Nejlepší český film roku je podle kritiků PŘIŠLA V NOCI
Banner

Nejlepší český film roku je podle kritiků PŘIŠLA V NOCI

Tisk

prislavnoci perexPrávě vyhlášené Ceny české filmové kritiky opanovala černá komedie PŘIŠLA V NOCI. Komorní film autorského dua Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček proměnil 3 z 5 nominací a od českých kritiček a kritiků si vysloužil ceny za nejlepší film, režii a ženský herecký výkon.

 

Nejlepší film (producenti: Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar a Šimon Dvořáček)
Nejlepší režie (Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček)
Nejlepší ženský herecký výkon (Simona Peková).

prislavnoci 1

Film měl úspěšnou světovou premiéru na MFF Karlovy Vary a do českých kin vstoupil 2. listopadu 2023. Ceny české filmové kritiky byly vyhlášeny v sobotu 3. února 2024 v pražském Divadle Archa. 

Film má také 8 nominací na Českého lva – za nejlepší film, scénář, režii, herečku v hlavní roli, herečku ve vedlejší roli (Annette Nesvadbová), herce ve vedlejší roli (Jiří Rendl), a také za nejlepší střih (Jakub Vansa) a zvuk (Michaela Patríková).

prislavnoci 3

PŘISLA V NOCI vypráví o páru třicátníků Jirky a Anety, do jejichž života vstoupí nezvaná návštěva v podobě Jirkovy matky. Poklidný život dvojice se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry? Film na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás.

prislavnoci 5

Pro divadelní herečku Simonu Pekovou (nar. 1955), známou především z brněnského HaDivadla, kde působí od roku 2007, jde o vůbec první hlavní filmovou roli v její kariéře. Menší role si zahrála už ve filmech Zapomenuté světlo, Pouta, Nuda v Brně a dalších. Simona vystudovala gymnázium v Třebíči a poté brněnskou JAMU. Po absolvování působila v divadle Husa na provázku a počátkem 80. let nastoupila do Divadla Bratří Mrštíků, kde zůstala do roku 1990. V letech 1993 působila ve vedení Nadace Archa Chantal, kde působila v pozici ředitelky do roku 1998. Poté se vrátila k divadlu, nejprve do Divadla Husa na provázku a v roce 2007 přešla do HaDivadla. Aktuálně zde hraje v inscenacích Požár v šťastném Rakousku, Maloměšťáci, Strýček Váňa, Vyhnání Gerty Schnirch, Maryša a dalších.

Producenty filmu jsou Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar a Šimon Dvořáček. Koproducenti: PFX, Soundsquare, Artcam Films (Vít Schmarc), Česká televize a Drive film factory. Originální vizuální identitu filmu vytvořil Bohdan Heblík. Autory scénáře a režiséry filmu jsou Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček.

prislavnoci 2

Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček, foto z natáčení - Petr Semecký

Jan Vejnar (1987) vystudoval režii a scenáristiku na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Do povědomí se zapsal pozoruhodným krátkým filmem Figurant (2019) s Denisem Lavantem v hlavní roli. Ve formálně brilantním a atmosférickém snímku se projevil Janův cit pro režii. S režisérem Davidem Ondříčkem spolupracoval na scénáři snímku Zátopek. V současnosti připravuje samostatný debut Sestra Hana.

Tomáš Pavlíček (1988) má za sebou dva celovečerní filmy, mumblecore z call centra Parádně pokecal (2014) a svéráznou chatařskou rodinnou fresku Chata na prodej (2018). Vedle toho působí na katedře režie na FAMU, kterou vystudoval, a je úspěšným autorem scénářů (mj. Nonstop lahůdky pro Jana Hřebejka).

OCENĚNÍ:
MFF Karlovy Vary 2023 – Zvláštní uvedení
Finále Plzeň – Cena studentské poroty ZČÚ pro Nejlepší celovečerní film
Ceny české filmové kritiky – Nejlepší film - producenti: Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar a Šimon Dvořáček; Nejlepší režie - Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček; Nejlepší ženský herecký výkon - Simona Peková
Český lev – 8 nominací: film, scénář, režie, herečka v hlavní roli, herečka ve vedlejší roli, herec ve vedlejší roli, střih, zvuk

Přišla v noci
Rok výroby: 2023
Režie: Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
Scénář: Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček
Zvuk: Michaela Patríková
Produkce: Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar a Šimon Dvořáček
Koprodukce: Česká televize, PFX, Soundsquare, Artcam Films, Drive film factory
Kamera: Šimon Dvořáček
Střih: Jakub Vansa
Hrají: Simona Peková, Annette Nesvadbová, Jiří Rendl, Vladimír Kratina, Judit Bárdos, Denisa Barešová, Michal Kern a další
Hudba: Aid Kid
Stopáž: 85 min
Země: Česká republika

https://artcamfilms.cz/cs/film/prisla-v-noci-69dW5l
www.artcam.cz/
www.facebook.com/ArtcamFilms/
twitter.com/artcamfilm
www.youtube.com/channel/UCaT7DDXtDPRG5Lc_-z7Ip6Q
www.instagram.com/artcamfilms/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Rád by som hral na najväčšom hudobnom festivale na Slovensku“ Legendárny saxofonista Bill Evans

jazz 200Na Gypsy Jazz festivale sa predstavil legendárny saxofonista Bill Evans. Zveril sa nám, že by rád zahral aj na Pohode. Celý článok o akcii nájdete ZDE

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Na skok na festivalu Jeden svět Zlín

jeden svet 20Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět Zlín se zde konal už podruhé díky neziskovce Asociace DICE. My jsme navštívili jeho zahájení včetně projekce filmu Normální autistický film.

...

Literatura

Emoce s vůní benzínu: Moje cesta na Dakar

moje cesta na dakar 200V prosinci vyšla už třetí knížka Freestyle motokrosaře Libora Podmola, která se zaměřuje na jeho nynější sen a jmenuje se Moje cesta na Dakar. Vyrazte na cestu plnou výšin i pádů a vězte, že za každým mrakem se skrývá slun...

Divadlo

Burani slavnostně otevřeli novou divadelní sezonu

VýstřižekDivadlo BURAN TEATR je už hodně let součás...

Film

Návrat do budoucnosti: cestování časem

DVD Návrat do budoucnostiKoncepčně vychytaný film Návrat do budoucnosti (1985) představuje Michaela J. Foxe v jeho nejlepší roli. Škola života, kterou prochází, je stejná jak v roce 1985, tak i v r...