Tmání: unikátní příležitost poznat skrze virtuální realitu boj člověka s depresí

Tmání: unikátní příležitost poznat skrze virtuální realitu boj člověka s depresí

Tisk

tmani perexZhlédnout Tmání, animovaný film z pera Ondřeje Moravce, je unikátní příležitostí po mnoha stránkách. Virtuální realita, ve které je děj umístěn, vás vtáhne do zážitku jako žádná jiná platforma. Ačkoliv promítání ve VR prostoru může být pro někoho jen polem, na kterém se pohybují převážně tvůrci videoher, Ondřej Moravec dává virtuální realitě úplně nové rozměry. Za její pomoci prohlubuje příběh a posílá ho na osobní rovinu, která může být pro diváka oči otevírající. Brýle pro VR jsou v tomto případě vstupenkou do úplně jiného světa plného emocí a tlumených barev. 

Tmání je průvodcem hlavou mladého člověka bojujícího s depresí. Autobiografický snímek provází diváka skrze temné lesy, zpustlou vesničku i dostihové závody. Citlivě, ale zároveň nevybíravým způsobem, uvádí pozorovatele do duše malého chlapce trpícího sebedestruktivními myšlenkami. Film je syrový a jemný zároveň, bolavá zkušenost autora může být pro některé diváky ránou, zároveň ale nástrojem pochopení. Snímek sleduje autorovo dospívání, do kterého má divák možnost se interaktivně zapojit a pomoci tak chlapci zahnat zlé myšlenky, porazit démona a najít alespoň částečnou cestu ven z nekončícího utrpení. Na konci díky úsilí bojovat proti tmě, přichází světlo.

Film má za sebou, a jistě i před sebou, mnoho úspěchů. Tmání bylo vybráno do sekce Venice Immersive na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, prezentováno bylo na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Momentálně je možné zhlédnout snímek v pražském Centru současného umění DOX, kde bude film k vidění nejméně do února 2023. I v DOXU sklízí Tmání úspěchy. Návštěvníci jsou z virtuální reality nadšení. Kapacita je omezená, téměř každý den je ale naplněna. Lidé chodí do DOXU často jen na Tmání, což jen potvrzuje pozitivní ohlas, který snímek obklopuje a předchází.

Pokud jste si někdy přáli pochopit osoby bojující s depresí, je Tmání perfektní příležitostí. Zkušenost představuje doslova z prvního pohledu a dokáže tak něco, co dlouho nikdo neuměl – vyvolat soucit a hlavně pochopení. Právě pochopení je v léčbě deprese klíčové a snímek Ondřeje Moravce je v tomto směru velkým krokem vpřed.

tmani

Název (i v originále): TMÁNÍ
Autor (autoři): Ondřej Moravec
Kdy: 10. listopad 2022 – únor 2023
Kde: Centrum současného umění DOX
Pořadatel: Centrum současného umění DOX

Hodnocení: 95 %

Zdroj foto: Ondřej Moravec

www.dox.cz/program/tmani


 

Zobrazit další články autora >>>

Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Těším se na návštěvu Noir Film Festivalu říká patronka Daniela Kolářová

DanielaK01„Zase nestihnu všechno, co jsem si naplánovala", říká stále aktivní herečka Daniela Kolářová, která se chystá i letos navštívit Noir Film Festival, na kterém se jako jeho patronka objeví už potřetí. Jak momentálně tráví léto, čemu se kromě festivalu v...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Víly z Inisherinu se jen plouží

Vily 2Přeceňovaný dramatik Martin McDonagh, jenž se u nás proslavil pokrokářským požadavkem, že postavu černocha nesmí hrát nikdo jiný než černoch, se dopustil i několika filmů, které opíral o morbidní humor a různě vyšinuté postavy (V Bruggách, Sedm psychopatů, Tři...


Literatura

Život v kleci o fighterech smíšeného bojového umění

život v kleci 200Život v kleci popisuje Daniel Barták, jeden z trenérů MMA a sportovní novinář Libor Kalous. Věnují se v současné době jednomu z nejoblíbenějších sportů v České republice, jehož popularita vzrostla zejména v posledních letech.

Divadlo

Na podzim do divadla: Mobilstory

200 mobilstoryO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na moderní hru si zajděte do Divadla Radka Brzobohatého na představení s názvem Mobilstory...

Film

Malí Nezbedové - velká dobrodružství na malém dvorku
ImageDistribuční společnost Intersonic připravila pro malé diváky DVD s oblíbeným animovaným seriálem Malí Nezbedové (v originálu The Backyardigans). Nyní jsou na pultech obchodů k dispozici již dvě DVD se šesti...