Přemýšlíte nad půstem? Pak si nenechte ujít tuto knihu

Přemýšlíte nad půstem? Pak si nenechte ujít tuto knihu

Tisk

pust200Půst – restart těla i mysli od Hellmuta Lütznera je nejúspěšnějším průvodcem půstem a práva vyšel v nakladatelství KAZDA.

 

 

 

Kniha je rozdělena na teorii a praxi, přičemž praktická část je mnohem delší. Čtenáři se dozví všechny základní informace o půstu, jako například jak je to u něj s nemocemi, výkonností, nebo jak to mají s půstem zvířata. Následují různé způsoby půstu a doporučení o tom, kdy se nesmíte postit sami bez dozoru. Praktická část se dělí na samostatný půst, návratové dny a období po půstu a půst jako terapie. V úplném závěru se nachází důležité informace v podobě informací a tipů, rejstříku a seznamu receptů.

Samozřejmě, že vím, o tom, že půst existuje, ale nikdy jsem nad ním více nepřemýšlela. Překvapila mě tak například informace, že každý má schopnost se správně postit a že stačí ji jen nově zažít a praktikovat. „Jakmile chybí jídlo, tak tělo, které je na půst zvyklé, se přirozeně přepíná rychleji než to, které na půst zvyklé není,“ píše autor na straně 13 s tím, že i jako začátečník v půstu člověk brzo zjistí, že je pro něj snadné po určitou dobu nejíst. Dále mě zaujalo, že ze svých rezerv žijí například vlci, kteří jí tehdy, když naleznou jídlo a jinak žijí ze svých tělesných rezerv.

Postní týden je v knize popsán v těchto bodech: denní plán, vylučování, pohyb/odpočinek, péče o tělo a vědomý prožitek a na dalších stránkách je podrobně rozepsán. Někdo určitě uvítá i meditační cvičení pro postní týden nebo například návody na to, jak odolat pokušení v každodenním životě. Jako cenné jsem vnímala i recepty především pro dny po půstu a se zájmem jsem si přečetla i pět skutečných příběhů s chybami při návratu k normální stravě.

Mě tento titul momentálně k půstu nepřesvědčil, ale přišlo mi moc zajímavé si o něm přečíst a rozhodně jsem myšlenku půstu nezavrhla a případně budu vědět, kam jít pro rady a návody.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Výhra pro všechny, které láká půst

Hellmut Lützner (1928–2020) byl uznávaný lékař a odborník na léčebný půst, který se stal těžištěm jeho celoživotní práce. Nejprve působil na vyhlášené soukromé Buchingerově klinice, a když byla v roce 1975 v Überlingenu u Bodamského jezera založena klinika specializovaná pro onemocnění související s výživou, stal se jejím vedoucím lékařem. Kniha Půst – restart těla i mysli (Wie neugeboren durch Fasten) vznikla v roce 1976 jako doplněk k úspěšnému televiznímu pořadu a stala se naprostým bestsellerem. V roce 1984 následovala kniha receptů Richtig essen nach dem Fasten (Správné stravování po půstu). Obě knihy jsou už desítky let považovány za základní díla. Hellmut Lützner založil Německou akademii půstu, jejímž cílem je školit lektory půstu a také obecně dávat podněty, jak žít jednoduše a zdravě.

pust

Půst – restart těla i mysli
Autor: Hellmut Lützner
Překlad: Martin Richter
Žánr: zdraví a životní styl
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2023
Počet stran: 128
Hodnocení: 75 %

https://www.knihykazda.cz/pust-restart-tela-i-mysli/?variantId=11693


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Turistický seriál: Zámek Vizovice

Vizovice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou ...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Poruchy osobnosti 21. století: Diagnostika v teorii a praxi

 

poruchyPoruchy osobnosti jsou základními psychologickými škatulkami, bez kterých bychom si asi dost dobře nevymezili normalitu osobnosti a mnohdy úzké hranice mezi tím, co je ještě v pořádku, a co už je patologické. Nejnovější pohled na charakteristiku ko...


Literatura

Knihy jsou nesmrtelné aneb Anne Holtová: Smrt démona

dem 200V nakladatelství Jota vyšel napínavý detektivní příběh Smrt démona od norské autorky Anne Holtové, která knihu vydala už roku 1995. Podařilo se i po letech zachovat aktuálnost a akutnost vyprávění?

...

Divadlo

Casting na popravu – události léta 1945 ve Švandově divadle

pankrac 200Válečné a poválečné období i po sedmdesáti letech stále láká ke zpracování mnoho umělců různých žánrů. Přece jenom tato doba s sebou přinesla naprosto neuvěřitelné situace a osudy. Jak by to vypadalo, kdyby se v jedné pankrácké cele potkaly Adi...

Film

Musí se do práce, i kdyby se nechtělo!

200filmFilm Já to tedy beru, šéfe…! reaguje na tehdejší podnikovou a ekonomickou stabilitu v Československu. Pracovních míst bylo mnohem více než práceschopných a kdyby nebylo zaměstnání ze zákona povinné, museli by se lidi k činnosti přemlouvat.

...