Friluftsliv

Friluftsliv

Tisk

friluftsliv 200Hygge, lykke, lagom, sisu…V posledních letech k nám proudí ze severu Evropy spousta inspirace o tom, jak zpomalit, zlepšit si život, vychutnávat si maličkosti, zkrátka jak žít jinak. Všechny v sobě určitým dílem zahrnují i přírodu, avšak pojem, o kterém pojednává tento článek, je celý založený na pobytu na čerstvém vzduchu.

 

Hned na začátku si můžeme odhalit, co v překladu slovo znamená - friluftsliv je složeno ze tří norských slov - volný, vzduch a život - která poprvé spojil známý norský dramatik a spisovatel Henrik Ibsen. Přestože pojem pochází z norštiny, jeho obsah „pobyt na čerstvém vzduchu” je poplatný v celé severské společnosti.

Do všech možných detailů této přírodní filozofie nás zasvěcuje autorka, původem Švédka, která ale část života prožila ve Spojených státech amerických, a tak jako přidanou hodnotu uvádí rozdíly v přístupu evropského Severu a USA.

Friluftsliv znamená pobyt v přírodě za každého počasí každý den - užít si čerstvého vzduchu a přírody kolem, zastavit se, být v přítomném okamžiku. Rozhodně tedy nejde o nějaké soutěžení, měření, překonávání se. Děti ze severu Evropy jsou od malička naučené, že se každý den chodí ven, nehledě na počasí, protože přece neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Stejně tak i severská miminka spí venku v kočárku, takže láska k pobytu na čerstvém vzduchu se pěstuje (téměř) od prvního dne.

Velký rozvoj friluftsliv zažil během pandemie koronaviru,a to zcela jistě nejen na Severu, ale i jinde na světě. Tento přístup je dokonce podporovaný vládou, například prostřednictvím tzv. allemansrätten, což je veřejná přístupnost krajiny, doslova právo všech lidí na pobyt v přírodě. V severských zemích platí, že můžete pobývat kdekoliv a také požívat plody přírody, pokud tam není udělený zákaz, ale to bývá opravdu málokde… Tedy velmi podobně jako u nás, takže nás Čechy to zas tolik nepřekvapí, nicméně třeba ve Švýcarsku byste si nemohli jen tak vyjít do lesa a volně si nasbírat třeba borůvky nebo houby. V Americe je zase potíž v tom, že málokterá část půdy je veřejná, jelikož je kladen důraz na osobní vlastnictví.

Autorka tedy přibližuje nejen filozofii friluftsliv, ale přidává i praktické rady - jak vařit venku, co si sbalit, jak rozdělat oheň. Kniha se zabývá i závažnějšími tématy, například jak pobyt v přírodě může pomoci s léčbou deprese.

Při své návštěvě Osla jsem sama zažila víkendový friluftsliv. Pěkně pohodlně jsme dojeli metrem na konečnou stanici Hauger a vyrazili jsme na výhledy na horu Kolsåstoppen. Dopředu jsme si zjistili, že trasa je jednoduchá, zvládnou ji i důchodci. Jenže oni mysleli norské důchodce. Přestože jsme z Česka na výšlapy poměrně zvyklí, norský terén pro mě rozhodně nebyl to pravé ořechové. Se svými 158 centimetry jsem měla v části cesty opravdu problém lézt po obrovských hladkých balvanech a záchytné body nikde. Ale Norů bylo všude plno, maminka s miminkem v šátku vyběhla, jako by nechumelilo…Kromě výhledů jsem si z výletu odnesla i ponaučení, že pokud Norové píšou, že to zvládnou i důchodci, já bych to spíš měla vzdát. Třeba jako Are Kalvø, jehož knihu Hory, peklo, ráj si můžete přečíst, abyste se seznámili i se stinnými stránkami pobytu v přírodě.

Kniha přináší historii friluftsliv, praktické rady, osobní příběhy mnoha lidí, kteří si dali závazky pobývat na čerstvém vzduchu co nejvíce a čerpat tak pozitivní energii z přírody. Přidanou hodnotou je srovnání se situací v USA. Kniha je dobře srozumitelná a přístupná komukoliv, kdo se do tajů friluftsliv chce ponořit.

Já už tedy jen čekám, kdy se objeví na českém trhu kniha o islandském přístupu þetta reddast, který znamená přibližně „to se spraví, to se vyřeší“, abychom měli kompletní přehled o životních filozofií evropského Severu.


Další články o životních přístupech na Severu:

Hygge https://kultura21.cz/spolecnost/16313-udelame-si-to-hygge-recenze

Lykke https://kultura21.cz/ostatni/18028-lykke-mike-wiking

Sisu https://kultura21.cz/historietradice/18877-sisu-katja-pantzar

Lagom https://kultura21.cz/spolecnost/17945-zivot-ve-stylu-lagom
https://kultura21.cz/spolecnost/17789-lagom-niki-brantmarkova

friluftsliv


Friluftsliv - Skandinávský průvodce životem venku
Autor: Linda Åkesonová McGurková
Překlad: Markéta Kliková
Žánr: osobní rozvoj a styl
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 343
Hodnocení: 80 %
Zdroj foto: www.jota.cz

https://www.jota.cz/friluftsliv.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Signal festival je povinnost!

200signalPraha se chystá na festival světla – Signal. Půjde o půvabné videomappingové projekce, které přiveze dohromady 30 domácích i zahraničních umělců světového formátu. Praha bude zářit a svítit! Více nám o tom prozradili členové skupiny Telenoika a Caitl...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Zahrádkáři, zbystřete! Je tu Netradiční zelenina a ovoce

netradicni zelenina a ovoce 200V květnu vydalo nakladatelství Esence naprosto geniální knihu Netradiční zelenina a ovoce britského autora Matthewa Biggse. Chcete-li si rozšířit obzory o všechno možných a nemožných plodinách, které jsou ...


Literatura

Prožijte Okamžiky štěstí s Veronikou a Jáchymem

okamziky-stesti perex„Napsal jsem příběh dvou sourozenců, kteří se aktivně snaží, aby byli šťastní,“ vysvětluje Patrik Hartl hlavní myšlenku svého v pořadí již třetího románu, který, obdobně jako předchozí dva, obsadil přední příčky českýc...

Divadlo

Zveme vás na komedii Na Zlatém jezeře

na zlatem jezere200V loňském roce měla premiéru divadelní hra, Na Zlatém jezeře se Simonou Stašovou a Ladislavem Frejem v hlavních rolích.

...

Film

Bláznivá dovolená – velká dávka nostalgie

blazniva-dovolena-perexMám takový pocit, že každý z nás se alespoň na malou chvíli setkal s rodinkou Griswoldových, ať už s tou filmovou nebo jí velmi podobnou v reálném životě. Připomeňme si americkou komedii z osmdesátých let, která vás možná, ...