cz/spolecnost/17789-lagom-niki-brantmarkova

friluftsliv


Friluftsliv - Skandinávský průvodce životem venku
Autor: Linda Åkesonová McGurková
Překlad: Markéta Kliková
Žánr: osobní rozvoj a styl
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 343
Hodnocení: 80 %
Zdroj foto: www.jota.cz

https://www.jota.cz/friluftsliv.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Inspiraci nacházím v každodenním životě,“ říká Daniel Barták, který uspěl v naší literární soutěži u poroty i čtenářů

daniel bartak literarni soutezNa jaře letošního roku jsme vyhlásili literární soutěž. Soutěžící měli napsat erotickou povídku. Je pravdou, že hned na počátku si porotci museli vyjasnit i to, co je ještě erotika a co už je za hranou… V ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

S Průvodcem přírodou budou výlety ještě pestřejší

pruvodce prirodou 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Průvodce přírodou na výlety s podtitulem Snadné určování živočichů, rostlin a hub podle biotopů od Frank a Katrin Heckerových. Určitě si ji nenechte ujít a třeba vám pomůže plnit nějaké předsevz...


Literatura

David Deida: Prostá pravda

prost 200V anglickém originálu je tato kniha známá jako Blue Truth… Bavilo mne pátrat po emočním původu toho výrazu „modrá pravda“. Blankytná, průzračná, ryzí pravda. Pravda tak jednoduchá, že nad ní stojíme v úžasu. Prostě PROSTÁ.

...

Divadlo

Romeo a Julie … a co jako? aneb To světu svítá a stmívá se v nás

romeo a julie a co jako´Není lhostejné, kde právě jsme. Nebezpečně se k sobě blíží některé hvězdy. Také zde dole dochází k násilnému odloučení milenců jen proto, aby se čas zrychlil o tlukot jejich srdcí. Jen prostí lidé nehledají štěstí… ´(Vlad...

Film

Seriálová sezona: Orphan Black

orphan black 200Seriálová sezóna v letošním roce přinesla spoustu novinek, několikero obnovených seriálů i pár utnutých příběhů. Kabelové stanice se ale zaměřily především na nové projekty, ze kterých už teď vycházejí naděje na další seriálové ikony. P...